O dobré studni rozhodnou první desítky metrů vrtu, říká studnař

  14:24
Čím víc vrtám, tím se cítím vůči přírodě menší, říká studnař Jiří Frynta. I se čtvrt stoletím zkušeností ho dokáže překvapit. Umět se zavrtat hluboko pod povrch podle něj není umění. „Vrt dělají vrtem první desítky metrů,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.
Fotogalerie1

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Počet žádostí o zřízení studny vyskočil po suchém létě roku 2015 podle údajů ministerstva zemědělství z roku na rok zhruba o pětinu z 4 248 na 5 187. A na těchto číslech se drží i letos.

Prakticky ve všech případech jde o studny vrtané, které sahají desítky metrů pod povrch. Zda se investice za desítky tisíc korun vyplatí, však nezáleží jen na tom, jestli je pod povrchem voda. Neméně důležité je, aby vybraná firma odvedla dobrou práci. Problém spočívá v tom, že špatně vyvrtaná studna se při pohledu shora od takové, která bude bez problémů sloužit desítky let, neliší.

Počet žádostí o novou studnu

2014 - 4 425
2015 - 4 248
2016 - 5 187
2017 - 5 092
2018 - 1 931 (leden - červen)

Pramen: ministerstvo zemědělství

Studnař Jiří Frynta upozorňuje, že ne na každém místě se dá studna vyvrtat.

Dá se dopředu říct, jak hluboká bude studna? Cena studny se obvykle počítá podle metrů.
To záleží na lokalitě. Jsou místa, kde je voda už v pěti metrech, a je jí dost. Ale pak jsou místa, kde je vody sice dost, ale je hluboko. To platí například pro Kosmonosy, které jsou na kopci a voda je na úrovni Jizery, osmdesát až sto metrů hluboko. Pak jsou pozemky, kde je jen puklinová voda. Tam můžu najít pukliny proutkem a pak se oba možná budeme i tak trochu modlit. Když si nejsem jistý, dopředu zákazníka připravím na to, že se vrt může prodražit, že to může mít za padesát tisíc, nebo také za sto.

Na co by se měl člověk, který si chce pořídit studnu, připravit při vyjednávání o ceně?
Jsou zákazníci, kteří se jako první ptají na cenu za metr. Když řeknu, že se nejdřív podívám, jaká je tam geologie, řeknou, že mají nabídku za osm set, a jestli to vyvrtám levněji. S takovými lidmi se mi moc nechce spolupracovat. U studny, která má vydržet desítky let, by to nemělo rozhodovat. Záleží totiž na geologii. Jsou lokality, kde je tvrdé podloží a já vím, že vrt bude držet. Tam mohu říct, že bude stačit třicet metrů a studna bude stát kolem sto tisíc. Jsou ale i lokality, kde je geologie nepříznivá, třicet metrů může stát klidně dvojnásobek.

Jsou pozemky, kde se na vodu provrtat nejde?
Nepropustné jsou například jílové břidlice, na nich to nejde. A také jsou oblasti, kde voda je, ale je jí málo, například u Sázavy, tam v chatách v létě šetří všichni.

Vypovídá o kvalitě firmy to, jak hluboko dokáže vrtat?
Největší deviza je podle mě doporučení sousedů. Vrtat třeba do padesáti metrů není problém, zvlášť ve tvrdém podloží. Problém jsou spíš první desítky metrů, než se do skalnatého podloží dostanete. Když vrtáte v nesoudržném prostředí a vrt dobře neutěsníte, může být i voda ze stometrového vrtu špatná. Kvalita vrtu je důležitá kvůli ochraně spodních vod, aby je neznečišťovala voda z povrchu, což je u řady vrtů problém.

1. Jak najít dobrého studnaře

Z prezentace na webu majitele vrtné soupravy od zkušeného studnaře nepoznáte. „Doporučuji zeptat se sousedů a na obecním úřadě. Vědí, kdo tam často vrtá a jak jeho studny vypadají i po nějaké době,“ říká úřednice vodoprávního úřadu (speciální stavební úřad pro vodní díla, pozn. red.) v okolí Prahy. Podezřelé může být, když se firma ohání nízkou cenou ještě předtím, než se podívala na pozemek. Vyplatí se také dopředu zeptat vodoprávního úřadu, zda s novou studnou vdané lokalitě nebude problém.

2. Ne každé místo je správné

Hydrogeologický posudek určí, kde vrtat a jak hluboko. Hydrogeologovi může pomoci také proutkař, který hledá pukliny pod povrchem, do nichž se vrt v ideálním případě trefí. „Při umístění vrtu na pozemku se musí dodržet normy, například správné odstupy od zdrojů znečištění, jako je kanalizace nebo cesta. Majitel může žádat o výjimku, ale ne vždy ji dostane,“ říká Ivo Černý ze společnosti Vodní zdroje.

3. Vrt by měl být na míru včetně čerpací zkoušky

Průzkumný vrt sice úřady nevyžadují, ale oslovení studnaři ho doporučují. A to včetně čerpací zkoušky, při níž se ověří, zda nový vrt „bere“ vodu studnám v okolí. V takovém případě by studna nedostala kolaudaci. Potvrzena bude také vydatnost vrtu. Pokud vše vyjde podle předpokladů, cena bude stejná.

Důležité je dobře nastavit průměr vrtu. Kombinace vydatnosti zdroje a průměru vrtu určuje, kolik vody dá. S průměrem roste cena. „Pod průměr 125 milimetrů bych nešel, už kvůli provozu. Stačí, když do vrtu spadne kamínek, a nemusíte dostat ven čerpadlo,“ říká Ivo Černý.

Jde i o to, jak dlouho vrt vydrží dávat vodu. Do vrtu, který se rychle vyčerpá, se voda žene pod velkým tlakem. Kal, který s sebou nese, však zanáší filtrační štěrk nasypaný kolem trubek a také filtrační otvory, nehledě na to, že se kaly mohou dostat až do vrtu. Že je něco špatně, se v tomto případě může ukázat až dlouho poté, co uběhne záruční doba.

4. Čím hlubší vrt, tím silnější trubky

Vybavením se vrty jeden od druhého příliš neliší. Uvnitř je plastová trubka (zárubnice) obsypaná vodárenským štěrkem (kačírek). Toho by mělo být kolem trubky na tři centimetry. „Majitel by se neměl nechat přesvědčit, že to není potřeba. Dále je potřeba, aby bylo prvních pět metrů vrtu zacementovaných, aby do něj nevnikala povrchová voda,“ říká Ivo Černý.

Čím je vrt hlubší, tím silnější stěnu by plastové trubky měly mít, aby se vrt nezavřel. Stát se může i to, že firma použije trubky, které nebyly určeny pro pitnou vodu. Klidně za obvyklou cenu, která by se měla vejít do dvou tisíc za metr (i podle geologických podmínek). O tom, že by firma měla umět trubky dobře poskládat podle toho, odkud do vrtu teče voda, ani nemluvě.

5. Plaťte až za čistou vodu. Natočte jí minimálně sud

Že ze studny poteče pitná voda, to žádný studnař nemůže zaručit. Že voda nebude zakalená a že jí poteče dost, to se rozumí samo sebou. „Z nového vrtu bych si nechal firmou naplnit dvěstělitrový sud na jeden zátah bez vypnutí čerpadla. A naplnil bych vodu i do PET lahve a sledoval případné zakalení,“ doporučuje Černý. Dvě stě litrů je průměrná denní spotřeba pro dva lidi. A kalná voda znamená, že filtrace nefunguje, jak má. „Dokud neteče čistá voda, tak bych nezaplatil,“ dodává.

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu v květnu 

20. května 2018

  • Nejčtenější

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

Přímý přenos

Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest lidí a další byli těžce zraněni. Výbuch způsobila propanbutanová lahev. Podle informací hasičů došlo k...

Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc

Premium

Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete platit. Stavební úřad má podle loni novelizovaného stavebního zákona pravomoc vám uložit pokutu až...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se tak stalo po neodborné nitrožilní aplikaci léku na navození krátkodobé anestézie....

Ječící lidé si strhávali oblečení. Svědkyně líčí ohnivý horor v Mostě

Premium

Inferno. Křičící lidé z hořící hospody vybíhali ven a strhávali ze sebe oblečení. Tak popisuje noční okamžiky hrůzy na mosteckém sídlišti jeho obyvatelka Kateřina Schejbalová. Požár restaurace U...

Americký ropný průmysl se těší na příchod Trumpa. Větrná energetika má obavy

Nástup Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta nejspíš promění tamní energetický sektor. Na horší časy se připravují firmy, které působí v sektoru čisté energie. Hovoří se také o zastavení...

17. ledna 2025  18:01

Nekorektní a nepravdivé. Nacionalista Danko u západních mocností narazil

Velvyslanectví Francie, Německa a Spojených států na Slovensku se ve společném prohlášení ohradila proti výrokům místopředsedy slovenské sněmovny Andreje Danka, že jejich země vytvářejí konflikty...

17. ledna 2025  17:54

Pomůžeme ti, pojď. Policisté muže z okna v sedmém patře skočit nenechali

Skok z okna chodby v sedmém patře panelového domu v Mostě rozmlouvali přivolaní policisté muži, který seděl na jeho parapetu. Ten s nimi přitom vůbec nechtěl komunikovat. Opatrně se k němu tedy...

17. ledna 2025  17:51

EDoklad využil i Fiala. Senátora v Brně poprvé vybírají s občankou v mobilu

Zcela novou zkušenost zažívají ti voliči z Brna, kteří se dnes vydali k doplňovacím senátním volbám vybrat nástupce zesnulého Romana Krause a jako první v Česku vyzkoušeli ověření identity pomocí...

17. ledna 2025  10:19,  aktualizováno  17:27

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...