U Bémova muže jde o miliardy z pohledávek, tvrdí policie

  7:13aktualizováno  7:13
Podezřelé bankovní účty vlivného podnikatele a přítele primátora Pavla Béma Romana Janouška donutily švýcarskou policii, aby se na něj informovala u svých českých kolegů. MF DNES nyní zjistila, co se od nich Švýcaři dozvěděli: Janouška už česká policie vyšetřuje v kauze prodeje zemědělských pohledávek.

Své peníze odmítal Janoušek Švýcarům vysvětlit. Teď už mají jasno. | foto: www.old.golf.cz

Policie se na Janouška zaměřila kvůli jeho angažmá ve velké kauze s prodejem pohledávek Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, který spadá pod ministerstvo zemědělství.

Fond připravuje prodej pohledávek za 12 miliard korun a policie se domnívá, že akce je připravována tak, aby při ní stát přišel o peníze.
Janouškovou úlohou se od loňského dubna zabývá speciální policejní tým "Les".

Stejný tým prověřoval i jeho aktivity v dalších dvou kauzách: těmi jsou prodej Výstaviště České Budějovice a chystaný prodej Letiště Praha. I v těchto kauzách jde o miliardy.

Švýcarská prokuratura se na českou stranu obrátila loni v listopadu, když zjistila, že Janoušek má v Ženevě podezřelé konto v bance Kredietbank. Konto bylo psané na panamskou firmu Botanic Finance a Janoušek měl k němu podpisové právo.

Janoušek odmítal Švýcarům vysvětlit podezřelé transakce tohoto účtu, tak mu ho švýcarská prokuratura zmrazila a začala ho vyšetřovat pro podezření z praní špinavých peněz.

Švýcaři jdou po podezřelých převodech Romana Janouška velmi důsledně. Ještě předtím, než poslali do Česka oficiální žádost o právní pomoc, konzultoval švýcarský prokurátor Patrick Lamon celý případ s protikorupční policií a obrátil se také na ministerstvo financí.

Podezřelé platby

Švýcaři si před podáním žádosti o právní pomoc dokázali získat v Česku hodně informací o vyšetřování Janouška neoficiální cestou.

"Státní zastupitelství si dovoluje upřesnit, že ředitel protikorupční policie pan Novák již zná tento spis (o kontech Janouška) a jeho útvar je ochoten provést potřebná vyšetřování," napsal loni v listopadu prokurátor Lamon v poslední větě pětistránkové žádosti o právní pomoc, aby ještě více zdůraznil, že ví o tajném vyšetřování Janouška v Česku.

Jiří Novák, který mezitím povýšil a stal se náměstkem policejního prezidenta, odmítl případ komentovat.

Pokud Janouškovi někdo plnil konto ve Švýcarsku, tak to jistě nebyl on sám tím, že by si do Kredietbank nechal posílat peníze z Česka. To bylo první, na co se Švýcaři zaměřili.

Proto oslovili i finančně-analytický útvar ministerstva financí, který eviduje podezřelé platby nad 15 tisíc eur.

"Mohu potvrdit, že se na nás Švýcaři obrátili. Požádali nás o informaci, zda nám neprochází osoba Janoušek našimi databázemi podezřelých obchodů. Potvrdili jsme jim, že žádná česká banka nic takového neevidovala," řekl náměstek ministra financí Jan Málek.

Zájem Švýcarů chápe. "Už sama informace, že Janoušek má dispoziční právo k účtu firmy z Panamy, je podezřelá," dodal.

MF DNES se již několik dní snaží Janouška kontaktovat. Nebere telefony, není k zastižení v kanceláři ani doma. Janoušek si teď v Praze nechává stavět luxusní vilu.

Napodobuje funkcionalistický styl a má tři nadzemní podlaží. Jako "dvojče" vedle ní už stojí stejný dům ředitele Letiště Praha Miroslava Dvořáka. MF DNES ho zastihla při příjezdu z práce.

Na otázku, zda neví, kde sehnat souseda Janouška, Dvořák pokrčil rameny, usmál se a řekl: "To netuším."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Najdete na iDNES.cz