Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

  13:47aktualizováno  13:47
Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě v dospívání. Prolomit stigma obklopující duševní zdraví a poradit studentům středních škol, kam se mohou obrátit o pomoc, se snaží projekt Blázníš? No a!, do kterého se v tomto roce zapojilo už patnáct měst.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Místo matematiky a češtiny jsou lavice na jednom z pražských gymnázií odsunuté na stranu. V kroužku sedí dvaadvacet přibližně sedmnáctiletých studentů. Proč dnes přišli? „Prevence duševního zdraví,“ odpovídají. Nic bližšího zatím nevědí.

Den vede Lea – zkušená psychoterapeutka pracující v Centru duševního zdraví. „Co vás napadne, když se řekne blázen, cvok?,“ snaží se prolomit ledy. Ticho. „Dělá divný věci,“ ozývá se po chvíli nejistě jeden ze studentů. Právě stigma, které duševní nemoci často obklopuje, se projekt snaží prolomit.

„Každého z nás může v průběhu života potkat psychická krize. Může se sejít víc faktorů najednou, například stres a problémy v rodině a v určitém momentu k tomu prostě může dojít,“ vysvětluje Lea. Podle evropských statistik postihnou duševní problémy každého pátého mladého člověka, dvě třetiny vážných psychických onemocnění propukají právě v dospívání.

Při otázce, zda by se žáci svěřili rodičům, většina z nich kroutí hlavami. V případě školní psycholožky však už nejistě přikyvují. „Je důležité vědět, jak o sebe pečovat a na koho se obrátit,“ popisuje Lea. Tím podle ní může být ať už odborník, linka, tak i rodič či kamarád.

Je rozdíl mezi duševním onemocněním a zlomenou rukou

Semináře s názvem Blázníš? No a! organizují organizace na středních školách napříč celou republikou. Experti na škole vždy stráví přibližně šest hodin. Žáci tak mají možnost setkat se jak se zkušenými psychology a psychoterapeuty, tak s těmi, kteří mají s psychickým onemocněním vlastní zkušenost.

První část programu je především vzdělávací. „Věnujeme se úzkostným a panickým poruchám, protože s těmi se studenti setkají nejčastěji. Poruchy nálad, deprese. Dostáváme se ale i k poruchám osobnosti, sebepoškozování, poruchám příjmu potravy,“ přibližuje Linda Nývltová z Fokusu Praha, která školské dny v Praze koordinuje.

V další části se seminář zabývá čtyřmi modelovými situacemi. Řeší se například, jak se chovat ke spolužákovi, který se vrací zpátky do školy po pokusu o sebevraždu. „Je rozdíl, když se zraníte a vrátíte se. Ty myšlenky jsou úplně jiné. Zranění postupně vyprchá, tohle ale ne,“ přibližuje jeden ze žáků. V třetí části se pak žáci setkají přímo s člověkem, který si duševní onemocnění prožil. To samo o sobě pomáhá korigovat řadu předsudků a obav.

Větší ochota vyhledat pomoc

Jenom v Praze proběhlo minulý rok jednadvacet takových dní, za toto pololetí pak dalších dvacet. „Vždycky je to otázka financování,“ přibližuje Nývltová. „Školské dny“ se však konají po celé republice, celkem je do projektu zapojených patnáct měst.

Výhody programu ukazuje výzkum z roku 2018 realizovaný Národním ústavem duševního zdraví. Podle něj jsou žáci po absolvování školského dne ochotnější vyhledat pomoc - podle výzkumu totiž platí, že čím dříve vyhledáme v případě duševních potíží pomoc, tím lepší je pak samotná prognóza jejich průběhu. Program však podle výzkumu také zlepšuje vztahy uvnitř kolektivu či vnímání duševních onemocnění jako takových.

Školské dny realizuje několik organizací napříč Českem, finance na ně shánějí různě – ať už z Evropských fondů, z regionálních rozpočtů měst, nadačních fondů či různých grantů. Některé z nich pak na realizaci aktivit programu využily i Norské fondy, například Lomikámen na Berounsku. „Jednalo se o projekt s názvem „Destigmatizační aktivity organizace Lomikámen“. Z Norských fondů byl mezi lety 2009 až 2014 podpořen částkou 622 742 korun,“ dodal zástupce ředitele odboru evropských fondů a investičního rozvoje Petr Čermák.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Formule na dálnici, nebezpečné předjíždění a drama na perónu

Policie hledá řidiče, který jel ve formuli po dálnici D4.

Také tuto neděli se podíváme, jaká videa nejvíce zaujala diváku portálu iDNES.tv. Světe div se, opět to byly snímky...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Leteckých incidentů loni v Česku přibylo. Ústav řešil téměř sto nehod

Piloti ze společnosti Herbst Aero musejí před vzlétnutím své stroje ručně...

Leteckých incidentů v Česku přibývá. Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o devatenáct více. O život přišlo...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz