Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úřad řešil stížnosti, aplikace prokazující bezinfekčnost měly porušovat GDPR

  13:29
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) prověřoval aplikace čTečka i Tečka, které v době covidových omezení lidé využívají při prokazování bezinfekčnosti. Úřad podle výroční zprávy za rok 2021 uvedl, že kontrola čTečky se týkala toho, že obsažené údaje v QR kódu zůstávají v historii zařízení, které slouží jako čtečka kódu. Lidé si rovněž stěžovali na testování v zaměstnání či prokazování bezinfekčnosti.

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Redakce iDNES.cz již před časem informovala o tom, že na ministerstvu zdravotnictví ÚOOÚ provedl kontrolu. Ta se týkala zpracování osobních údajů údajů v souvislosti s elektronickým certifikátem EU COVID‑19 včetně aplikací Tečka a čTečka. Mluvčí ÚOOÚ Vojtěch Marcín pro iDNES.cz uvedl, že ministerstvo na zjištění kontroly podalo před časem námitku.

„Úřad je momentálně v procesu vyřizování námitek, které proti zjištěním v protokolu o kontrole podalo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodnutí lze očekávat v nejbližších týdnech. Než však celá záležitost skončí, nemůžeme sdělit žádné bližší informace,“ uvedl pro iDNES.cz Marcín.

Ke kontrole se zatím nevyjádřilo ani ministerstvo zdravotnictví. To před časem pouze pro iDNES.cz konstatovalo, že proti některým zjištěním ze zprávy ÚOOÚ podalo námitky, a to ve spolupráci s dalšími zúčastněnými subjekty NAKIT a ÚZIS. Na bližší informace ohledně kontroly dosud však neodpovědělo.

Ustanovení v rozporu s ochranou údajů

Z výroční zprávy ÚOOÚ za loňský rok však vyplývá, na co se úřad při kontrolách zaměřil. Rovněž také na co si lidé ohledně ochrany osobních údajů v souvislosti s covidem nejvíce stěžovali.

„Epidemie s sebou pochopitelně přinesla změnu ve struktuře obdržených dotazů, podnětů a stížností. Dominantními se staly dotazy směřující proti možnému zpracování osobních údajů v souvislosti s testováním zaměstnanců a žáků,“ stojí ve výroční zprávě ÚOOÚ. Ta současně podotýká, že lidé si mimo jiné během loňského roku stěžovali třeba na zpracování osobních údajů pro marketingové účely.

Na co si lidé nejčastěji stěžují na ÚOOÚ.

Nicméně zpátky ke covidu. Úřad ve výroční zprávě upozornil na některá ustanovení pandemického zákona, která byla podle něj v rozporu s ochranou osobních údajů.

Protiepidemická opatření jsou podle úřadu spojena se shromažďováním a evidováním osobních údajů, kdy dochází také k propojování databází s osobními údaji včetně zdravotních údajů.

„Konkrétně v případě očkování jsou, kromě obvyklého zpracování osobních údajů ve zdravotnických registrech, osobní údaje lidí vyžívány v očkovacích centrech a v aplikacích jako jsou Tečka nebo čTečka,“ upozornil úřad s tím, že lidé se museli prokazovat bezinfekčností či očkováním na různých akcích či při vstupu do restaurace nebo fitness center. Podle úřadu v těchto případech docházelo k nahlížení na osobní údaje pomocí QR kódu.

eRouška padla, ale Tečka covid přežije. Má z ní být očkovací průkaz

„Ve všech těchto případech může dojít k zásahu do základních práv na ochranu soukromí a osobních údajů. Osoby, které osobní údaje shromažďují, se stávají správci těchto dat, a musí postupovat v souladu s předpisy na ochranu soukromí a osobních údajů,“ varoval úřad.

Dalším významným tématem s rozměrem ochrany osobních údajů v souvislosti s pandemií bylo podle úřadu zavedení covid pasů. „Je také třeba zajistit, aby osobní údaje nebyly zpracovávány déle, než je nezbytně nutné a aby po skončení pandemie nebyl přístup k těmto údajům a jejich využívání povolen,“ podotýká úřad.

Osobní údaje obsažené v kódu jsou předávány

Ten rovněž poukázal na to, že druhý rok pandemie se odrazil ve struktuře obdržených podnětů a stížností. Jejich celkový podíl činil podle úřadu šest procent. Podněty a stížnosti podle slov úřadu zpravidla směřovaly proti případnému zpracování osobních údajů v souvislosti s testováním zaměstnanců na pracovišti a žáků ve školách nebo třeba s prokazováním bezinfekčnosti.

Na počátku roku 2021 posuzoval úřad třeba stížnost týkající se použití QR kódu pro ověření certifikátu o očkování. „Stěžovatel namítal, že osobní údaje obsažené v kódu jsou předávány ze zařízení, které vznese dotaz pro ověření, přes servery třetích stran, až na server uzis.cz. Obával se zneužití osobních údajů,“ uvádí úřad v příkladu. Současně však upozornil, že z odkazu, který obsahuje QR kód, je zřejmé, že je pro přenos dat použit protokol „https“, tedy přenášená data včetně osobních údajů putují v zašifrované podobě.

„Úřad tak dospěl k závěru, že ke zpřístupnění osobních údajů při přenosu nedochází, a v tomto smyslu byl stěžovatel vyrozuměn,“ stojí v závěrech úřadu.

Tečka zčervenala. Na platnost covidových certifikátů to nemělo vliv

V dalším případě však úřad zakročil: „Podatel upozornil na možné související zpracování osobních údajů, a sice, že osobní údaje obsažené v QR kódu zůstávají v historii zařízení, které je použito jako čtečka kódu. V dané věci tak Úřad zahájil kontrolu.“

Další stížnosti se podle úřadu týkaly testování na pracovišti. „V období od července do listopadu 2021 byla praxe testování zaměstnanců na covid nařízeného mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví pozastavena, přesto se řada zaměstnavatelů rozhodla v testování zaměstnanců pokračovat,“ úvádí zpráva. Úřad proto oslovil ministerstvo práce a sociálních věcí, zda je možné podle ustanovení zákoníku práce ve vztahu k ochraně zdraví při práci nadále testovat zaměstnance a výsledky těchto testů evidovat.

„Upozornil na možné související zpracování osobních údajů, a sice, že osobní údaje obsažené v QR kódu zůstávají v historii zařízení, které je použito jako čtečka kódu. V dané věci tak Úřad zahájil kontrolu“

„Ani po více než třech měsících však neobdržel odpověď,“ konstatuje ve zprávě úřad s tím, že při řešení otázek spojených s mimořádným opatřením v souvislosti s prokazováním bezinfekčnosti při poskytování služeb se úřad vyjádřil kriticky, a to s ohledem na obsah i kvalitu jeho odůvodnění.

„Potřeba prokazování bezinfekčnosti při poskytování služeb byla v mimořádném opatření odůvodněna, avšak v tomto i následných mimořádných opatřeních nadále přetrvávaly nedostatky, například absence stanovení doby uchování záznamů. V souvislosti s pandemií byla častým tématem dotazů, zejména rodičů, také distanční výuka na školách,“ dodává ÚOOÚ.

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Ministr zvažuje nižší daně a další zvýhodnění pro dřevostavby

Ministerstvo zemědělství se snaží co nejvíce podpořit využívání dřeva pro stavební účely. Podle vládou nedávno schválené Surovinové politiky pro dřevo by měl do roku 2035 vzrůst podíl dřevostaveb u...

23. července 2024

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho, kdo jim na internetu důvěřuje, a oberou ho o peníze. Týká se to prodejů aut, realit, zboží z druhé...

23. července 2024

Trans žena Lenka Králová se rozchází s manželkou. Miluju někoho jiného, říká

Softwarová inženýrka Lenka Králová (43) se narodila v mužském těle, ale vždy se cítila být ženou. Tou se stala po podstoupení hormonální léčby ve svých třiceti sedmi letech. Trans aktivistka a...

23. července 2024

Dieselové vlaky a lodě za emise platit nebudou. Resorty se shodly na výjimce

Premium

Dieselové vlaky a lodě uniknou povinnému placení za emisní povolenky, které budou muset od začátku roku 2027 nakupovat provozovatelé dopravních prostředků spalujících fosilní paliva. Na výjimce se...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...