Pokud první část připadala opozici jako nemístné vychloubání, druhá část zase srší sliby vskutku předvolebními.

Pokud první část připadala opozici jako nemístné vychloubání, druhá část zase srší sliby vskutku předvolebními. | foto: www.vlada.cz

Vládní samochvála pokračuje, kampaň slibuje miliardy a vyšší penze

  • 844
Celostátní kampaň Topolánkovy vlády vstoupila do další fáze. Už se nechlubí tím, co dokázala. Slibuje, co vše ještě dokáže. Místo sloganu "vláda pro vás" přichází s heslem "vláda pro budoucnost". A nešetří sliby vskutku předvolebními.

Počátkem září vyšly ve všech denících a některých časopisech celostránkové barevné inzeráty s podobiznou Mirka Topolánka a přehlídkou vládních úspěchů. Opozice tehdy nechodila pro ostré výroky daleko. - čtěte Topolánek před volbami rozjel kampaň za státní peníze

"Je to obrovský politický skandál," hřímal v té době předseda ČSSD Jiří Paroubek, podle kterého šlo o manýry státostrany. Vláda totiž za kampaň utratila deset milionů korun z peněz daňových poplatníků. Do modra laděné inzeráty navíc připomínaly spíše reklamu ODS než všech koaličních stran dohromady.

Vládní kampaň pokračuje i v říjnu, nyní však už za menšího zájmu opozičních politiků a médií. Mirek Topolánek má na fotografii o pár vrásek více, do dálky se však dívá zasněně a optimisticky.

"První fáze byla graficky laděná tmavě, tato je světlejší," řekl iDNES.cz Jakub Stadler z tiskového odboru vlády. Předchozí fáze se podle něj zaměřovala na to, co vláda už dokázala, současná fáze na to, co vše chce premiér prosadit do roku 2010, vysvětlil.

Tentokrát kampaň vyšla na pět milionů korun, z toho 99 procent představují náklady na inzertní plochu v tisku a na internetu, sdělila iDNES.cz mluvčí vlády Jana Bartošová.

Pokud první část připadala opozici jako nemístné vychloubání, druhá část zase srší sliby vskutku předvolebními. "Maximální mateřská stoupne na 28 890 korun. Vydáme více než 44 miliard na dávky pro rodiče s dětmi. V lednu přesáhne průměrná výše důchodu 10 000 korun. Vláda odstraní lichvu, zvýší bezpečnost občanů i konkurenceschopnost Unie."

Lidé skutečně reagují, obhajuje kampaň mluvčí
Aby inzerát nevypadal jako úplná reklama na nejsilnější vládní stranu, najdou čtenáři dole odkaz na stránky vlády a výzvu "zajímejte se a zapojte se". A podle mluvčí vlády se tak děje.

Křištálová lupa "Stále více lidí se zajímá a zapojuje do činnosti vlády, informační kampaň proto pokračuje," osvětlila celostránkové inzeráty Jana Bartošová. "Občané už poslali vládě řadu konkrétních připomínek, ale také otázek na chystané změny. Vláda proto nyní vysvětluje občanům, jaké další kroky chystá," doplnila mluvčí. - podívejte se na knihovnu připravovaných zákonů

Kritika zleva i zprava
Sociální demokracie při startu kampaně vyhrožovala, že její právníci případ prošetří, zda nejde o některý z trestných činů. Zváží také, že požádá soud o vydání předběžného opatření, které by podobnému zneužívání prostředků daňových poplatníků zabránilo. Záležitostí se podle socialistů měl zabývat i Nejvyšší kontrolní úřad a kontrolní výbor Sněmovny.

Poslanec Michal Hašek, který tehdy kampaň kritizoval, nedokázal potvrdit, zda ČSSD skutečně nějaké právní kroky podnikla. "Parlamentní výbory se mohou věnovat té věci teprve tehdy, až se bude projednávat uzavřená kapitola státního rozpočtu," řekl pouze iDNES.cz. Stejně tak tvoření plánů kontrolních akcí NKÚ probíhá podle zákona. "Není to tak, že Michal Hašek zavolá šéfa NKÚ Dohnala a naplánuje to s ním," dodal.

Vláda si ale za utrácení peněz občanů vysloužila i kritiku z pravicových pozic. "Vláda může tvrdit, že prezentuje fakta a že tedy nenarušuje politickou soutěž. Ale i prezentace faktů za veřejné peníze je narušením politické soutěže," řekl iDNES.cz Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku. Vládní výklad nemá podle něj větší nárok na peníze daňových poplatníků než opoziční výklad.

Kritika chodí i od občanů samotných. Správně poukazují na to, že celý projekt spočívá pouze v možnosti zaslat vládě e-mail. "Jak myslíte slogan ´zajímejte se a zapojte se´?" napsal vládě Petr L. "Čekal jsem možnost veřejné diskuze a ne e-mailové adresy. Chápu, že každý se nejlíp pochválí sám, a vláda asi nechce, aby jí to někdo kazil. Proto na webu není žádná diskuze," postěžoval si.

Aspoň v něčem ale kampaň funguje. Z úřadu totiž hbitě odpověděli. "K tomuto kroku jsme se rozhodli zejména z důvodů zamezení šíření vulgarismů a dalších jevů, které se na takovýchto diskusích hojně vyskytují," napsal vládní úředník. Tazatele ale ubezpečil, že každý e-mail je přečten a v případě dotazu zodpovězen.

. Co píší občané vládě?

"Dobrý den, v rámci podpory mobility pracovní síly umožněte zaměstnancům odečet nákladů na dojíždění a dalších od daní. Vidím to jako velkou podporu jak zaměstnanosti, tak rodiny." Pavel J., jižní Čechy

***

"Dobrý den, jak myslíte slogan ´zajímejte se a zapojte se´? Čekal jsem možnost veřejné diskuze a ne e-mailové adresy. Chápu, že každý se nejlíp pochválí sám, a vláda asi nechce, aby jí to někdo kazil. Proto na webu není žádná diskuze. Ostatně proč se zajímat o názor lidí..."

Petr L.

***

"Dobrý den, když už stojíte o zapojení, rád bych napsal takovou úvahu: Máme čím dál tím lepší silnice, čím dál tím lepší auta a čím dál tím nižší rychlostní limity. Nebyla by nějaká cesta - jak zvýšit rychlost v obcích na 60km/h? Při padesátce motor trpí - je to zrovna ta rychlost, kdy by člověk měl přeřadit."

Filip S.

***

"Je velmi dobře, že má veřejnost přístup k vládní politice a možnost vyjádřit se. Můj námět? Rovný přístup rodičů k výchově dětí. V zákoně chybí prvotní možnost zavést střídavou péči v případě, že se rodiče rozvádí, neboť tohle zneužívají matky zejména malých dětí a otec nemá prostředky jak se bránit."
Petra S. z Lipníku nad Bečvou

***

"Co se týká nemocenské, můj názor i případné řešení je asi takové: Nechal bych nemocného první např. týden nebo i více platit ze mzdových prostředků zaměstnavatele, tomu bych dal do ruky účinné nástroje, jak nemocenskou kontrolovat po dobu plateb od zaměstnavatele, v současné době není asi člověk bez mobilního telefonu, bydliště, které uvedl, nebo kontaktu, kde se dá v době nemoci sehnat, v případě, že by nemocný neplnil léčebné postupy dané lékařem, bych dal zaměstnavateli právo společně s úředníkem SSZ nemocenskou odebrat v plné výši, je to jen otázka dohledu, když sáhnete na mzdu komukoliv, bude určitě v příštím případě dělat, co má. Aby vše nebylo jen na zaměstnavateli, po určité době by měl převzít platby stát a měl by mít stejně účinné nástroje jako zaměstnavatel. Je mi jasné, že tato rada je asi obecná, ale myslím, že by fungovala." Policista

(Ukázky poskytl Úřad vlády, jména jsou pozměněna)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video