Úklid v pražské ODS. Strana vyházela místopředsedy, včetně Jančíka

  18:24aktualizováno  21:04
Po pádu Mirka Topolánka začal velký "úklid" i ve vedení pražské ODS. Na mimořádném jednání ODS padl nejprve kontroverzní starosta Prahy 5 a místopředseda pražské ODS Milan Jančík a po něm i další místopředsedové Tomáš Chalupa a Jiří Janeček. "Byli odvoláni nejpracovitější členové vedení ODS," tvrdí Jančík.

Odvolání tří místopředsedů předcházela výzva, ať odstoupí celé vedení pražské ODS, včetně primátora Pavla Béma. Později Andrea Vlásenková, která s tím přišla, upřesnila, že by se to mělo týkat jen místopředsedů.

A čistka ve vedení se odpůrcům Béma povedla. Kromě Jančíka se jim podařilo z funkcí místopředsedů sesadit i starostu Prahy 6 Tomáše Chalupu a radního Jiřího Janečka, který je zároveň poslancem.

Místo odvolané trojice se do funkcí ve vedení pražské ODS dostali náměstek primátora Rudolf Blažek, starosta Prahy 8 Josef Nosek a bývalý Bémův spojenec, radní z Prahy 9 Tomáš Portlík. Vlásenkovou, která původně sama na pozici místopředsedkyně rezignovala, zvolili její straničtí kolegové zpět do funkce.

Samotného Béma se velký "úklid" v pražské ODS nedotkl. Primátora se neúspěšně snažil vystrnadit z pražské kandidátky pro volby ve Sněmovně bývalý předseda Mirek Topolánek. Bém ale svou pozici uhájil (více o snaze Topolánka sundat Béma najdete zde).

Čistka se dotkla spojenců primátora Béma

"Nevyčítali mi nic, asi mě k tomu tak nějak přihodili," řekl po odvolání z funkce Janeček. V hlavní městě dosud patřil k občanským demokratům, kteří podporovali Béma. Po sesazení se Janeček znovu pokusil kandidovat do funkce místopředsedy, ale neuspěl.

Regionální sněm ODS odvolal Jiřího Janečka z funkce místopředsedy pražské ODS. (19. dubna 2010)

"Vyspělá konzervativní strana by neměla dělat změny ve svém vedení v průběhu volební kampaně. Jestliže se ale k takovému kanibalismu rozhodne, nedá se nic dělat," řekl Jančík krátce před tím, než ho kolegové odvolali. Pro jeho sesazení bylo 87 delegátů, 21 jich bylo proti a dvanáct se jich zdrželo.

Po hlasování mluvil Jančík bojovněji. "Neházím flintu do žita a v brzké době se pokusím o comeback," prohlásil. Z minulosti má na triku více skandálů. Je například mezi těmi, kdo "zázračně" rychle získal titul na plzeňské právnické fakultě..(o tom, jak Jančíkovi hrozí odebrání titulu, čtěte více zde)

Jančíkovi jeho odpůrci vyčítají i to, že se těsně před volbami pokusil zalíbit voličům, kteří bydlí v obecních bytech, mimořádnou slevou na nájemném. V minulosti také čelil skandálu kvůli údajnému nabírání černých duší do strany

Vyřizování účtů v pražské ODS začalo už před volbami

Volání po změnách v pražské ODS zesílilo po pádu Topolánka, který se s sebou pokusil stáhnout i volebního manažera Ivana Langera i Béma. K tomu se navíc přidal vnitřní boj mezi jednotlivými křídly v pražské ODS, jež se už přetahují o to, kdo by mohl být novým primátorem po Bémovi, který míří do Sněmovny.

Tomáš Chalupa, kterého regionální sněm ODS odvolal z funkce místopředsedy pražských občanských demokratů. (19. dubna 2010)

Odvolanému Chalupovi uškodilo, že při jednání výkonné rady ODS nepodpořil tajné hlasování o svržení Langera, což si přitom právě pražští občanští demokraté hodně přáli.

Chalupu na svou stranu získal Langer tím, že ho přizval do volebního štábu ODS. "Moje jediná motivace byla při jednání výkonné rady podržel Pavla Béma. Nejsem z těch, kteří mění spojence," tvrdí ale Chalupa.

Otázkou je, jak "rvačku" v pražské ODS přijmou voliči a zda to straně ještě více neublíží a nepřidá naopak další hlasy menším pravicovým stranám. Pro občanské demokraty je dobrý volební výsledek v Praze klíčový, minulosti zde vyhrávala s velkou převahou a jen pokud zde uspěje, může pomýšlet i na dobrý výsledek v celé republice.

Jenže konkurenční TOP 09 postavila do čela kandidátky populárního Karla Schwarzenberga a možný "černý kůň" voleb Věci veřejné má v čele momentálně nejpopulárnějšího politika, bývalého moderátora televize Nova Radka Johna (žebříček popularity politiků).

"Hlavně mediální obraz starosty Jančíka není dobrý, přičemž někdy je jeho působení démonizováno," řekl ještě před velkou čistkou v pražském vedení ODS lídr volební kandidátky modrých do Sněmovny v Praze a první místopředseda strany David Vodrážka. Úklid v pražské ODS byl podle něj naprostou nutností, aby se zvýšila věrohodnost strany.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Do kardiostimulátoru se hacker nedostane. Hrozbou jsou ale elektromobily

Ilustrační snímek

Hackeři by teoreticky mohli „nabourat“ kardiostimulátory i defibrilátory. Tím by mohli zkrátit dobu jejich životnosti...

Najdete na iDNES.cz