Pátek 13. prosince 2019, svátek má Lucie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 13. prosince 2019 Lucie

PŘEHLEDNĚ: Vyřídit novou studnu trvá až měsíce. Co vše je potřeba?

Seriál   10:16aktualizováno  10:16
Vyřídit novou vrtanou studnu je administrativně náročné. Obíhání úřadů ale za poplatek zajistí i studnaři. V přehledném souhrnu, kterým zahajujeme krátký seriál, si přečtěte, co všechno vyžaduje povolení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Může to trvat i měsíce. Vyběhat si totiž všechna povolení ke stavbě nové studny není docela jednoduché. A to se proces od ledna zjednodušil – na stavbu studny či vrtu spolu se stavbou rodinného domu stačí povolení už jen stavebního úřadu.

1Co je třeba vyřídit před podáním žádosti na úřadě

Začít je třeba s hydrogeologickým posudkem. Právě hydrogeolog řekne, je-li na pozemku a v kterém místě vhodný pramen, a vypracuje posudek, který je součástí dokumentace pro úřady. Vodu může sice hledat i proutkař, úřad však vyžaduje posudek hydrogeologa. Proutkař je spíš pojistkou, že voda na místě bude.

Stáhněte si formuláře (PDF)

Postup povolování se liší u vrtané a kopané studny. U vrtané studny se totiž provádí zkušební vrt, který se musí oznámit obci. U kopané studny se naopak žádná „zkouška“ nedělá. Není to ani prakticky možné. Kopané studny se navíc obvykle už nehloubí. Hloubit se ale může začít už po vydání stavebního povolení vodoprávním úřadem. Není tedy třeba obci nic oznamovat.

V další fázi do procesu vstupuje projektant, který zpracuje projektovou dokumentaci. Zatímco na dům ji zpracovává autorizovaný inženýr nebo architekt pro pozemní stavby, pro studnu je to autorizovaný technik či inženýr pro vodní stavby. 

Cena dokumentace: cca 5 000 korun, může se místně měnit

Cena hydrogeologického posudku: cca 5 000 korun, může se místně měnit

2Co je třeba vyplnit na úřadě (postup je stejný pro kopanou studnu i vrt)

A) Studna spolu se stavbou rodinného domu

Nově stačí pro stavbu domu i studny (případně čistírny odpadních vod) jedno společné povolení stavebního úřadu. Tam také žádost podáte a úřad pak vydá povolení na soubor všech těchto staveb.

Vodoprávní úřad v takovém případě jen vydá závazné stanovisko a povolí nakládání s vodami. To si ale obstará buď stavebník sám, nebo jeho projektant, pokud si ho na to stavebník najal.

Kolik stojí nová studna

  • Základ pro cenu studny je dán počtem vyvrtaných metrů – čím hlouběji pod povrchem voda v daném místě je, tím dražší bude studna.
  • Cena za metr se pohybuje mezi 1 000 až 2 500 korun. Nejméně stojí vrty o průměru 125 mm, vrty pro potřeby rodinného bydlení mívají kolem 250 mm. Větší průměr vrtu zpravidla znamená vydatnější zdroj vody, každá studna je ale jedinečná. Zkušená firma poradí nejen kde vrtat, ale i jaký průměr vrtu zvolit.
  • Nejlépe se vrtá do pevného podloží. Vrtání do nestabilního prostředí může cenu i více než zdvojnásobit.

Možná je i druhá varianta, jak stavbu studny společně se stavbou rodinného domu povolit. Je však o něco složitější než v prvním případě – nejprve se na stavebním úřadě požádá o umístění stavby rodinného domu a studny (formulář se nazývá Žádost o umístění stavby). 

Poté, jsou-li dům i studna úřadem umístěny, na vodoprávním úřadu zažádáte o stavební povolení ke studni a podáte žádost o povolení k nakládání s vodami. Jakmile jsou tato povolení vyřízená, vracíte se zpátky na stavební úřad.

Také je možné nejprve ve společném řízení u vodoprávního úřadu zažádat o umístění stavby studny, její provedení a nakládání a následně u stavebního úřadu požádat o povolení ke stavbě domu.

B) Studna bez stavby rodinného domu

Studna je podle zákona vodní dílo, které je třeba na pozemek nejdřív umístit a pak ho na něm povolit. Nejsnazší je požádat o společné řízení, které vede vodoprávní úřad. Ten studnu umístí, povolí a povolí nakládání s vodami.

Cena vydání společného povolení: 300 korun

Cena „rozděleného“ řízení: územní rozhodnutí o umístění stavby studny 300 korun + povolení vodoprávního úřadu 300 korun

Délka řízení: společné řízení maximálně 60 dnů, „rozdělené“ řízení maximálně 60 dnů na územní řízení, následně 30 až 60 dnů na vodoprávní řízení (stavební povolení + nakládání s vodami), k tomu navíc stavební řízení na stavbu domu 30 až 60 dnů

3Prohloubení studny

Získat ze stávající studny víc vody je možné, ale nejde to ani v tomto případě bez povolení. Jakmile byste chtěli studnu prohloubit, vyžaduje to stavební povolení podle vodního zákona. Vyřizuje se u vodoprávního úřadu.

Na studnaře se čeká i půl roku

Nutný je také posudek hydrogeologa. „V rámci stavebního řízení se řeší též dopady prohloubení studny na hydrologické poměry,“ vysvětluje Vilém Frček z ministerstva pro místní rozvoj.

Cena povolení prohloubení: 300 korun

4Legalizace studny

Zatímco odběr vody ze studní vybudovaných před rokem 1955 je legální, mladší studny už potřebují povolení k užívání. „Odběry vod ze všech takzvaných historických studní (vznik před rokem 1955) jsou považovány za povolené, a to v tom případě, jestli jejich majitelé používají tuto studnu pouze pro domácnost,“ vysvětluje Jana Mušková z vodoprávního úřadu v Jičíně.

Majitel studny proto musí mít veškerou dokumentaci provedení studny. Pokud se například nedochovala, musí si pořídit zjednodušenou dokumentaci – takzvaný pasport. Ten si může nakreslit i sám, k vypracování není třeba odborně způsobilá osoba. Pokud majitel pasport nemá, jde o přestupek a může dostat pokutu až 200 tisíc korun.

Cena ověření dokumentace skutečného provedení stavby nebo ověření zjednodušené dokumentace (pasportu): 500 korun

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu (05/2018):


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Faltýnkovy obrazy vydělaly statisíce. Výtěžek aukce jde na charitu

O práci se štětcem místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka toho veřejnost ví poměrně málo. Přitom za jeho obrazy na...

Pivovar s námitkou neuspěl, pivní kola s turisty už v Praze nesmí vyjet

Když letos v létě Praha 1 společně s magistrátem připravila opatření vytěsňující pivní kola z širšího centra metropole,...

Na Česko udeří vichřice. Na horách dosáhne vítr rychlosti až 90 km v hodině

Předpověď počasí varuje před silným větrem, který v sobotu zasáhne hlavně západní a střední Čechy, Prahu nebo Vysočinu....

Na silnicích, kde letos zemřelo dvacet lidí, se budou rovnat horizonty

Na Znojemsku letos při dopravních nehodách vyhaslo už dvacet lidských životů. Nejtragičtější bilanci mají dvě silnice –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz