Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Sebevražd mladých neubývá. Na duševní nemoci je zaděláno už ve čtrnácti

Mladých lidí, kteří si sáhnou na život, v Česku neubývá. Ročně jich takto zemře několik desítek. Odborníci proto chtějí tento trend zvrátit a dětem už ve školách pomoci, jak stres zvládnout. Většina duševních poruch přitom vzniká do 14 let věku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jsou to strašné tragédie a stávají se téměř každý týden. Jedna z posledních se odehrála minulou sobotu.

Krátce před polednem si na kolejích u obce Pivín na Prostějovsku vzaly život dvě osmnáctileté dívky. Podobně jako se rozhodly ukončit život jiné dvě kamarádky v dubnu před dvěma lety ve středních Čechách.

Podle statistik spáchalo v roce 2017 sebevraždu 31 mladých do 18 let, o rok dříve 26 dospívajících. Z dat pak vyplývá, že dětskou sebevražednost se nedaří snižovat.

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) proto už měsíce pracuje na programu ryze praktické psychosociální výchovy, která by se mohla do budoucna stát součástí základního vzdělávání.

„Připravujeme půlroční program, který by se měl učit jednou týdně ve školách,“ říká výzkumná pracovnice NÚDZ Kamila Dvořáková, jejíž tým už jedná s Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV). „Zatím je program koncipován pro 2. stupeň základní školy, konkrétně 5. a 6. třídy,“ říká oborová didaktička z NÚV Anna Pospíšilová.

Lehly si vedle sebe a čekaly na smrt. Kamarádky z Prostějovska přejel vlak:

25. března 2019

Kritických čtrnáct let

Výuku nové výchovy, která se teď testuje asi v deseti školách, ve třídách realizují buď přímo učitelé, nebo školní psycholog. V jednom případě i psycholožka NÚDZ. S dětmi mluví třeba o vztahu k vlastnímu tělu, o mezilidských vztazích nebo se nacvičují řešení konfliktů.

„V rámci všeobecného vzdělávání děti potřebují být vybaveny dovednostmi jako sebereflexe a emoční regulace. Dlouholeté výzkumy ze zahraničí ukazují, že kvalitně odvedené programy přinášejí ekonomickou návratnost skrze nižší výskyt rizikového chování a kriminality v dospělosti,“ dodává Dvořáková. Smyslem projektu je pak také zvýšení povědomí mezi mladými o tom, že existuje i duševní zdraví.

Většina duševních potíží totiž vzniká ve věku do 14 let a většinou se neřeší. I děti a dospívající trpí poruchami, jako jsou úzkosti či deprese, které souvisejí s traumatickými zážitky či šikanou. Bez odborné pomoci mohou končit sebevraždou.

„O tom, co se děje v nás, se nemluví. Děti nevědí, jak s náročnými situacemi pracovat,“ říká Dvořáková. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky jsou ročně hospitalizovány v léčebnách skoro tři tisíce dětí do 14 let. Nejvíc s poruchami vývoje, chování a emocí, jako je autismus, ale i s úzkostí, depresí či poruchami příjmu potravy.

Dětské sebevraždy

Přiznat návštěvu psychiatra je potupa

Přitom doma se o tom nemluví, emoce se nesdílejí. Přiznat návštěvu psychiatra je potupa. Většina mladých navíc nemá o duševním zdraví skoro potuchy.

Příkladem, kam pak bezradnost může vést, je 14letý Tomáš. Při automobilové nehodě se mu zabili dědeček s babičkou. Chlapec nejdřív prožíval úzkost a stres, jež však neuměl řešit jinak než konopím. Postupem času přestal rozumět nejen sám sobě, ale přestali mu rozumět i spolužáci. Po několika letech se nakonec propadl do psychózy, pokusil se o sebevraždu a byl převezen do psychiatrické nemocnice.

Jeho příběh není tak výjimečný, dle statistik se s nějakou formou duševního onemocnění potýká každý pátý dospělý Čech, přičemž většina těchto potíží vzniká ve věku do 14 let. Ročně jsou hospitalizovány skoro tři tisíce dětí.

Nová psychosociální výchova, kterou chtějí odborníci do budoucna do školního vyučování včlenit, má teď ambici dětem ukázat, že stres, který na každého někdy působí, se dá zvládnout.

Část dětí se tak v rámci testování nového programu jednou týdně ve škole učí třeba používání konkrétních dechových či protahovacích technik. Program, který aktuálně čítá osmnáct lekcí, je ale mnohem širší. „Témata jsou moje tělo, emoce, naše vztahy, jak být laskavý sám k sobě, komunikace, ale i řešení konfliktů, reakce v konfliktu, co to vyvolává na druhé straně a co udělat, aby se konflikt zklidnil...“ vysvětluje učitelka a členka pracovní skupiny programu Olga Daskin.

Učitel je přitom pouze tím, kdo téma přinese a koriguje, děti si pak praktické dovednosti mají přenést do běžného života. „Když něco nového vyzkoušejí, mají deníky, do kterých si zapisují,“ přibližuje jednu z metod Daskin.

Jak přesně konkrétní hodinu vést říká učitelům metodika, kterou tým Národního ústavu duševního zdraví připravil. Vyučující tedy přesně ví, jaký je sled aktivit, dostane instrukce i otázky na závěrečnou reflexi.

Praxe totiž ukazuje, že mladí lidé si ve stresové situaci sami příliš pomoct nedokážou, mnohdy se i bojí o ni požádat. „O sebevraždě děti uvažují často ve chvíli, kdy se cítí zahnané do kouta, jsou zahlcené emocemi, které nedokážou unést nebo nedovedou najít cestu z nějaké pro ně náročné situace,“ vysvětluje sociální pracovnice Lucie Zelenková z Linky bezpečí.

Dětské sebevraždy

Jak (ne)poznám tragédii

Konkrétní indicie, zda dítě o sebevraždě uvažuje, však podle ní přesně určit nejde. „Smutek, deprese, ale i agrese nebo sebepoškozování můžou či nemusí být spojeny se sebevražednými myšlenkami,“ dodává.

Obecně se psychické trápení může v závislosti na věku projevovat třeba tím, že se dítě začne vyhýbat kamarádům, rodině, přestává komunikovat, je smutné, má strach ze situací nebo míst, kde ho dřív nemělo, může se projevovat i agrese, pomočování, špatné spaní, sebepoškozování, objevit se mohou velké výkyvy nálad.

Příčiny, proč mají mladí lidé potíže, jsou ale i tlak a rychlost doby. „Množství informací, zaměření na výkon a klasické vzdělávání snažící se přizpůsobit 21. století, je stresující. To, co se k nám dostávalo dříve během čtrnácti dní, dostaneme za den. Evoluční posun je pomalý a technologie se vyvíjejí mnohem rychleji, než jsme fyziologicky schopni zvládat,“ vysvětluje Kamila Dvořáková z NÚDZ.

Zásadní roli má stále rodina a hranice, kterou dítěti nastaví. Ta je někde moc přísná, jinde moc volná. „Děti se v tom pomyslně topí. Pak je jen krůček k tomu, že padnou do úzkostí, utíkají před povinnostmi a nechtějí životní situace, které generují nutnost překonávat překážky,“ říká dětská psychoterapeutka Jana Divoká.

„Objevují se směry propagující velmi volnou výchovu. Je to ale dost utopie, když dítě žije v reálném světě. Potom narazí a první neúspěch ho vrhá do bezmocnosti. Měli bychom deklarovat, že dítě hranice potřebuje, potřebuje se vyrovnávat se stresem a je třeba mu pomoct vhodnou podporou překážky překonávat,“ uzavírá Divoká.

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Přidáme kuchařkám či uklízečkám ve školách, vláda peníze schválí, dušuje se Bek

Je téměř jisté, že vláda příští týden schválí navýšení zaručené mzdy. Na národním konventu o vzdělávání to v pátek řekl...

Fiala rozdal metály, ocenil senátorku Němcovou či šéfa projektu Dárek pro Putina

Senátorka a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, advokát, někdejší mluvčí Charty 77 a polistopadový ředitel...

Fialův střet s Kalouskem. Vondra nechce zůstat v europarlamentu sám

Premium Kandidatura ODS, TOP 09 a lidovců do europarlamentu na jednotné kandidátce SPOLU se pořádně zamotává. Jak už MF DNES...

Schwarzenberg spojoval lidi a obnovoval tradice, jeho pohřeb dělá to samé

Podcast Pohřeb knížete Karla Schwarzenberga naváže na tradici obřadů hlav jeho rodu. Co to znamená vysvětluje v rozhovoru pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...