Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Postiženým radí s intimnostmi asistentky. Pomáhat chtějí i prostitutky

  19:12
Když je potřeba, vysvětlí, že se nesluší svlékat před ostatními. Jindy obstará vibrátor nebo poradí při partnerských potížích. V českých ústavech pro handicapované i seniory se objevují první intimní asistentky. Zatím to bývají většinou přímo pracovnice těchto zařízení, zájem však mají i prostitutky.
V českých domovech důchodců i ústavech pro handicapované se objevují první intimní asistentky (ilustrační snímek).

V českých domovech důchodců i ústavech pro handicapované se objevují první intimní asistentky (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

V kolika zařízeních v Česku se podobné služby poskytují, není jasné. Vzhledem k choulostivosti tématu se o tom ústavy příliš nezmiňují. "Je to skrytý fenomén. Víme o několika, které se tomu věnují, řada dalších o tom uvažuje. Doufáme, že se postupně intimní asistentky rozšíří," řekla iDNES.cz Lucie Šídová, výkonná ředitelka sdružení Rozkoš bez rizika, které pomáhá prostitutkám.

Asistentky (někdy i asistenti) v ústavech pro seniory či postižené například vzdělávají o sexualitě, nebo radí, jak se chovat. Někdy také obstarávají potřebné vybavení. "Nepostradatelné jsou názorné erotické pomůcky, které se naši klienti postupně učí používat, vždy po jejich výslovném souhlasu," uvádí nejmenovaný ústav pro mentálně postižené v publikaci, kterou v říjnu vydá Rozkoš bez rizika. 

V tomto zařízení se sexuální osvětě věnují dva pracovníci (žena a muž), které zde nazývají jako asistenty pro intimní život. "Moje služba v této oblasti spočívá především v tom, abych uživatelům citlivě vysvětlila a v rámci dostupných pomůcek ukázala, jak prožít a zdokonalit svůj sexuální život," popsala anonymně svou práci intimní asistentka.

Někde jsou sociální pracovníci vyčleněni jen na tuto činnost, častěji ji však dělají spolu s běžnými povinnostmi. Podle Šídové by intimní asistenci mohly zastávat i bývalé či současné prostitutky. "Některé o tom uvažují. Poté, co jsme o tomto tématu mluvili na naší červnové konferenci, tak nám přišlo už několik životopisů. Samozřejmě by se musely v řadě věcech vzdělávat," uvedla.

V některých zemích asistenti s klienty i souloží

V českých ústavech je aplikována takzvaná pasivní sexuální asistence. Narozdíl od řady zemí, kde probíhá i ta aktivní. To může být erotická masáž, pomoc fyzicky postiženému páru při pohlavním styku, orální sex či přímo soulož (o situaci v zahraničí čtěte v boxu). 

Sexuální asistence v Evropě

  • Německo - Aktivní sexuální asistenci vymezuje zákon o prostituci. Fungují zde rekvalifikační kurzy na sexuální asistenci, jejichž součástí je prevence, hygiena a první pomoc (více o situaci v Německu čtěte zde).
  • Švýcarsko - Sexuální asistentky absolvují tříleté pomaturitní studium. Pojišťovny seniorům či postiženým proplácejí zhruba 80 eur za jednu službu (asi dva tisíce korun). 
  • Dánsko - Práva a povinnosti sexuálních asistentek popisuje příručka ministerstva sociálních věcí. V zemi je uzákoněno právo na "užívání si sexuality".
  • Sexuální asistence se oficiálně poskytuje i ve Finsku, Anglii, Belgii, Nizozemsku či Rakousku. Tyto služby se nabízejí pod různými názvy - sexuální či intimní asistence, sexuální doprovázení, servis tělesného kontaktu, dotyková práce či náhradní partnerství

Zdroj: publikace sdružení Rozkoš bez rizika Ze sexbyznysu na trh práce? (Lucie Šídová, Hana Malinová, Jana Poláková)  

"V Česku není legalizovaná prostituce, proto by se v případě aktivní asistence jednalo o kuplířství. Senior nebo handicapovaný může samozřejmě využít služeb prostitutek mimo zařízení, ale spousta z nich se nemůže moc pohybovat. Legalizace sexuálních služeb by jim to velmi usnadnila. A to i ženám, které by rády v této oblasti zůstaly a využily své zkušenosti v práci s tělem," řekla Šídová.

O legalizaci nejstaršího řemesla se v Česku hovoří již řadu let. Regulaci prostituce se snaží prosadit například pražský magistrát, vlastní návrh letos předložil i tehdejší poslanec Viktor Paggio. Jeho zákon o toleranci poskytování sexuálních služeb však vláda Jiřího Rusnoka v červenci zamítla (více čtěte zde).

I kdyby se prostituci někdy podařilo legalizovat, zdaleka ne každý handicapovaný či senior by si aktivní asistenci mohl finančně dovolit. V západní Evropě se ceny pohybují v řádu desítek až spíše stovek eur za hodinu.

Řada ústavů své pracovníky nechává proškolovat

Zatím se však v českých ústavech poskytuje jen zmíněná sexuální osvěta a drobná výpomoc, která bývá zdarma v rámci běžných služeb. Odborníci se shodují, že postižení i senioři mají o intimní asistenci zájem. Jen jim obvykle trvá, než se o sexualitě začnou bavit. 

S ostychem se často potýkají i sociální pracovníci. Když se zmíněný ústav začal v roce 2006 sexuální problematice věnovat, část personálu prý reagovala se zděšením, nepochopením či absolutním nesouhlasem.

Některé ústavy už nechávají své pracovníky v této oblasti vyškolit. Ale zatím to nebývá úplně zvykem. "Vzdělanost je v tom minimální. Účastníci mi často říkají, že to je pro ně první informace. Nejčastěji se ptají, jak reagovat na sexuální projevy klientů," řekla iDNES.cz lektorka Martina Venglářová.

V citovaném zařízení například žije devětadvacetiletý muž s těžkým mentálním postižením, který se dříve před ostatními obnažoval, masturboval a ženám sahal na intimní partie. Díky práci sexuálních asistentů se toto chování podařilo omezit. "Nevhodné projevy se řeší také u seniorů s alzheimerem," doplnila Venglářová.

Podle Veroniky Pavlíkové Brožové ze západočeského střediska Diakonie Českobratrské církve evangelické se domovy pro handicapované touto problematikou zabývají mnohem více než dříve. "Ale je před námi ještě dlouhá cesta. Ač se to možná nezdá, stále ještě existuje v souvislosti se sexualitou mnoho mýtů, polopravd i tabu," řekla iDNES.cz lektorka kurzů pro pracovníky těchto ústavů.

Sexuolog Petr Weiss upozorňuje, že sexualita seniorů a postižených je velmi specifická. "Sexuální potřeby a schopnosti se věkem mění, u handicapovaných zase záleží na druhu postižení. Péči o tyto skupiny je proto nutné ještě více individualizovat než u ostatních. Pokud ji zajistí kvalifikovaní poradci, kteří budou zkvalitňovat sexuální život a ne ho regulovat nebo mu bránit, tak to lze jen uvítat," uvedl pro iDNES.cz odborník ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Problémem v ústavech bývá nedostatek soukromí, ale podle Venglářové se to výrazně zlepšuje. "Když si chce například klient někoho pozvat na chráněné bydlení, tak mu to pracovníci zařízení umožní," podotkla psycholožka.

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Pavel jmenoval ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou. Musí hledat dalšího

Tři nové ústavní soudce – Josefa Baxu, Jana Wintra a Danielu Zemanovou – jmenoval v pondělí prezident Petr Pavel....

Pražský soudce přišel o funkci. Vinili ho z průtahů v desítkách řízení

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v pondělí zbavil funkce soudce Martina Valehracha z Obvodního soudu pro...

Já a premiér? To je vtipná Babišova snaha rozeštvat vztahy v ODS, míní Kuba

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba z ODS označil výzvu Andreje Babiše, ať se premiér Petr Fiala vzdá své funkce v...

ANO a pětikoalice drží pozice, přechody voličů mezi bloky jsou velmi vzácné

Politická scéna je stále výrazně rozpolcená na podporovatele stran vládních a opozičních, uvádí ve své analýze...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...