Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Klíč k Hradu bude ležet u Ústavního soudu. Stížnosti mohou volbu odložit

  21:40aktualizováno  21:40
Po čtvrtečním rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který z boje o prezidentský úřad vyřadil Vladimíra Dlouhého a Tomio Okamuru a do hry vrátil Janu Bobošíkovou, je v prezidentském klání devět kandidátů. Vůbec však není jisté, zda se volby budou konat v řádném termínu. Ten totiž mohou ohrozit ústavní stížnosti neúspěšných kandidátů.
Pražský hrad

Pražský hrad | foto: Lukáš BíbaMF DNES

K potvrzeným kandidátům na Hrad přibyla Jana Bobošíková, kterou ve čtvrtek zaregistrovalo Ministerstvo vnitra (více čtěte zde). Všem devíti uchazečům v pátek Státní volební komise losem přiřadí čísla, kterými budou označeny hlasovací lístky (profily kandidátů čtěte zde).

Tomio Okamura i Vladimír Dlouhý, které ve čtvrtek Nejvyšší správní soud pro nedostatek platných podpisů na kandidátních listinách definitivně vyřadil ze hry (verdikt soudu najdete zde), nyní zvažují, že pravidla přímé volby napadnou Ústavního soudu.

Mají lhůtu 60 dnů na to, aby rozhodnutí Nejvyššího správního soudu u Ústavního soudu napadli. Okamura i Dlouhý řekli, že v pondělí oznámí, zda stížnost podají (více čtěte zde). Záměr obrátit se kvůli pravidlům přímé volby na Ústavní soud již dříve oznámila další neúspěšná kandidátka advokátka Klára Samková.

Soud může předběžným opatřením odložit termín volby

O případných stížnostech bude rozhodovat všech třináct ústavních soudců. "Vzhledem k tomu, že chybí zvláštní úprava pro prezidentskou volbu, musí Ústavní soud v tomto případě postupovat naprosto standardně jako v jiných případech," uvedla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Ústavní soud se prý bude snažit rozhodnout o stížnostech co nejdříve, aby volba mohla proběhnout v řádném termínu 11. a 12. ledna. Žádná lhůta pro rozhodnutí však neexistuje. "Je samozřejmé, že se soudci budou snažit rozhodnout rychle, ale není možné jejich rozhodnutí vyžadovat," dodala Pelcová.

Republika bez prezidenta

Václav Klaus ve funkci prezidenta skončí 7. března 2013 a pokud by se kvůli předběžnému opatření posunulo konání voleb až za tento termín, mohlo by se teoreticky stát, že bude Česká republika dočasně bez prezidenta. O jeho pravomoci by se v tom případě dělil premiér a předsedové Sněmovny a Senátu.

Samotné zdlouhavé rozhodování Ústavního soudu by však termín přímé volby neohrozilo. "Podání stížnost nemá odkladný účinek," uvedla Pelcová. Zákon totiž nenařizuje odložit konání voleb, než soud rozhodne o podaných stížnostech. Rozhodnutí Ústavního soudu tak teoreticky může padnout až poté, co bude nová hlava státu zvolena. Podle odborníka na ústavní právo Jana Kysely by rozhodnutí soudu v tomto případě výsledek prezidentské volby zpětně nijak neovlivnilo.

Soud však také může vydat předběžné opatření, kterým by mohl konání voleb posunout nebo odložit na neurčito dokud nerozhodne o podaných stížnostech. "Předběžné opatření je jen na rozhodnutí soudu. Vydat ho nemusí. Jestliže o to ale některý ze stěžovatelů požádá, Ústavní soud to zváží," uvedla Pelcová.

Neúspěšní kandidáti, kteří podají ústavní stížnost, by tak ještě měli určitou šanci, že se vrátí do hry a zúčastní se prezidentské volby. Tato možnost se však týká jen kandidátů, jejichž stížnost je založena na tom, že ministerstvo vnitra špatně přepočítalo jejich hlasy. Právě na to si stěžoval Tomio Okamura. "Můj dojem je, že není moc pravděpodobné, že by pan Okamura byl rozhodnutím Ústavního soudu do hry vrácen. Ale zcela vyloučeno to není," uvedl Kysela.

Stížnosti Samkové již přímou volbu nijak neovlivní, míní odborník na ústavní právo

Stížnosti kandidátky Kláry Samkové podle Kysely prezidentskou volbu nijak neovlivní. Samková prohlásila, že napadne u Ústavního soudu prováděcí zákon k přímé volbě i ústavní zákon jako takový. Ten přímou volbu zavedl a hovoří o 50 tisících podpisech pro kandidáty, za nimiž nestojí poslanci či senátoři. Samková prý podá stížnost po Vánocích (více čtěte zde).

Zrušení ústavního zákona je podle Kysely nepředstavitelné. "To by ta ústavní novela musela zasahovat do něčeho naprosto fundamentálního," uvedl Kysela. Úspěch stížnosti na prováděcí zákon je již reálnější. V tomto případě je však podle Kysely velmi nepravděpodobné, že by soud vydal předběžné opatření. Stížnost se proto nestihne vyřídit do prezidentských voleb a nijak je tedy neovlivní.

"Myslím, že soud stížnost paní Samkové odmítne, ale pakliže by jí neodmítl, tak o ní bude rozhodovat několik měsíců a to už bude dávno po volbách. Když by to nakonec pro paní Samkovou vyznělo úspěšně, to znamená, že by se prováděcí zákon zrušil, tak pro příště už se nemůže použít. Ale s těmito volbami už to nic neudělá," řekl Kysela.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Počet případů nákazy koronavirem překročil tři tisíce, mrtvých je 25

Počet případů koronaviru v Česku překročil tři tisíce, v úterý ráno stoupl na 3002. S nemocí COVID-19 zemřelo 25 lidí,...

Bezdomovci se nastěhují na strahovský stadion, nevěstinec nevyhovoval

Pražský magistrát dál hledá vhodné objekty pro ubytování lidí bez domova, aby mohli dodržovat vládou nařízenou...

Senátor Karpíšek se nakazil koronavirem, v karanténě jsou i kolegové

Senátor Pavel Karpíšek z ODS se nakazil koronavirem. Hygienické stanici předal seznam všech, se kterými přišel do...

Český všelék jako alternativní dezinfekce. Alpa je nedostatkovým zbožím

Protože z regálů obchodů kvůli koronaviru rychle zmizela veškerá dezinfekce, začali Češi improvizovat. Jako...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na iDNES.cz