Topolánek odstoupil z kandidátky, tváří ODS pro volby bude Nečas

  18:04aktualizováno  26. března 0:49
Mirek Topolánek odstoupil z čela kandidátky ODS na jižní Moravě. Učinil tak poté, co ho k tomu ve čtvrtek večer vyzvala výkonná rada. Šéfem strany zatím zůstává. Do voleb ovšem jako celostátní tvář povede občanské demokraty místopředseda Petr Nečas.

Mirek Topolánek navrhl jako nového lídra voleb Petra Nečase | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Své odstoupení zdůvodnil Topolánek tím, "aby ODS vyhrála sněmovní volby a zabránila Paroubkovi a komunistům vrátit nás někam před listopad 89".

"Současně jsem doporučil výkonné radě jako volebního lídra Petra Nečase a výkonná rada můj návrh podpořila 43 ze 44 hlasů, jeden se zdržel," doplnil Topolánek.

mirek topolánek:

Moje neukázněnost otáčela veřejnou diskusi úplně špatným směrem. To byl také hlavní důvod (odchodu), nikoli obsah.

Výkonná rada Topolánka zároveň vyzvala, aby zvážil své setrvání v čele ODS. "To samozřejmě zvážím, ale jde mi v tuto chvíli spíše o stabilitu a kontinuitu, což výkonná rada respektuje," uvedl. Už dřív ale naznačil, že pokud nebude lídrem jihomoravské kandidátky, na funkci šéfa strany rezignuje.

Například pražská organizace vedená Pavlem Bémem předsedu vyzývala k rezignaci ještě před volbami, rovněž podle místopředsedy Ivana Langera by měl Topolánek opustit čelo partaje v dohledné době a otěže předat prvnímu místopředsedovi Davidu Vodrážkovi. Nečas ale soudí, že předseda má na rozmyšlenou tolik času, kolik uzná za vhodné.

Topolánek se zmínil na tiskové konferenci i o tom, co celou kauzu odstartovalo. "Moje neukázněnost otáčela veřejnou diskusi úplně špatným směrem. To byl také hlavní důvod (odchodu), nikoli obsah," řekl šéf ODS.

Petr Nečas Topolánkovi poděkoval za zodpovědné a těžké rozhodnutí. Stejně jako Topolánek pak varoval před ovládnutí této země levicí. Zdůraznil také, že je připraven tvrdě pracovat dvacet čtyři hodin denně až do voleb.

"Jsem přesvědčen, že ODS se nyní dokáže rozjet ještě vyšší rychlostí, zařadíme vyšší rychlostní stupeň a pojedeme plně koncentrovaní na tyto volby," prohlásil. Bude reprezentovat stranu třeba v předvolebních debatách. (čtěte také Jsem připraven i na funkci premiéra, řekl Nečas)

Soupeři: Odchod klauna, odlet modrého ptáka

Na změnu v největší pravicové straně dva měsíce před volbami hned reagovali soupeři. Podle ČSSD se na politice jejího rivala nic nemění. "Je to jen křečovitá hra na změnu, nikoliv změna sama," soudí předseda Jiří Paroubek. Podle něj zůstali špatní herci a odešel klaun.

"Můžeme čekat odlet modrého ptáka ze slávy," řekl ČTK předseda komunistických poslanců Pavla Kováčik, podle nějž ODS směle vykročila do propasti.

Nečas: Jsem připraven být i premiérem

Lídrem bude muž vzdálený Topolánkově prostořekosti

Lidovci jsou smířlivější. "Petr Nečas je zkušený, korektní a respektovaný člověk, tam nemůže být žádná potíž," řekl České televizi jejich předseda Cyril Svoboda. "Ale nebyla by žádná potíž ani s Mirkem Topolánkem. My uzavíráme dohody se stranami, nikoliv s jednotlivci," dodal šéf lidovců.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška ČTK řekl, že podle jeho názoru nebyl největším problémem ODS Topolánek, ale lidé jako pražský primátor Pavel Bém či starosta Prahy 5 Milan Jančík. "Dominují jako ztělesnění zkorumpovanosti a klientelismu a vrhají stín na celou ODS," míní Liška.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odmítl kritizovat Topolánka v neštěstí. Partnerem je pro něj prý ten, koho si ODS zvolí, a s Nečasem nemá problém. "Spíše mám ale obavy, že se sníží procento lidí, kteří půjdou k volbám a to považuji za špatné," řekl politik.

Politologové oslovení ČTK se vesměs shodli, že změna lídrů ODS oslabí. Zdeněk Zbořil se obává, že strana nezmobilizuje své voliče a velká část z nich vůbec volit nepůjde.

Vladimíra Dvořáková míní, že "pro ODS je nyní každá alternativa špatná." Setrvání i změna lídra mohou mít podle ní negativní efekt. Oskar Krejčí hodnotí přepřahání před volbami jako tragédii, důvěryhodnost ODS prý klesla o polovinu.

Sobotka se vzdal členství v grémiu

Atmosféra na jednání výkonné rady občanských demokratů byla napjatá už od začátku. Krátce po osmnácté hodině si šéf Senátu Přemysl Sobotka po projevu šéfa strany Topolánka vzal slovo, rozloučil se se členy rady a opustil jednání.

PŘEMYSL SOBOTKA:

Zůstávám předsedou ODS Libereckého kraje a této funkce se nevzdám. Dostal jsem během posledních dní snad několik tisíc mailů a zpráv a většina lidí mě v mém postoji podporuje.

Rovněž se vzdal členství v grémiu a tudíž i výkonné rady. Vyústil tak spor, který začal kvůli Topolánkovým výrokům na adresu církví, voličů, ministra Slamečky (coby homosexuála) a premiéra Fischera (coby Žida). Sobotka kvůli tomu vyzval Topolánka k rezignaci (čtěte Sobotka vyzval Topolánka k odchodu).

K jeho výzvě se přidala i místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová a také někdejší Topolánkův ministr Alexandr Vondra. Na jednání grémia v úterý ale Topolánek svou funkci ještě uhájil.

"Byl jsem zvykovým členem grémia už od dob Václava Klause. Nikdo mé členství nezpochybnil, přestože nejsem předsedou některého ze stranických parlamentních klubů ani místopředsedou strany. Neměl jsem jen hlasovací právo," řekl Přemysl Sobotka po svém odchodu z jednání výkonné rady.

"Pan Topolánek měl na jednání grémia proslov, pak jsem dostal slovo já a poté jsem se rozhodl odejít. Nechci být na jednom místě s člověkem, který mě označuje za hlavního tvůrce spiknutí," vysvětlil iDNES.cz Sobotka.

DOSLOVNÝ PŘEPIS TOPOLÁNKOVA ROZHOVORU PRO MAGAZÍN LUI

Topolánek dosud kandidoval jako lídr ODS na pobožném jihu Moravy. Straníci se proto báli, že jeho slova o církvích, které "se chopily moci oblbováním mas", partaji uškodí.

A to i přesto, že Topolánek v rozhovoru pro homosexuální časopis Lui opakovaně vysvětloval, že církev chápe jako nástroj moci, zatímco křesťanství respektuje jako filosofický názor.

V čele jihomoravské kandidátky Topolánka zřejmě nahradí Václav Mencl, který byl až do teď na druhém místě.

Když premiér dodrží slovo, budeme jednat o vládě

Výkonná rada ODS také vyjádřila připravenost jednat s premiérem Janem Fischerem o dalším fungování vlády. Podmínkou však je, aby Fischer i ostatní strany, které se na vzniku nynějšího úřednického kabinetu podílely, "držely slovo" a dohody uzavřené při vzniku vlády.

ODS společně s ČSSD a Stranou zelených dohodly vznik Fischerova kabinetu loni po pádu koaliční vlády vedené ODS.

Strana zelených se ale tento týden rozhodla vládu zcela přestat podporovat poté, co premiér po rezignaci ministra životního prostředí Jana Dusíka, kterého zelení nominovali, bez konzultací pověřil řízením resortu ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Zbývající ministr nominovaný SZ Michael Kocáb ale výzvu strany k odchodu z vlády zatím nevyslyšel a žádal jednání stran.

Premiér Fischer ve středu předsedy ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka požádal o návrhy dalšího postupu. Fischer uvedl, že má zájem na takovém společném řešení, které zajistí racionální dokončení funkčního období vlády. Premiér je do pátku na jednání Evropské unie v Bruselu.

Paroubek ve čtvrtek bez bližších podrobností řekl, že Fischerovi již odpověděl.

Předseda ODS Topolánek ve středu uvedl, že je připraven s premiérem jednat. K možnosti dohody je ale skeptický. Občanští demokraté dávali najevo, že jsou připraveni navrhnout do vlády své kandidáty, aby v ní zástupci ČSSD neměli většinu. (čtěte také Protivládní hlasy z ODS: Fischer je slabý premiér, pojďme do opozice)

Zdroj: ČTK

Autoři: , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Jaderná elektrárna týden nedodávala elektřinu do sítě. Druhý blok už je nyní v

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Najdete na iDNES.cz