Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V lágru prošel samovazbou i týráním, jeho mučitel trpí ztrátou paměti

  7:43
V příbězích se šťastným koncem dobro vítězí nad zlem, padouch putuje do vězení, případně bídně zhyne v přestřelce. Jenomže tak to v životě nebývá, aspoň ne v příběhu generála Tomáše Sedláčka. Portál iDNES.cz vám přináší další dokument organizace Post Bellum z cyklu Příběhy 20. století.
Tomáš Sedláček na fotografii z roku 1944

Tomáš Sedláček na fotografii z roku 1944 | foto: www.pametnaroda.cz

Tomáš Sedláček

Tomáš Sedláček na fotografii z roku 1944
Generál Tomáš Sedláček na současné fotografii

Narodil se 8. ledna 1918 ve Vídni. Po maturitě nastoupil na povinnou vojenskou službu a po ní byl v roce 1937 přijat na Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě.

Po okupaci v roce 1940 utekl "balkánskou cestou" do Francie, po jejím pádu do Velké Británie. Do léta 1944 sloužil u dělostřelectva, pak byl převelen na východní frontu do Sovětského svazu. S paradesantní brigádou se účastnil karpatsko-dukelské operace a vojenských operací během Slovenského národního povstání. Po válce krátce sloužil v divizním štábu v Plzni.

Zatčen byl 11. února 1951, ve vykonstruovaném procesu si vyslechl obvinění ze špionáže v protistátní skupině Irena.

V létě 1952 jej odsoudili za vlastizradu na doživotí. Prošel věznicemi Pankrác, Mírov, Leopoldov, Valdice a lágrem Bitíz. Propuštění se dočkal 11. května 1960 na rozsáhlou amnestii politických vězňů. Po roce 1989 byl rehabilitován a povýšen až do nejvyšší vojenské hodnosti, armádního generála.

Tomáš Sedláček bojoval za svobodu Evropy a své země na frontách druhé světové války, za což byl po únoru 1948 "odměněn" doživotním kriminálem, fackami a týráním všeho druhu.

V roce 2007 dostal dopis, v němž mu Úřad dokumentace a vyšetřování komunismu sděluje, proč přestal vyšetřovat jednoho z generálových mučitelů. Někdejší soudruh Jaroslav Řičica totiž u výslechu vypověděl, že už si na nic nepamatuje.

Úřad zřejmě usoudil, že nelze vyšetřovat starce stiženého amnézií a že je tu koneckonců - jak stojí v dopise - i hlavní pádný argument: činy pana Řičici nemohou být trestné, neboť se na ně vztahuje amnestie, vyhlášená roku 1960. Generál Sedláček měl pocit, že si z něj někdo vystřelil. Po téže amnestii byl totiž propuštěn z kriminálu.

Kdybych nebyl v železech, zlomil bych mu ruku

Tomáši Sedláčkovi je třiadevadesát let. Na shromážděních válečných veteránů ho nemůžete přehlédnout: vysoký, štíhlý, téměř bez vlasů, s jizvou na temeni. Zranění, které není z války, obvykle schovává pod červeným výsadkářským baretem. A vždycky nosí černé brýle, protože je slepý po operaci hlavy, kterou prodělal před několika lety.

Jaroslav Řičica

Jaroslav Řičica, jeden ze Sedláčkových mučitelů

Narodil se 24. dubna 1924 ve Veselí nad Moravou, stal se strojním zámečníkem u ČKD Sokolovo a roku 1944 pracoval – patrně z donucení - pro Říši jako jeden z totálně nasazených.

Po válce se živil jako dělník a roku 1947 nastoupil do základní vojenské služby. Tehdy se "politicky zorientoval" - podal přihlášku do KSČ, požádal o možnost zůstat u armády a po únoru 1948 začal prokazovat věrnost straně a vládě na 5. oddělení ministerstva obrany jako "výslechář". Ke stáru žil jako vysloužilý voják v jednom pražském domově pro seniory.

Sedláček si dobře pamatuje na vyšetřovatele Řičicu, který ho "dostal na starosti" jako údajného velezrádce a špiona v únoru 1951. "Byl jsem svázaný v okovech. Když Řičica usoudil, že zapírám, vrazil mi facku. Celkem jich bylo sedm, pak mě tloukl pendrekem přes záda. Přiznám se, že jsem byl zaskočený jeho surovostí, kdybych nebyl v železech, zlomil bych mu ruku. Když mě druhý darebák svazoval, Řičica mi palci silně tisknul ušní boltce, to už opravdu bolelo, sténal jsem."

Mnohem horší než způsoby vyšetřovatele prý byla samovazba, kde zadrženého důstojníka týrali zákazem spánku a nekonečným chozením z jednoho kouta cely na druhý. Vydržel nepřetržitě devět dní a nocí než se zhroutil. Prošel devítiměsíčním martyriem naprosté izolace od okolního světa, z toho tři měsíce nevyšel ani z cely.

Nevyřízené účty

Řičica spokojeně žije v jednom pražském domově důchodců. "To je lež, nikdy jsem Sedláčka nebil. Vyšetřoval jsem ho, to jo, nebo spíš jsem jen zapisoval, co říkal," mumlá Jaroslav Řičica, který prý dochází na důchodcovský kurz paměti. Snad mu pomůže rozpomenout si na události začátkem 50. let ve vyšetřovně obranného zpravodajství v loretánském "domečku".

Sedláček a Řičica se mohou denně potkat, žijí od sebe ani ne pět kilometrů přes Prahu. Jejich setkání by mělo nejspíš zajímavý průběh. Mají spolu nevyřízené účty. Jeden z nich si nespravedlivě odseděl devět let na Mírově, v Leopoldově a lágru Bitíz, ten druhý ho tam dostal z moci úřední, mučil ho, ale potrestán za to nikdy nebyl, ani nestanul před soudem.

Podle ÚDV se už případem nemá smysl zabývat, když trestu unikl v podstatě ze stejného důvodu jako bývalý prokurátor Karel Vaš. Ten vykonstruoval politický proces, na jehož konci se konala jedna z nejznámějších justičních vražd, poprava Heliodora Píky. Minulý týden ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal stížnost k Nejvyššímu soudu. Jeho verdikt může otevřít cestu k projednání desítek podobných případů, třeba jako je ten Sedláčkův a Řičicův.

Příběhy 20. století

Příběh Tomáše Sedláčka zmapovali dokumentaristé z Post Bellum. V neděli jeho vyprávění odvysílá Český rozhlas - Rádio Česko v 10:05 v pořadu Příběhy 20. století.

Společnost Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků od roku 2001. S Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vede internetový portál Paměť národa, kde jsou příběhy k nalezení. Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...