Nova dokázala změnit i televizní zprávy ČT, přinesla novinky ze Západu

  9:34aktualizováno  9:34
Nova sice nebyla první soukromou televizí, která začala v České republice vysílat, zato byla první, kdo přinesl na obrazovky zcela nový formát zpráv. Nejen, že zkrátila stopáž příspěvků a zavedla takzvané stand-upy, ale hlavně zcela změnila výběr témat. Do zpráv zařadila i bulvár.

První vysílání Televizních novin | foto: ČTK

Zásadní změnou oproti spíše strojenému a strohému zpravodajství tehdejší České televize byla přítomnost dvou hlasatelů ve studiu. Nova přinesla podstatně uvolněnější styl, kdy se moderátoři spolu na obrazovce nenuceně bavili jako by vlastně nebyli ve vysílání. 

Martina Kociánová vešla do povědomí veřejnosti jako moderátorka hlavních zpráv...

Martin Severa a Martina Kociánová byli populární dvojicí hlasatelů zpráv

Dvojici moderátorů do té doby žádná televize u nás neměla. „Smyslem bylo umožnění komunikace mezi sebou a také směrem k divákům,“ popsal v Rozstřelu Jan Vávra, který byl počátcích vysílání šéfem zpravodajství Novy, Vávra. „Zkoušeli jsme různé varianty, starší dvojice nebo mladší, s ženou blondýnkou nebo brunetou,“ vzpomíná. 

Inspirací byla mimo jiné britská televize Sky News. „Zpravodajství TV Nova bylo postaveno na principu, že jsme každý večer srozumitelně provedli naše diváky pro ně neznámým, nepochopitelným a částečně nepřátelským světem,“ píše pak ve své knize Moc a nemoc televize Nova.

Reportéři se dostali do centra dění

Novinkou na tehdejší mediální scéně byl vstup reportéra před kamerou, takzvaný stand-up. Do té doby se redaktoři odhlašovali v komentáři namluveném k záběrům, tedy asynchronům. Na Nově se začali reportéři objevovat v záběru kamer přímo tam, kde se něco dělo. Diváci se tak zprostředkovaně ocitli přímo na místě události. „Učili jsme se od amerických poradců, například stand-upy tehdy neexistovaly,“ připomíná Vávra.

Reportér TV Nova v 90. letech

Nova se začala ptát běžných lidí na názor.

Nově se podařilo úspěšně do České republiky zavést osvědčené metody komerčních televizí. Zkrátila například stopáž příspěvků. Zatímco reportáže v České televizi byly v té době běžně i tříminutové, nováckým reportérům musela stačit minuta, maximálně minuta a půl.

„Veřejnost unavená politikou uvítala zpravodajství Novy, které místo schůzí dávalo prostor skandálům a katastrofám a snažilo se přistihnout veřejné činitele v nedbalkách,“ píše Šmíd v jednom ze svých textů věnovaných historii televizního vysílání u nás. Na vstupy reportérů, kteří v záběrech popisovali, co se na místě stalo a používali i expresivní vyjádření, diváci hleděli doslova v úžasu. 

Nova přinesla dynamiku, ale i bulvarizaci

V Televizních novinách ubylo politiky, zato do hlavní večerní zpravodajské události přibyly kriminální příběhy ze soudních síní i příspěvky týkající se běžného života obyčejných lidí. Zpočátku měla Nova na podobu českého televizního zpravodajství spíše pozitivní vliv, přiblížilo se standardu západních zemí. Zájem o problémy běžných lidí však postupně podle mediálního experta Jana Jiráka zmutoval v triviální bulvár.

Fotogalerie

„Nova vnesla do zpravodajství větší výrazovou dynamiku (bohužel, včetně hereckých akcí reportérů při hraných stand-upech, expresivní subjektivní kamery či hudebního podkresu) a nakonec i tematickou pestrost,“ řekl iDNES.cz Jirák. Negativně naopak na Nově hodnotí snahu o výraznou personalizaci zpravodajství, kdy se z moderátorů a reportérů vytváří celebrity.

Nova svým stylem ovlivnila i veřejnoprávní ČT, která se musela přizpůsobit, připomíná Šmíd. Došlo tak na zkracování příspěvků ve zprávách, ubylo reportáží k tématům, kterým nikdo nerozuměl, po vzoru investigativního pořadu Na vlastní oči vznikly podobné programy i na ČT.

Zcela nových pořadů, které přinesla Nova, bylo více. Natočila první český sitcom Nováci, přišla s vlatním pořadem Tabu o společensky choulostivých tématech, nabízela i erotický pořad Peříčko.

První vysílání Televizních novin

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz