"Systém musí dokázat uspořit a vyrovnat se s tím stavem, který je. Nikoliv že bychom navrhovali zvýšení výběru stávajícího pojistného či navýšení regulačních poplatků," řekl iDNES.cz Petr Nosek, náměstek pro zdravotní pojištění ministra Leoše Hegera.
Ministerstvo zdravotnictví příští týden předloží vládě materiál, ve kterém analyzuje stav veřejného zdravotního pojištění za první pololetí letošního roku. Podle Noska v něm vyčísluje odhad, že letos v něm budou chybět zhruba tři miliardy korun.
Ministru zdravotnictví vypracování materiálu uložila vláda poté, co vyšlo najevo, že loni v systému chybělo pět miliard korun (více o úkolu pro Hegera čtěte zde).
Současný plán ministerstva, aby si systém se situací poradil, aniž by do něj lidé či stát nalívali další peníze, ale platí jen pro případ, že se ekonomika v recesi dokáže odrazit ode dna. "Bude-li se situace nacházet v lepších projekcích mírného růstu, z něj vyplývá i mírný růst zdravotního pojištění. Systém se pak bude muset vyrovnat ve výdajích s tím, jaké tu budou příjmy," vysvětlil Nosek.
Pokud by taková situace nenastala, existují podle Noska dvě možnosti. Buď se zvýší přísun prostředků do zdravotnictví, tedy je tam přilije stát či pacienti ze svého, nebo stát přehodnotí to, na jakou péči má pacient právo ze zdravotního pojištění, tedy pacient bude mít nárok na hrazení méně péče nebo v jiné kvalitě. "Nárok na zdravotní péči by pak byl nějakým způsobem omezen," potvrdil Nosek.
Například zubaři už delší dobu požadují, aby si lidé platili i nejlevnější amalgámové plomby. Nyní je hradí pojišťovny (více o sporu kolem plomb čtěte zde).
Zvýšení poplatků nepřipadá v úvahu, vzkázal ministrovi premiér
Ministr zdravotnictví také už dříve připustil, že by se u lékařů mohly platit vyšší regulační poplatky. Například za návštěvu praktika by se platilo místo třicetikoruny padesát korun. U specialisty bez předchozí návštěvy praktika by lidé zaplatili 200 korun. Alespoň takto o plánu hovořil Leoš Heger v dubnu (více o navyšování spoluúčasti pacienta čtěte zde).
Premiér Petr Nečas ve středu uvedl, že s něčím takovým před něj dosud ministr zdravotnictví nepředstoupil a zdůraznil, že i kdyby se tak stalo, vládou by návrh na navyšování poplatků či zvyšování pojistného neprošel. "Kdyby náhodou pan ministr takovou věc předložil, tak by to neprošlo," odvětil premiér na otázku iDNES.cz, zda se o něčem takovém jedná. Už dříve Nečas vyloučil i možnost zvyšování plateb za státní pojištěnce.
Podle ministra Hegera je Nečasův postoj pochopitelný. "V ODS je problém s rebely. Těch je nyní sedm a zajímavé je, že čtyři z nich jsou v radách Všeobecné zdravotní pojišťovny. To ukazuje, že je to skupina lidí, kteří mají velký zájem o zdravotnictví, VZP, IZIP a pro pana premiéra je to z pohledu ODS obtížné," řekl České televizi Heger.
Heger nyní zvažuje, že by systém umožnil vybírat pojistné v různé výši, podle toho, u jaké pojišťovny je pacient zaregistrován. VZP má totiž oproti ostatním pojišťovnám vyšší náklady na péči o klienta. Vysvětluje to tím, že se stará o nejvíce starých lidí a těch, kteří trpí závažnými chorobami a jejich léčba je tudíž nákladnější.
Ministerstvo zdravotnictví ústy Petra Noska ve středu zopakovalo, že fatální zpoždění plateb nyní registruje pouze u jedné pojišťovny a tou je právě VZP.
"VZP je v deficitu, to znamená, že nějaké řešení je nezbytné. Zda bude stačit z úrovně ministerstva zdravotnictví nebo z úrovně vlády, je věcí materiálu pana ministra zdravotnictví. Řešit deficit ve VZP ale ještě automaticky neznamená, že se tam budou zvyšovat příjmy, musí se prostě změnit bilance," uvedl po jednání kabinetu ministr financí a Hegerův stranický kolega Miroslav Kalousek.
Všeobecná zdravotní pojišťovna však tvrdí, že ona už miliardy spořit nedokáže. Podle ředitele Pavla Horáka se musí změnit systém. Například cenovou revizí léků ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv, navýšení platby za státní pojištěnce nebo vyšší sazbou zdravotního pojištění pro živnostníky. Pojišťovny nyní také vyjednávají o nových smlouvách s nemocnicemi. VZP je připravena prostřednictvím jednání do tří let snížit počty lůžek v Česku o 10 tisíc. Jen loni jich ubylo 1 973.
Přes deficit a úsporná opatření ministr ovšem ujišťuje, že hospodářská situace v celém systému není katastrofická. Podle Noska systémem ročně proteče 222 miliard korun, schodek ve výši několika miliard proto nemůže vést ke kolapsu systému zdravotního pojištění.