Spot má pomoci ženám nuceným k prostituci. Míří hlavně na turisty

  15:04aktualizováno  15:04
Nezisková organizace La Strada v úterý zahájila preventivní kampaň proti obchodu s lidmi a sexuálnímu vykořisťování. Krátkým videem apeluje na ty, kteří vědí o někom, kdo pracuje v sexbyznysu nedobrovolně, aby neváhali a případ anonymně nahlásili.

Nikol svoji práci miluje a užívá si ji. Julie se při ní dost často nudí, a proto během ní posílá i SMS zprávy, nikdo ji však k práci nepřemlouvá. To Eva je na tom podstatně hůř - ke své práci je totiž nucena.

Třicetisekundové video, které společnost La Strada vypustila do světa pod názvem "Going to Prague to have some fun?" neboli "Jedeš se do Prahy pobavit?", na třech ženách názorně ilustruje, k čemu v sexbyznysu může docházet. Vyzývá ty, kteří narazí na situaci, kdy žena poskytuje sexuální služby nedobrovolně, aby to neprodleně nahlásili. V ideálním případě by měli anonymně zavolat na SOS linku La Strady na číslo 800 077 777 nebo na 222 71 71 71.

La Strada

Obecně prospěšná společnost La Strada Česká republika je nevládní nezisková organizace, která působí v oblasti řešení problematiky obchodu s lidmi. Je jedinou specializovanou organizací, která se v rámci Česka výhradně věnuje poskytování pomoci obchodovaným a vykořisťovaným osobám. Vznikla roku 1998.

Video cílí hlavně na turisty, i proto je celé v angličtině. "Spot bude šířen primárně po internetu, protože se jedná o prostor, ve kterém podle posledních trendů klienti a klientky sexuální služby vyhledávají," uvedla zastupující ředitelka organizace La Strada Lucie Otáhalová.

Organizace se zároveň chystá oslovit také zastupitelské úřady, aby cizince přijíždějící do Česka za sexuální turistikou zčásti i varovaly.

Sexuální turistika raší zejména v hlavním městě, podle aktuálních policejních údajů je jenom v Praze kolem šesti tisíc prostituujících. "Scéna se v posledních pěti letech hodně proměnila. Nejvíc sexuálních pracovnic působí na privátech, dále potom v klubech a až na posledním místě je pouliční prostituce," upřesnil odborný referent pražské městské policie Stanislav Hyžík.

Strážníci se v rozpoznávání obchodu s lidmi školili

La Strada ve spolupráci s policií také v rámci projektu s názvem "Respektuj práva, neakceptuj násilí" v listopadu proškolila šedesátku strážníků v rozpoznávání obchodu s lidmi.

Proti násilí

Mezinárodní den za konec násilí na sexuálních pracovnících a pracovnicích byl v roce 2003 stanoven na 17. prosince. Tento den se stal symbolem odporu k násilí na sexuálních pracovnicích a pracovnících po celém světě.

Sdružení Rozkoš bez rizika pořádá v rámci tohoto dne pochod s červenými deštníky.

Více informací naleznete zde.

"Policie si je dobře vědoma toho, že se jedná o moderní a sofistikovanou formu otroctví," uvedl Hyžík. I přesto se však podle něj jednalo hlavně o osvětovou akci, protože řada policistů si pořádně nedokáže představit, jak dalekosáhlým problémem se může sexuální vykořisťování stát.

Žádný konkrétní případ nicméně policisté zatím neregistrují. "Jde hlavně o to, aby se lidé oprostili od předsudků a stereotypů a nepřistupovali k těm ženám tak, že si za to mohou samy. Ony zase musí získat důvěru, protože je bohužel ojedinělé, že si řeknou o pomoc," doplnila výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika Lucie Šídová.

Školení se zúčastnili strážnici z Prahy 1 až 15. Podle Hyžíka je prostitucí nejvíc zasažené centrum, ze zhruba sedmdesátky erotických podniků jich je 40 v prvním a druhém pražském obvodu.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Koaliční lídři se dohodli, že ve Sněmovně podpoří výroční zprávy ČT

Koaliční lídři se dohodli, že ve čtvrtek ve Sněmovně podpoří výroční zprávy České televize. Po jednání ČSSD a ANO to...

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Polské PiS pomohla podle ČSSD sociální politika, STAN mluví o autoritářství

Vítězství národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v polských parlamentních volbách bylo podle...

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Najdete na iDNES.cz