Pondělí 1. března 2021, svátek má Bedřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. března 2021 Bedřich

Bez schválení jsou čínské a ruské vakcíny u nás nemyslitelné, říká Chlíbek

  20:19
Vakcíny proti covid-19 nakupujme i v Číně a Rusku. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa o to usiluje německá kancléřka Merkelová, premiér Babiš to ale popřel. Ani jedna z jejich vakcín ještě není v Evropě schválená. „Bez toho je diskuze o jejich použití bezpředmětná,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek z Univerzity obrany.

Profesor epidemiologie Roman Chlíbek je členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karantény (28. května 2020) | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Česku se očkuje vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Německá kancléřka bude usilovat o to, aby EU nakoupila ruské a čínské vakcíny. Je to podle vás správná cesta? Ruské ani čínské vakcíny nejsou přeci ještě registrované.
To nejsou, což je problém. Nejsou registrované Evropskou lékovou agenturou a to znamená, že je nepředstavitelné, aby evropský nebo český lékař aplikoval vakcínu, která nemá evropskou registraci. Na druhou stranu pokud se vakcínám takovou registraci podaří získat, tak není důvod k tomu, proč by se používat nemohly.

Takže jako jediný zásadní problém je pro vás prozatímní neschválení? V samotných vakcínách problém nevidíte?
Ono těch informací o nich moc není. O čínských už vůbec ne. O Sputniku zatím víme, že účinnost vakcíny se pohybuje kolem 91 procent a dokonce proti závažným formám uvádějí až stoprocentní účinnost. Podobně jako jiné vakcíny je dvoudávková, lépe se skladuje (při teplotách 2 až 8 stupňů Celsia, pozn. red.) a je v lyofilizované formě, takže se musí před použitím rozpustit.

A samotná konstrukce vakcíny?
Ta vychází z desítky let známého a vyzkoušeného modelu, kdy adenovirus slouží jako transportní zařízení, do kterého se vkládá kódující gen pro povrchový protein koronaviru. Po aplikaci se pak dostává do lidských buněk, kde na to reaguje imunitní systém. Takže je to ověřená konstrukce, Rusové s ní mají dlouhé zkušenosti. V tom bych problém neviděl, ale musí předložit dostatečná data a víme, jak to začalo.

Myslíte tím, že Sputnik byl v Rusku zaregistrovaný i přesto, že obešel pravidla pro schválení vakcíny.
Přesně tak a to je jediné, čeho bych se bál - aby tady nebyla snaha obcházet pravidla. Ale pokud bude vakcína u Evropské lékové agentury se stejnými kritérii a požadavky, jako to mu má být u každé vakcíny, problém v tom nevidím a pak může být používána.

A obcházení u Evropské lékové agentury se nebojíte? V Rusku schválili a pravidla se dodržovala až zpětně.
Já doufám, že se nic takového dít nebude. Všichni to také dlouhodobě kritizují, že není možné bez dokončení třetí klinické fáze schvalovat jakoukoli vakcínu. Takže věřím, že to Evropská léková agentura rozhodně neudělá. Protože to bych se pak musel bát i Pfizeru, který také agentura schvalovala.

Česko si samo nemůže schválit použití vakcíny Sputnik, říká šéfka SÚKL

Historie ale mluví jinak.
Rusové to chtěli honem honem rychle zaregistrovat ještě v době, kdy neměli dost údajů. Momentálně dělají studie se 40 tisíci lidí v Indii, Venezuele, Bělorusku a Spojených arabských emirátech. Pokud se jim už podařilo získat dostatek údajů z tohoto vzorku dobrovolníků a agentuře to předložili, která to posoudí stejnou optikou jako ostatní vakcíny, v tom problém nevidím.

Jde mi o důvěryhodnost takové vakcíny. Díky očkování zmizel například záškrt či pravé neštovice, pořád je ale ve společnosti spousta lidí, kteří vakcinaci odmítají.
Důvěryhodnost je jedna věc, ale buďto věřím Evropské lékové agentuře a pokud jí schválí, je to pro mě dostačující, nebo v ní tu důvěru nemám. Pak bych ale měl pochyby i z vakcíny od Pfizeru, protože ji také schvalovala EMA. Já jsem pořád přesvědčen o tom, že se agentura nenechá ovlivnit žádnou politickou snahou a jinými tlaky, ale bude se držet své profesionality. Pokud by vakcíny vykazovaly nějaké nedostatky nebo pochybnosti, tak je prostě nezaregistruje.

Pokud se taková vakcína schválí a nakoupí, nebude to mít opačný efekt, že se lidé nebudou chtít nechat očkovat? Vybrat si vakcínu totiž není možné, to může lidem vadit. Už Pelíšky ukázaly, že si lidé „samozřejmě vyberou tu americkou“.
Já si to nemyslím. Ten, kdo má zájem se nechat očkovat a obrazně řečeno na vakcínu stojí frontu, se očkovat nechá a bude odborníkům z institucí věřit. Rozhodně to nelze postavit tak, že k této vakcíně mám důvěru a k této ne. Podmínkou je schválení.

Čínské vakcíny jsou zastaralého typu

Mluvili jsme zatím hlavně o vakcínách Pfizer a Sputnik. První je typu mRNA, ruská je vektorová adenovirová. Ve hře jsou ještě vakcíny z Číny, kterých je hned několik a většina je typu virových inaktivovaných. V současné situaci - je jedno, kterou vakcínu dostanu?
Úplně jedno to není, protože každá je jinak účinná. Čím vyšší vykazuje, tím lépe pro mě. Pokud je 95 procentní, tak ze sta očkovaných jich 95 neonemocní. Pokud bude mít účinnosti 70 procent, tak si to všichni dokážeme spočítat sami.

Takovou účinnost mají vakcíny z Číny?
To přesně nevím, protože jich je tam opravdu hodně, ale pokud to vezmu obecně, tak vakcíny virového inaktivovaného typu za mě nepatří do generace moderních vakcín a osobně bych preferoval vakcíny vektorové nebo genetické před nějakou oslabenou celovirionovou vakcínou. Pro mě nejsou čínské vakcíny důvěryhodné.

Pfizer jsme seniorům schopní dát, ale vakcíny málo, říká praktik Šonka

Nejsou? Proč?
Víme, že v zemi měli občas velké národní skandály v podobě rozsáhlé otravy dětí z mléka, kde se maskovaly nedostatky výživových látek melamine. V Číně došlo k poškození zdraví po očkování, úmrtím, pochybením při výrobě vakcín a podobně. Teď jde o můj subjektivní pocit, že čínským vakcínám příliš nevěřím. U ruské bych se toho nebál.

Takže jste pro to, aby se vakcíny nakupovaly i v Číně a Rusku?
To se zase dostaneme na začátek - pokud se schválí, tak ano. Bez registrace to prostě nejde. Nikdo nemůže začít spekulovat, že budeme očkovat čínskou vakcínou, protože pokud jí neschválí Evropský lékový úřad, tak je to nemyslitelné a je to plácání do vody. Legislativa neumožňuje takovou vakcínu použít, jedině že by to bylo na nějakou udělenou výjimku a to bych byl nerad, aby se stalo u nás. 

Buď to bude regulérně schválené, nebo se jí očkovat nebude. Ale já jsem pořád také optimista v tom, že nasmlouvané dodávky co máme, by měly pokrýt všechny zájemce o očkování. Jde jen o tu rychlost a trochu chybí trpělivost, že dodávky budou chodit v řádu několika týdnů a převládá tu pocit, že by lidé měli být očkovaní do 14 dnů. To by bylo skvělé, ale takhle rychle to nejde. A za mě si raději tři neděle počkám na vakcínu, která splní všechna bezpečnostní kritéria, než bych byl zítra očkovaný nějakou vakcínou na výjimku.

A jsou také stejně účinné na mutace koronaviru, které se nyní ve světě šíří?
Neukázalo se, že by nebyly. Vychází se tedy z předpokladu, že protilátky vytvořené imunitním systémem by měly neutralizovat i mutační varianty. Minimálně do té doby, pokud by se neobjevila nějaká zásadnější mutace. Ty nynější spíš zvyšují potenciál pro šíření, ale není to tak dramatická mutace, která by znevýhodňovala protilátky v těle.

Jestli někdo odmítá očkovat vakcínou z Ruska nebo Číny, připadá mi to hloupé, řekl Filip:

19. ledna 2021

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Vnitro hasí zmatky. „Venkovany“ pustí do Brna, Plzeňany do Globusu

Ministr vnitra dostal na dnešním jednání vlády pravomoc upravit zákaz cestování mezi okresy tam, kde omezení nedává...

OBRAZEM: Rok s covidem. Jak koronavirus změnil život v Česku

Koronavirus se v České republice objevil před rokem, první tři případy odhalily testy 1. března 2020. Covid změnil...

Debata k očkování je zpolitizovaná, lidé nejčastěji sdílí příspěvky Okamury

Je tomu více než rok, co vypukla celosvětová epidemie koronaviru. Na tuzemských webech a sítích o tématu vzniklo přes...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...