Vrtochy počasí ohrožují vánoční stromky, sucho spálilo většinu sazenic

  13:13aktualizováno  13:13
Vlna tropického počasí v Evropě postihla paradoxně i pěstitele výhradně zimního artiklu – vánočních stromků. Belgičtí, angličtí, ale také čeští pěstitelé přišli kvůli suchu o značnou část úrody. A ti čeští jsou na tom zdá se nejhůře. Pokud se situace v příštích letech nezlepší, na trzích si už zákazníci český stromek nekoupí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

„Týká se to zejména sazenic, tedy čerstvě vysazených stromečků, které nemají hluboký kořen a tím pádem takovéhle sucho dlouho nevydrží. Pozorujeme sedmdesáti- až osmdesátiprocentní úhyn,“ říká František Valdman ze Sdružení pěstitelů vánočních stromků, jehož členy je na šedesát českých pěstitelů.

Postiženy jsou podle něj všechny druhy od oblíbené jedle přes smrk po borovici. Kalamita se však na trhu projeví se zpožděním. Sazenicím totiž trvá až deset let, než vyrostou do velikosti, aby mohly posloužit jako vánoční dekorace. Stromky, které si zákazníci odnesou domů letos, už tak pěstitelé léta opečovávají.

Ani ony však úhoně neušly. Už teď nemají tak bohaté jehličí jako před lety a mimořádně horkým dnům navíc ještě není konec. „Poznají to samozřejmě pěstitelé, kteří vidí, že stromky nejsou tak bohaté, ale koncový zákazník si toho zřejmě nevšimne, protože nemá s čím srovnávat,“ říká Valdman.

Úrodu mladých stromků, o kterou letos přišli, se pěstitelé pokusí nahradit na podzim a vysadit sazenice nové. Když se to povede a stromky se uchytí, nemusely by na pultech chybět ani za osm až deset let. Jenže problém je, že pro pěstitele to znamená dvojí náklady a dostávají se tak do situace, kdy z prodeje stromků letos nebudou mít téměř žádný zisk.

Zdražit nemůžeme, stromky bychom neudali, říkají pěstitelé

Nabízí se samozřejmě možnost stromky letos zdražit a vykrýt tak dodatečnou investici, to je však pro tuzemské podnikatele těžko představitelné. Trh je totiž každoročně pod náporem jedlí ze zahraničí, kterým už dnes čeští pěstitelé jen těžko cenově konkurují.

A nemohou si dovolit zdražit ani ostatní druhy, kde je konkurence zahraničních plantáží menší. „Když budeme zvedat cenu smrků a borovic, přiblížíme se k ceně jedle a pak lidé raději sáhnou po ní. Ty ostatní stromky kupují spíše lidé, kteří chtějí na vánočním stromku ušetřit,“ vysvětluje Valdman. Pěstitelé se tak dostávají do pasti a ztrátu budou muset uhradit z úspor.

Nejsou to však jen čeští pěstitelé, kdo řeší podobné dilema. Tropické počasí spálilo stromky po celé Evropě. Oblast Arden, odkud pochází 85 procent belgických vánočních stromků, dnes nabízí smutný pohled. „Jsou zde školky, kde máte až třicet procent uschlých a rezavých malých stromků, které rostly od jara a pak je spálil sluneční žár,“ řekl šéf ardenské unie pěstitelů Jonathan Rigaux.

Odhaduje také, že pokud vedra neustanou, přijdou tamní pěstitelé také asi o patnáct procent stromků, ze kterých měli mít radost zákazníci už letos. Budou totiž uschlé nebo nebudou jinak vyhovovat z estetického hlediska. Podobné potíže mají pěstitelé i v Anglii a dalších zemích. „Mám stejné zprávy i z Dánska, kde bylo vždycky vlhko a nikdy nebyly problémy se srážkami,“ potvrzuje Valdman, že jde o celoevropský problém.

Polákům přeje klima, Rakušanům nahrává „vlastenectví“

Je tedy otázka, jestli letos ke zdražení stromků přece jen nedojde. Aby si ho mohli dovolit i čeští pěstitelé, museli by k němu přikročit i ti zahraniční. V cizině mají přitom často výhodu lepšího klimatu, například v Polsku pěstují vánoční stromky převážně dánské společnosti na severu země v přímořských oblastech, kde tomu tamní podnebí i přes vlnu veder nahrává.

Český trh je navíc podle Valdmana specifický v tom, že zákazníci nijak zvlášť domácí zemědělce nepodporují. „Stejné obtíže (s vedrem) mají i Rakušané, ale ti jednoduše zvednou ceny, protože tamní lidé jsou natolik nacionálního smýšlení, že když jde o domácí produkt, koupí ho, byť je dražší. Kdežto u nás je to spíš naopak,“ říká.

Jde podle něj navíc o již třetí mimořádně horkou sezónu za poslední čtyři roky a tuzemští pěstitelé stromků jsou zcela závislí na vrtoších přírody. „Zavlažovat plantáže se u nás nevyplatí a ani na to nejsou podmínky. Pěstování stromečků je navíc okrajová záležitost, není to vlastně ani zemědělství, ani lesnictví. Když je horko, zemědělci si vyhádají nějakou dotaci, ale u stromečků to nepřipadá v úvahu, každý od toho dává ruce pryč,“ říká Valdman.

Pěstitelé stromečků zatím doufají, že se situace v příštích letech obrátí k lepšímu. „Kdyby se ale takovéhle počasí opakovalo několik let po sobě, tak mohu s jistotou říct, že to spousta lidí přestane dělat. Já osobně už pěstuji stromky od roku 1995, a pokud to takhle bude pokračovat, k uživení už to nebude,“ uzavírá Valdman.

Jakému vánočnímu stromku dáváte přednost?

celkem hlasů: 704

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. září 2018. Anketa je uzavřena.

Beru ten, který se mi nejvíc líbí. 305
Mám umělý stromek. 191
Stromek na Vánoce nezdobím. 91
Zajdu s pilkou do lesa. 49
Při výběru hledím hlavně na cenu. 36
Kupuji jen od českého pěstitele. 32
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Dva víkendy bude lanový most na Jižní spojce neprůjezdný kvůli testům

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Hradecká SPD se hádá a ubylo jí členů, asistent viní poslance z vydírání

Lídr kandidátky SPD v Hradeckém kraji Zdeněk Podal

Hradecké státní zastupitelství prověřuje trestní oznámení na poslance Zdeňka Podala z SPD. Jeho bývalý asistent Petr...

Najdete na iDNES.cz