Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Studenou válku u zelených čeká rozhodující střet. Smést může i vládu

  15:38aktualizováno  15:38
Zda mají mezi zelenými větší vliv fundamentalisté, nebo realisté, ukáže už víkendový mimořádný sjezd v Teplicích. V něm síly poměří současný předseda Martin Bursík se svou oponentkou Danou Kuchtovou. Na výsledek ale netrpělivě čeká i Mirek Topolánek. Sjezd totiž napoví mnohé i o budoucnosti vlády.

Martin Bursík a Dana Kuchtová. Dříve sehraný pár, dnes zapřísáhlí rivalové. | foto: Koláž iDNES.cz

Zatímco Martin Bursík nabízí už osvědčený koncept, se kterým se mu ve vládě, jak se nedávno pochlubil, podařilo vyjednat už 58 bodů z volebního programu zelených, první místopředsedkyni strany Daně Kuchtové je to málo. A lidem typu Matěje Stropnického ještě méně.

Stranu zelených by si radikální levicové křídlo představovalo nejlépe v opozici a ve spolupráci s ČSSD, v žádném případě ale ne v objetí s občanskými demokraty. "Náš program je neslučitelný s programem ODS," tvrdí Matěj Stropnický, Bursíkův kritik v republikové radě.

Kuchtová tak radikální není, ale jako jediná Bursíkova vyzývatelka se stala mluvčí všech nespokojených proudů ve straně. A ve vyhrocené předsjezdové atmosféře tak používá i názory rebelů, třebaže její spor s Bursíkem je primárně sporem osobním a lidským.

Byla to ostatně ona, kdo jej do strany přivedl, a spolu s ním také vytvořila úspěšný tandem, který partaj dovedl až do poslaneckých lavic. Dnes však stojí proti sobě jako dva nesmiřitelní nepřátelé.

. Z původních spolupracovníků úhlavní nepřátelé

Zprvu spíše strana pro politické fajnšmekry, která z každých voleb vycházela se ziskem kolem dvou procent hlasů, začala nabírat dech poté, co právě na pozvání Dany Kuchtové do ní vstoupil zkušený politik Martin Bursík.

Když jeden předvolební průzkum zeleným nečekaně přisoudil pět procent (právě tolik, kolik je potřeba k překročení magické hranice, která neparlamentní strany dělí od sněmovní budovy), mohla si strana pomalu gratulovat k vítězství.

Bursík s Kuchtovou od počátku tvořili sehraný tandem, který spojoval jak staré členy, tak i ty, kteří do strany vstoupili nově za Bursíkovy éry. I s pouhými šesti poslanci získali zelení hned čtyři ministerská křesla a slavili tak velký úspěch i v celoevropském měřítku.

Neshody Bursíka s Kuchtovou se začaly datovat od chvíle, kdy se jí Bursík nezastal po Topolánkově kritice, že coby ministryně školství nezvládá čerpání unijních peněz. Kuchtová po pár týdnech na post sama rezignovala, od té doby ale s Bursíkem začala vést nesmiřitelnou válku.

Stala se tak zároveň mluvčím vnitrostranické opozice, když se kolem ní semkli lidé, kterým se Bursíkova politika z vícero důvodů nelíbí. Například radikální levicové křídlo kolem Matěje Stropnického či dvou poslankyň Olgy Zubové a Věry Jakubkové, kterým vadí například Bursíkův vstřícný postoj k americkému radaru či některé části Julínkovy zdravotnické reformy.

S Topolánkem za zády
Nehraje se ale jen o to, kdo bude zeleným šéfovat, ale jaká budoucnost čeká vládu premiéra Mirka Topolánka. Zvítězí-li tábor Dany Kuchtové, bude už beztak křehká koalice ještě ohroženější a do konce volebního období by zřejmě nevydržela.

A to i přesto, že Kuchtová poslední dobou zmírnila rétoriku a všechny ujišťuje, že v případě svého úspěchu se odchod zelených z vlády, jak by si jej přáli straničtí rebelové, konat nebude.

Mirek Topolánek však nechce nic ponechat náhodě a s Kuchtovou se i tajně sešel, třebaže on sám schůzku zapřel a Kuchtová ji odmítá komentovat. Ve skutečnosti by ale z jejího vítězství radost neměl. Když byl tázán, kterému z kandidátů více fandí, z otázky sice diplomaticky vybruslil, ale to jen proto, že si jako premiér nemůže dovolit takovou otevřenost, jako jeho ministr Petr Nečas. Ten přiznal, že by se pádu vlády v případě úspěchu Bursíkovy oponentky obával.

Ani Topolánek si střídání ve vedení zelených nepřeje. Už proto, že ho s Martinem Bursíkem pojí velmi přátelský vztah. Jsou natolik sehraným týmem, že to vadí už i členům ODS, podle kterých si náramně rozumějí a Topolánek na Bursíka dá často více, než na některé spolustraníky. Oba totiž vsadili svou kariéru právě na křehkou koaliční spolupráci a jeden druhého vzájemně potřebují.

Nepřekvapí proto, že Topolánek zajistil Bursíkovi před víkendovým sjezdem, doslova za pět minut dvanáct, zásadní trumf. Posvětil totiž i přes počáteční nesouhlas svého ministra dopravy Aleše Řebíčka zákaz páteční jízdy kamionů. Ten je ve volebním programu zelených jedním z klíčových bodů a po jeho naplnění stále volala právě Dana Kuchtová. - čtěte Bursík má trumf pro sjezd zelených

Ať už zákon projde Sněmovnou nebo ne, Bursík se bude moci o víkendu pochlubit, že věc vyjednal a Kuchtové tak vyrazí z ruky další z jejích argumentů. Se stejným úmyslem také v týdnu svolal tiskovou konferenci a spolu s ostatními zelenými ministry obhajoval, co vše se zeleným podařilo díky účasti v koalici prosadit. - čtěte Schwarzenberg: Kuchtová se mýlí, dělám zelenou politiku

Zelení před sjezdem: Vydírání i kydání špíny
Za kratší konec provazu tak nyní tahá tábor Kuchtové, který byl svoláním sjezdu zaskočen a nepřipravil se na něj. Kuchtová ani dlouho nevěděla, zda na nabídku přímého politického souboje kývnout, o křeslo předsedy si chtěla říci až na řádném sjezdu příští rok.

Ani její šance však nejsou mizivé, nespokojených je ve Straně zelených dost a za první místopředsedkyní tak stojí hned několik krajů. Martin Bursík dokonce znejistěl a delegáty ve stranickém bulletinu varoval před sjezdovou plichtou, kdy by sice sám post předsedy obhájil, ale Kuchtová by se po kajícném a emotivním projevu mohla opět dostat do předsednictva a spor by tak pokračoval. - čtěte Bursík varoval delegáty před sjezdovou plichtou a divadlem Kuchtové

Před sjezdem se ostatně hodí cokoli, co upevní pozici nebo pomůže očernit protivníka. Kuchtová tak Bursíka napadla v reklamní kampani na svém webu, kde ho označila za příčinu klesajících preferencí a obvinila ho z toho, že účelově mění názory. Druhá strana nelenila a pohotově na několik dnů zprovoznila stránky antikuchtova.cz, kde Bursíkovu oponentku vylíčila jako neschopnou a zhrzenou. A kavárenskou povalečku k tomu. - o stránkách Antikuchtová čtěte zde

Pár dnů před sjezdem přišlo na řadu také lehké vydírání delegátů. Pokud zvolíte Kuchtovou, nejenže nebudu do předsednictva kandidovat, ale zřejmě odejdu i z ministerstva a tedy z vlády, naznačil Martin Bursík a zbylí zelení ministři až na Karla Schwarzenberga opatrně přitakávali, že by ho v tom samotného nenechali. - čtěte Bursík hrozí odchodem z vlády

Vydírá i druhá strana. Poslankyně Věra Jakubková pohrozila opětovným odchodem z poslaneckého klubu, pokud naopak bude zvolen Bursík. "Pokud neexistuje žádná možnost, jak s Martinem Bursíkem komunikovat, tak pak nemá žádný význam, abych v tom klubu byla," řekla poslankyně ČTK.

Do předsednictva chce Jacques i Stropnický
Bursík už dříve uvedl, že si v předsednictvu nepřeje lidi s odlišným politickým konceptem. Svůj tým, který slíbil kandidátům představit, má už hotový. Všichni současní členové předsednictva, kteří stáli na jeho straně, chtějí své místo obhajovat - Martin Ander, Zuzana Drhová i Ondřej Liška. Posledně jmenovaný by rád usiloval o pozici prvního místopředsedy, kterou nyní zastává právě Kuchtová. Nově by do vedení strany chtěla proniknout i Bursíkova družka a hlavní opora Kateřina Jacques.

Druhá strana je opatrná a spíše vyčkává. "Už jsem se rozhodl, budu kandidovat," řekl iDNES.cz Martin Tichý, který je už nyní v předsednictvu. Post bude obhajovat s největší pravděpodobností i další dosavadní člen vedení Dušan Lužný.

Štěstí chce zkusit i Matěj Stropnický. "Řekl jsem to jasně, chci kandidovat do předsednictva," řekl iDNES.cz. Na místo ve vedení pomýšlí i pražský radní Petr Štěpánek, ten se ale nehlásí k žádnému z táborů. Stejně jako pardubický zastupitel Jan Linhart, který dokonce chce kandidovat na předsedu strany. Tvrdí, že nestraní ani jednomu táboru a rozhádanou stranu chce pomoci sjednotit.

Martin Bursík ale nechce jen uhájit své pozice ve vedení, ale usměrnit "neposlušnou" republikovou radu, tedy širší stranické vedení. Právě proto sjezdu představí návrh nových stanov, které počítají mimo jiné s tím, že by republiková rada napříště podléhala předsedovi.

Pokud bude mít na sjezdu dostatek svých lidí, kteří mu pomohou ke znovuzvolení, dá se předpokládat, že stejná skupina se postará i o schválení nových stanov.

Tím by se podle Bursíka zabránilo v dvojkolejnosti strany, kdy republikovou radu ovládá vnitrostranická opozice a vytváří tak paralelní mocenské centrum. To pak mate voliče a ze zelených dělá nečitelnou stranu, tvrdí současný šéf. Podle Kuchtové je ale samostatná republiková rada projevem demokracie ve straně a Bursík pouze není schopen s ní komunikovat.


  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

VIDEO: Zásah, plameny a pád. Svědek natočil sestřelení letadla raketou

Americký deník The New York Times zveřejnil video, které ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Mrholení, déšť a teploty kolem nuly. Ledovka pokryla část silnic v Česku

V části Česka se v noci na sobotu začala tvořit na silnicích ledovka. Meteorologové před ní varovali již v pátek....

Do konce ledna se budou teploty pohybovat okolo nuly, přijdou i srážky

V příštích čtyřech týdnech se čekají denní maxima průměrně kolem tří stupňů, v noci bude mrznout. Nadcházející týden...

Jsme si programově nejblíže, řekl ODS končící šéf lidovců Výborný

Ke spolupráci, která by měla vést ke změně současné vlády přišli ODS vyzvat šéfové dalších opozičních stran, končící...

Jsem přesvědčen, že příštím premiérem nebude Babiš, řekl šéf ODS Fiala

ODS je připravena změnit situaci v České republice, řekl Petr Fiala novinářům poté, co obhájil post předsedy strany. Je...

Najdete na iDNES.cz