Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

PŘEHLEDNĚ: Vyřídit novou studnu trvá až měsíce. Co vše je potřeba?

Seriál   10:16
Vyřídit novou vrtanou studnu je administrativně náročné. Obíhání úřadů ale za poplatek zajistí i studnaři. V přehledném souhrnu, kterým zahajujeme krátký seriál, si přečtěte, co všechno vyžaduje povolení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Může to trvat i měsíce. Vyběhat si totiž všechna povolení ke stavbě nové studny není docela jednoduché. A to se proces od ledna zjednodušil – na stavbu studny či vrtu spolu se stavbou rodinného domu stačí povolení už jen stavebního úřadu.

1Co je třeba vyřídit před podáním žádosti na úřadě

Začít je třeba s hydrogeologickým posudkem. Právě hydrogeolog řekne, je-li na pozemku a v kterém místě vhodný pramen, a vypracuje posudek, který je součástí dokumentace pro úřady. Vodu může sice hledat i proutkař, úřad však vyžaduje posudek hydrogeologa. Proutkař je spíš pojistkou, že voda na místě bude.

Stáhněte si formuláře (PDF)

Postup povolování se liší u vrtané a kopané studny. U vrtané studny se totiž provádí zkušební vrt, který se musí oznámit obci. U kopané studny se naopak žádná „zkouška“ nedělá. Není to ani prakticky možné. Kopané studny se navíc obvykle už nehloubí. Hloubit se ale může začít už po vydání stavebního povolení vodoprávním úřadem. Není tedy třeba obci nic oznamovat.

V další fázi do procesu vstupuje projektant, který zpracuje projektovou dokumentaci. Zatímco na dům ji zpracovává autorizovaný inženýr nebo architekt pro pozemní stavby, pro studnu je to autorizovaný technik či inženýr pro vodní stavby. 

Cena dokumentace: cca 5 000 korun, může se místně měnit

Cena hydrogeologického posudku: cca 5 000 korun, může se místně měnit

2Co je třeba vyplnit na úřadě (postup je stejný pro kopanou studnu i vrt)

A) Studna spolu se stavbou rodinného domu

Nově stačí pro stavbu domu i studny (případně čistírny odpadních vod) jedno společné povolení stavebního úřadu. Tam také žádost podáte a úřad pak vydá povolení na soubor všech těchto staveb.

Vodoprávní úřad v takovém případě jen vydá závazné stanovisko a povolí nakládání s vodami. To si ale obstará buď stavebník sám, nebo jeho projektant, pokud si ho na to stavebník najal.

Kolik stojí nová studna

  • Základ pro cenu studny je dán počtem vyvrtaných metrů – čím hlouběji pod povrchem voda v daném místě je, tím dražší bude studna.
  • Cena za metr se pohybuje mezi 1 000 až 2 500 korun. Nejméně stojí vrty o průměru 125 mm, vrty pro potřeby rodinného bydlení mívají kolem 250 mm. Větší průměr vrtu zpravidla znamená vydatnější zdroj vody, každá studna je ale jedinečná. Zkušená firma poradí nejen kde vrtat, ale i jaký průměr vrtu zvolit.
  • Nejlépe se vrtá do pevného podloží. Vrtání do nestabilního prostředí může cenu i více než zdvojnásobit.

Možná je i druhá varianta, jak stavbu studny společně se stavbou rodinného domu povolit. Je však o něco složitější než v prvním případě – nejprve se na stavebním úřadě požádá o umístění stavby rodinného domu a studny (formulář se nazývá Žádost o umístění stavby). 

Poté, jsou-li dům i studna úřadem umístěny, na vodoprávním úřadu zažádáte o stavební povolení ke studni a podáte žádost o povolení k nakládání s vodami. Jakmile jsou tato povolení vyřízená, vracíte se zpátky na stavební úřad.

Také je možné nejprve ve společném řízení u vodoprávního úřadu zažádat o umístění stavby studny, její provedení a nakládání a následně u stavebního úřadu požádat o povolení ke stavbě domu.

B) Studna bez stavby rodinného domu

Studna je podle zákona vodní dílo, které je třeba na pozemek nejdřív umístit a pak ho na něm povolit. Nejsnazší je požádat o společné řízení, které vede vodoprávní úřad. Ten studnu umístí, povolí a povolí nakládání s vodami.

Cena vydání společného povolení: 300 korun

Cena „rozděleného“ řízení: územní rozhodnutí o umístění stavby studny 300 korun + povolení vodoprávního úřadu 300 korun

Délka řízení: společné řízení maximálně 60 dnů, „rozdělené“ řízení maximálně 60 dnů na územní řízení, následně 30 až 60 dnů na vodoprávní řízení (stavební povolení + nakládání s vodami), k tomu navíc stavební řízení na stavbu domu 30 až 60 dnů

3Prohloubení studny

Získat ze stávající studny víc vody je možné, ale nejde to ani v tomto případě bez povolení. Jakmile byste chtěli studnu prohloubit, vyžaduje to stavební povolení podle vodního zákona. Vyřizuje se u vodoprávního úřadu.

Na studnaře se čeká i půl roku

Nutný je také posudek hydrogeologa. „V rámci stavebního řízení se řeší též dopady prohloubení studny na hydrologické poměry,“ vysvětluje Vilém Frček z ministerstva pro místní rozvoj.

Cena povolení prohloubení: 300 korun

4Legalizace studny

Zatímco odběr vody ze studní vybudovaných před rokem 1955 je legální, mladší studny už potřebují povolení k užívání. „Odběry vod ze všech takzvaných historických studní (vznik před rokem 1955) jsou považovány za povolené, a to v tom případě, jestli jejich majitelé používají tuto studnu pouze pro domácnost,“ vysvětluje Jana Mušková z vodoprávního úřadu v Jičíně.

Majitel studny proto musí mít veškerou dokumentaci provedení studny. Pokud se například nedochovala, musí si pořídit zjednodušenou dokumentaci – takzvaný pasport. Ten si může nakreslit i sám, k vypracování není třeba odborně způsobilá osoba. Pokud majitel pasport nemá, jde o přestupek a může dostat pokutu až 200 tisíc korun.

Cena ověření dokumentace skutečného provedení stavby nebo ověření zjednodušené dokumentace (pasportu): 500 korun

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu (05/2018):

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

Jágr narazil do tramvaje. Zachránil mě Bůh a moje auto, řekl

Hokejista Jaromír Jágr ve středu havaroval v Plzeňské ulici v Praze. Se svým elektromobilem Kia se srazil s tramvají....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Učitelku našli, jak objímá mrtvé děti. Její manžel zemřel žalem na infarkt

Při úterní střelbě v texaské škole zahynuly podle posledních zpráv kromě devatenácti dětí také dvě učitelky. „Druhou...

Mám důležitou bezpečnostní výzvu, poplašil Šándor. Dělá reklamu na bunkry

Bezpečnostní expert, bývalý šéf vojenské rozvědky, generál Andor Šándor svolal na čtvrtek brífink. V pozvánce uváděl,...

Do haj**u s válkou, skandoval nabitý sál v ruském Petrohradě

Předpověď, že s prodlužující se válkou a stupňujícími se problémy každodenního života bude v Rusku přibývat projevů...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Exekuce vyskočily, hrozí i střední třídě. Další velká vlna je na obzoru

Premium Rostoucí ceny energií ženou do dluhové pasti další tisíce lidí. V některých regionech počet exekucí za poslední měsíce...

KOMENTÁŘ: Záchranný deštník bude brzy potřebovat sama vláda

Premium Heroická fáze, kdy lidé tleskali vládě za pomoc Ukrajině, je pryč. V průzkumech už sklízí kritiku a ochranný deštník,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exposlanec Feri utrpěl bodnořezná zranění. Měl se pokusit o sebevraždu

Bývalý poslanec Dominik Feri se patrně pokusil o sebevraždu. Zasahující záchranáři ho našli se zraněním na zápěstí a...

OBRAZEM: Na mostě Legií lidé vyvěsili vlajky pro Ukrajinu v Evropské unii

Stovka lidí přišla vyjádřit podporu Ukrajině na most Legií v centru Prahy. Vyvěsili zde vlajky Ukrajiny a Evropské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....