Nova dokázala změnit i televizní zprávy ČT, přinesla novinky ze Západu

  9:34aktualizováno  9:34
Nova sice nebyla první soukromou televizí, která začala v České republice vysílat, zato byla první, kdo přinesl na obrazovky zcela nový formát zpráv. Nejen, že zkrátila stopáž příspěvků a zavedla takzvané stand-upy, ale hlavně zcela změnila výběr témat. Do zpráv zařadila i bulvár.

První vysílání Televizních novin | foto: ČTK

Zásadní změnou oproti spíše strojenému a strohému zpravodajství tehdejší České televize byla přítomnost dvou hlasatelů ve studiu. Nova přinesla podstatně uvolněnější styl, kdy se moderátoři spolu na obrazovce nenuceně bavili jako by vlastně nebyli ve vysílání. 

Martina Kociánová vešla do povědomí veřejnosti jako moderátorka hlavních zpráv...

Martin Severa a Martina Kociánová byli populární dvojicí hlasatelů zpráv

Dvojici moderátorů do té doby žádná televize u nás neměla. „Smyslem bylo umožnění komunikace mezi sebou a také směrem k divákům,“ popsal v Rozstřelu Jan Vávra, který byl počátcích vysílání šéfem zpravodajství Novy, Vávra. „Zkoušeli jsme různé varianty, starší dvojice nebo mladší, s ženou blondýnkou nebo brunetou,“ vzpomíná. 

Inspirací byla mimo jiné britská televize Sky News. „Zpravodajství TV Nova bylo postaveno na principu, že jsme každý večer srozumitelně provedli naše diváky pro ně neznámým, nepochopitelným a částečně nepřátelským světem,“ píše pak ve své knize Moc a nemoc televize Nova.

Reportéři se dostali do centra dění

Novinkou na tehdejší mediální scéně byl vstup reportéra před kamerou, takzvaný stand-up. Do té doby se redaktoři odhlašovali v komentáři namluveném k záběrům, tedy asynchronům. Na Nově se začali reportéři objevovat v záběru kamer přímo tam, kde se něco dělo. Diváci se tak zprostředkovaně ocitli přímo na místě události. „Učili jsme se od amerických poradců, například stand-upy tehdy neexistovaly,“ připomíná Vávra.

Reportér TV Nova v 90. letech

Nova se začala ptát běžných lidí na názor.

Nově se podařilo úspěšně do České republiky zavést osvědčené metody komerčních televizí. Zkrátila například stopáž příspěvků. Zatímco reportáže v České televizi byly v té době běžně i tříminutové, nováckým reportérům musela stačit minuta, maximálně minuta a půl.

„Veřejnost unavená politikou uvítala zpravodajství Novy, které místo schůzí dávalo prostor skandálům a katastrofám a snažilo se přistihnout veřejné činitele v nedbalkách,“ píše Šmíd v jednom ze svých textů věnovaných historii televizního vysílání u nás. Na vstupy reportérů, kteří v záběrech popisovali, co se na místě stalo a používali i expresivní vyjádření, diváci hleděli doslova v úžasu. 

Nova přinesla dynamiku, ale i bulvarizaci

V Televizních novinách ubylo politiky, zato do hlavní večerní zpravodajské události přibyly kriminální příběhy ze soudních síní i příspěvky týkající se běžného života obyčejných lidí. Zpočátku měla Nova na podobu českého televizního zpravodajství spíše pozitivní vliv, přiblížilo se standardu západních zemí. Zájem o problémy běžných lidí však postupně podle mediálního experta Jana Jiráka zmutoval v triviální bulvár.

Fotogalerie

„Nova vnesla do zpravodajství větší výrazovou dynamiku (bohužel, včetně hereckých akcí reportérů při hraných stand-upech, expresivní subjektivní kamery či hudebního podkresu) a nakonec i tematickou pestrost,“ řekl iDNES.cz Jirák. Negativně naopak na Nově hodnotí snahu o výraznou personalizaci zpravodajství, kdy se z moderátorů a reportérů vytváří celebrity.

Nova svým stylem ovlivnila i veřejnoprávní ČT, která se musela přizpůsobit, připomíná Šmíd. Došlo tak na zkracování příspěvků ve zprávách, ubylo reportáží k tématům, kterým nikdo nerozuměl, po vzoru investigativního pořadu Na vlastní oči vznikly podobné programy i na ČT.

Zcela nových pořadů, které přinesla Nova, bylo více. Natočila první český sitcom Nováci, přišla s vlatním pořadem Tabu o společensky choulostivých tématech, nabízela i erotický pořad Peříčko.

První vysílání Televizních novin

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Kvůli suchu hrozí vznik požárů. Praha zakázala kouření v parcích

Požár lesního porostu u Řeže u Prahy. Vrtulník nabírá vodu z Vltavy. (19. dubna...

Meteorologové očekávají, že slunečné a suché počasí bude pokračovat. Od sobotního dopoledne proto pro celou Českou...

V Říčanech u Prahy hořela školka a střecha nákupního centra

Požár obchodního centra v Říčanech (20. dubna 2019)

V Říčanech u Prahy hořel komplex budov, ve kterém sídlí školka a nákupní centrum. Příčina se šetří, podle hasičů hořely...

Soud poslal do vazby muže podezřelé z únosu pětileté dívky

Únosci holčičky ve vazbě

Dva muže podezřelé z únosu pětileté Sofie v pražské Uhříněvsi poslal Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek do vazby. Muži...

Najdete na iDNES.cz