V Česku ročně spáchá sebevraždu přes 1300 lidí. Stát chce zlepšit prevenci

  10:28aktualizováno  10:28
Ministerstvo zdravotnictví se chce zaměřit na prevenci sebevražd. Lidé a zdravotníci by se podle odborníků měli naučit rozpoznat varovné příznaky. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) každých 40 vteřin na světě někdo zemře vlastní rukou. Právě dnešní den připadá na Světový den prevence sebevražd.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Devadesát procent sebevražd je způsobeno přítomností nějaké psychické choroby,“ řekl místopředseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martin Anders. Dá se jim proto předcházet a nemocné vyléčit. 

Sebevraždy se podle něj vyskytují u většiny psychiatrických diagnóz. Odborníkům chybí přesná data o sebevražedných pokusech. „Udává se, že je to asi desetkrát až dvacetkrát vyšší počet než těch, kteří kvůli ní zemřou,“ dodal.

Se třemi až pěti sebevraždami denně se Česko podle člena výkonného výboru Reformy psychiatrické péče Petra Winklera řadí mezi země s vyšší sebevražedností. Ve středním či vyšším riziku je asi 0,7 procenta populace.

Při porovnání statistik počtu sebevražd podle pohlaví se ukazuje, že muži páchají sebevraždy asi čtyřikrát častěji než ženy. V měřítku na 100 tisíc obyvatel jsou pak nejohroženější ti starší 75 let. 

Sebevražd mladých neubývá. Na duševní nemoci je zaděláno už ve čtrnácti

U mladých mezi patnácti a čtyřiadvaceti lety jde o druhou nejčastější příčinu smrti hned po úmrtí na silnicích. „Mladí lidé mají menší míru životních zkušeností, roli hraje i zvýšená konzumace psychoaktivních látek a zvýšená impulzivita,“ dodal Anders.

Nejčastějším způsobem sebevraždy u mužů je oběšení, následované zastřelením, skokem z výšky, otravou a skokem před pohyblivý předmět. U žen se nejčastější jedná o oběšení, otravu a skok z výšky. 

Jak sebevraždám předejít

ČR se podle ministerstva na národní úrovni věnuje tématu sebevražd jako jedna z prvních ve střední a východní Evropě. Národní akční plán prevence sebevražd pro roky 2020 až 2030 je součástí velkého dokumentu Zdraví 2030.

Do prevence by psychiatři chtěli zapojit i praktické lékaře. Ti by se měli naučit rozpoznat varovné příznaky. „Ukazuje se, že řada lidí, kteří spáchají sebevraždu, několik týdnů nebo měsíců předem navštíví praktického lékaře s nějakým problémem,“ uvedl Andres.

Pokud máte psychické problémy, obraťte se na odborníky například na Lince důvěry 800 155 555 nebo v Centru krizové intervence 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop

Problematika sebepoškozování, sebevražednosti a jejich prevence by tak podle odborníků měla být součástí vzdělávání lékařů. Dostupné by měly být i služby v oblasti duševního zdraví a sociální péče určené pro člověka procházejícího krizí.

Mezi další cíle patří podle Winklera například analýza způsobu výdeje léků. Předávkování volně dostupnými léky je totiž jednou z častých způsobů sebevraždy. 

Odborníci chtějí analyzovat i místa, kde k sebevraždám často dochází, například na železnicích, ve vězení či v psychiatrických léčebnách. Na základě získaných poznatků by pak mohli provést úpravy s cílem počty sebevražd snížit. To se osvědčilo například u Nuselského mostu v Praze, kde se zábradlí zvýšilo tak, aby ho nebylo možné přelézat. Počet sebevražd zde pak poklesl.

Vliv mají i média

Roli hrají podle odborníků také média. „Když ve Vídni zakázali informovat o sebevraždách v metru, tak jejich počet klesl na nulu,“ doplnil Winkler. Neměla by podle nich informovat ani o sebevraždách celebrit.

Sebevraždu může spáchat kdokoliv. Důležité je nemoralizovat, říká psycholog

Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že nejnižší počet sebevražd v ČR byl v letech 1995 a 1996. Míra úmrtnosti na 100 tisíc obyvatel byla nejvyšší na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. 

Naopak nejnižší statistici zaznamenali v roce 2016, ze kterého jsou poslední údaje. Tehdy sebevražda tvořila čtvrtinu úmrtí z vnějších příčin.

Průměrné počty sebevražd
RokyPočet sebevražd:Z toho žen:
1950-19592207668
1960-19692552800
1970-19792483742
1980-19892108612
1990-19991787445
2000-20091529292
2010-20181471267
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

Teplé počasí v Česku zůstane. Výrazněji se ochladí až v půlce října

Ilustrační foto

Příští týden se bude počasí měnit jako na houpačce. Po teplém začátku týdne, kdy se ručička teploměru vyšplhá až na 23...

Zemřel přední český alergolog Václav Špičák. Bylo mu devadesát let

Profesor Václav Špičák

Založil první lůžkové alergologické oddělení pro děti v republice, napsal více než dvě stovky odborných publikací a...

Najdete na iDNES.cz