Vládní dokument například počítá s budováním menších přehradních nádrží zejména v místech, kde už dnes je málo vody, tedy na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje a na jižní Moravě.
„V našem katastru leží obce Bedlno a Chotěšov, které nejsou napojeny na vodovod, a tam lidem ve studních dochází voda,“ popisuje Roman Valuš, místostarosta Jesenice na Rakovnicku. Rožnov pod Radhoštěm na Zlínsku dokonce již zakázal lidem používat vodu k zalévání zahrad, napouštění bazénů či mytí aut.
Dokument rovněž navrhuje obnovit Leteckou hasičskou službu, která by zdolávala přírodní požáry, jež počasí přinese. Podle prognóz klimatologů budou v následujících dekádách suchá období delší, a proto bude potřeba mít dostatečné zásoby vody. Lidé i firmy budou muset vodou šetřit. A napustit si třeba bazén se pěkně prodraží – v postižené oblasti by totiž nárazově podražil odběr pitné vody.
„V novele krizového zákona navrhujeme, aby při katastrofálním suchu byla možnost restrikce nebo třeba zvýšení ceny za odběr, který převyšuje běžnou denní potřebu,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Mark Rieder, ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, tvrdí, že domácnosti za den spotřebují 150 až 200 litrů vody na hlavu. „Když tento limit překročí, zaplatí za další litry třeba desetkrát tolik,“ dodává.
Proto se uvažuje, že by domácnosti byly vybaveny dálkově elektronicky odečitatelnými vodoměry, aby bylo hned jasné, kdo si bazén napustil.
Horko vysálo vodu z Berounky, přejít lze téměř suchou nohou:
14. července 2015 |