"Dle telefonické informace byla předsunutá platba ministerstva již schválena a měli bychom jí obdržet zhruba 25. ledna," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.
Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska to znamená, že stát místo prosince letošního roku zaplatí za své pojištěnce už v lednu.
Předsunutá platba se týká všech zdravotních pojišťoven. Díky ní do nich do konce tohoto měsíce přitečou navíc čtyři miliardy korun. Nejvíce ale pomůže VZP, jež o tuto platbu požádala. "Očekáváme zhruba 2,6 miliardy korun," doplnil Rod s tím, že jde o jednoměsíční platbu za státní zdravotní pojištěnce. Tedy například studenty, seniory, ženy na mateřské a podobně.
Jak vyřešit miliardyMinistr Leoš Heger na vládě už dvakrát neuspěl s návrhem, aby byla navýšena platba za státního pojištěnce. Ta už několik let činí 723 korun na osobu a měsíc. Záchranou by mohly být i vyšší odvody na pojistném pro živnostníky. To je ale pro současné politiky žhavý brambor. "Je to těžká politická otázka, kterou si musí vyřešit nejvyšší političtí představitelé," podotkl náměstek ministra Nosek. On osobně je zastáncem takového kroku. Dalším diskutovaným tématem je zvyšování spoluúčasti pacienta. Heger se netají tím, že by byl rád, aby pacienti platili za amalgámové plomby a návrh chce opět dát na vládu. Schůdná není cesta navyšování regulačních poplatků. Ministerstvo tvrdí, že tudy se nevydá, ačkoliv už sáhlo na poplatek za den v nemocnici a zvýšilo jej ze 60 na 100 korun. A řešením je také to, žádné další peníze do zdravotnictví navíc nelít, šetřit na péči i nákladech a například více kontrolovat, jaké léky a přístroje budou zahrnuty do úhrad ze zdravotního pojištění. Ministerstvo už připravuje nový systém přerozdělování výběru pojistného, aby pojišťovny dostaly více peněz za chronické pacienty. Začít fungovat by měl od roku 2014. |
Za péči platí se zpožděním
Peníze jsou pro VZP důležité. Pojišťovna je totiž v deficitu a za zdravotní péči neplatí včas. Zpoždění jejích plateb nyní činí podle Roda dva až šest dnů.
"Schodek řádově ve výši tří miliard korun způsobuje problém, že platby ze systému zdravotního pojištění nabíhají na konci měsíce, ale faktury od poskytovatelů zdravotní péče přichází na začátku měsíce. Takže vzniká nesoulad mezi tím, kdy peníze máte a kdy je potřebujete," vysvětluje situaci Nosek.
"Raději později, ale v dostatečné výši," zhodnotil situaci Eduard Sohlich, předseda Asociace českých a moravských nemocnic a ředitel nemocnice Hranice. "Zpožďování plateb sice může být ve smyslu úhrad faktur našim dodavatelům nepříjemné, nicméně zatím jsme v tomto směru žádná zásadní zpoždění nezaznamenali. Hlavním problémem je výše úhrad. Podle úhradové vyhlášky dostaneme letos o osm procent méně než loni," míní Sohlich.
Problém se může opakovat na konci roku
Předsunutá platba ale neznamená, že pojišťovny od státu dostaly peníze navíc. "Budeme ji vracet ve dvou stejných splátkách, a to snížením platby od státu na měsíc prosinec 2013 a leden 2014," doplnil Rod.
Podle Noska předsunutá plateb sice teoreticky problém s penězi odsouvá na konec letošního roku, prakticky ale bude mnohem menší než nyní. "Konec roku je specifická událost, kdy vám spoustu poskytovatelů zdravotní péče nedá faktury, protože už v daném roce nechtějí peníze. Navíc ve firmách dochází k výplatě bonusů a odměn, takže výběr pojistného se zvýší. Problém by se tímto měl eliminovat," přemítá Nosek.
Navíc Nosek připomíná, že mají být zavedeny nové koeficienty přerozdělování pojištění, takže VZP by už nemusela tolik doplácet na chronické pacienty. Rod uvedl, že VZP předpokládá, že k 31. prosinci letošního roku nebude mít evidovány žádné závazky po lhůtě splatnosti.
Systém zdravotnictví v Česku nyní čítá osm zdravotních pojišťoven a téměř 10,5 milionu pojištěnců, 62 procent z nich je pojištěno u VZP. Předloni jimi proteklo více než 220 miliard korun.