Putin chce Ukrajinu, ale bez obyvatel, baží po majetku, řekl Kličko v Praze

  • 191
„Putin a Ruská federace chtějí Ukrajinu, ale bez Ukrajinců, baží jen po majetku a prostředcích, a proto potřebujeme pomoc světa,“ řekl v pátek v Praze starosta válkou zbídačeného ukrajinského Kyjeva Vitalij Kličko. Ten je v Česku jako host na jednání zástupců evropských měst a regionů i za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a šéfa Evropského výboru regionů Vasca Cordeiry.

„Kyjev je stále terčem ruské agrese, lidé se přesto pomalu vracejí k životu. Nejvíc teď potřebujeme zbraně a doufám, že nepřijde tuhá zima,“ řekl dále Kličko. Upozornil i na potřebu humanitární pomoci pro menší města.

Situace je ale špatná, protože je zničená ekonomika, logistické řetězce, stejně jako byty, školy nebo mosty. Zničený je východ země, zůstávají tam lidé a pro ty je podle Klička třeba ještě před zimou zajistit základní potřeby a fungování služeb.

„V první řadě chci velmi poděkovat za vše, co jsem dnes v naší diskusi slyšel. Chtěl bych všem, kdo v Česku podporují Ukrajinu v této válce o zem a lidská práva, poděkovat. Je to výzva pro celý demokratický svět. Nyní bojujeme za naši nezávislost, integritu a za to, být součástí evropské rodiny,“ řekl na začátku tiskové konference ukrajinský starosta.

Kličko děkoval i zahraničním novinářům. „Viděli skutečný obraz války. Je to genocida ukrajinské populace, žádná speciální operace, jak o válce mluví Rusko,“ popsal starosta.

Jednota zemí EU s Ukrajinou je klíčem k zajištění míru v Evropě, řekl kyjevský starosta. Společně lze uspět proti krizím, uvedl. Doplnil, že válka na Ukrajině se osobně ekonomicky i politicky dotkne každého obyvatele Evropy, bylo by podle něj chybou, myslet si opak.

Jednání se věnovalo hlavně aktuální pomoci ve válečném konfliktu a následné obnově a rekonstrukci Ukrajiny. V poválečné obnově Ukrajiny budou podle Bartoše důležitá partnerství mezi ukrajinskými a evropskými městy a regiony.

Bartoš uvedl, že česká ministerstva už na začátku války na Ukrajině i v rámci evropské spolupráce založila expertní skupiny, které začaly komunikovat s ukrajinským vedením i starosty jednotlivých měst.

„Když uvedu příklady na poli digitalizace, skutečně ministři, kteří to mají na zodpovědnosti, vytvořili seznamy věcí, které jsou potřeba na tu válečnou situaci, ale i pro obnovu infrastruktury - vedení sítí, serverové systémy. A ty věci už na Ukrajinu proudily a proudí,“ řekl.

Kličko u Fialy

O Kličkově návštěvě informoval už ve čtvrtek na svém Twitteru ministr Bartoš. „Vitalij Kličko se nejprve proslavil jako boxer. Je mnohonásobným šampionem těžké váhy s titulem PhD, teď ale svádí úplně jiný boj. Snaží se zachránit své město a zemi před ruskými okupanty,“ uvedl Bartoš.

„Sdělí nám přímé zkušenosti a svědectví z válkou zmítaných oblastí a lépe než kdokoliv jiný z přítomných hostů nám popíše to, co Ukrajina teď nejvíce potřebuje, doplnil. V pátek přijal Vitalije Klička i premiér Petr Fiala.

Výrazná postava války

Vitalij Kličko je spolu se svým bratrem Vladimirem od začátku války na Ukrajině jednou z nejvýraznějších postav obrany proti ruské agresi. Vladimir narukoval začátkem února k záložníkům, přiměla ho k tomu podle jeho vlastních slov láska k rodné zemi.

Do bojů se oba bratři zapojili den po ruské invazi. „Přichází na nás zkáza a smrt. Ukrajinci ale budou bojovat, dokud nezvítězí,“ řekl po prvních útocích kyjevský starosta. „Věřím v Ukrajinu, věřím v mou zemi a věřím ve své lidi,“ uvedl. Jeho bratr označil útok Ruska za očividné porušení mezinárodního práva.

Starostou ukrajinské metropole se Kličko stal v roce 2014. Volbu vyhrál poté, co ve stejném roce vzdal kandidaturu na post prezidenta a podpořil pozdějšího vítěze Petra Porošenka.

Synové okupanta dnes brání Kyjev. Kličkové na dětství v Mimoni nezapomněli

,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video