Miliardář Dědek hledá „slušňáky“ pro STAN, sám je připraven kandidovat

  12:58aktualizováno  18:01
Starostové a nezávislí získali do nadcházejících sněmovních voleb výraznou posilu. Hnutí bude podporovat podnikatel Dalibor Dědek, který chce podle svých slov v hnutí rozvíjet platformu nezávislých. Pokud se nenajde dostatek kandidátů, je připravený se o hlasy voličů ucházet i sám.

Hnutí STAN představilo na tiskové konferenci osobnosti, které ho podpoří ve sněmovních volbách. STAN posílí podnikatel Dalibor Dědek (1. srpna 2017). | foto: ČTK

Podnikatel, jenž stojí za úspěšnou firmou Jablotron, chce dát dohromady skupinu schopných lidí s „čistým štítem“, kteří „nežijí ze státních zakázek nebo dotací“.

„S výběrem nezávislých osobností pomohou starostové, kteří znají kladné osobnosti ve svém okolí, ale zároveň vyzývám veřejnost, aby nám pomohla najít slušné lidi, kteří jsou ochotni našemu záměru pomoci,“ uvedl Dědek s tím, že k tomu účelu byl založen web HledámeSlušný.cz.

Fotogalerie

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík dodal, že někteří starostové jsou připraveni se pozic na kandidátkách vzdát ve prospěch silných osobností. „Vím, že nic nezměním sám, proto se spojuji s lidmi, kteří chtějí dělat politiku bez intrik a hašteření,“ vysvětlil podnikatel Dědek, proč se spojil se STAN. Miliardář pomůže STAN v kampani i finančně.

„Jestliže se mi nepodaří ve všech krajích najít lidi, o kterých bych si myslel, že mají větší předpoklady, tak tam, kde bude potřeba, (do voleb) půjdu,“ řekl Dědek. V politice by si přál hledat věci, které strany spojují.

Dědek se výrazně vymezuje proti státním dotacím a investičním pobídkám pro byznys. Prioritami pro něj je, aby Česká republika zůstala nedílnou součástí EU i NATO a hrála v nich důstojnou roli. Současně chce prosazovat daňové zvýhodnění rostoucím firmám a kvalitní datové připojení do každé obce.

Chtěl by také zvýhodňovat rodiny podle dosaženého vzdělání dětí, bránit zneužívání sociálních dávek, posílat víc peněz do škol, zdravotnictví a vědy a zavést širší škálu statusů pro imigranty.

EET s lidskou tváří, Babišovi přiznává i úspěchy

V minulosti Dědek vyjádřil podporu projektu ANO Andreje Babiše. Podle Dědka se Babišovi některé věci podařily. „I po čtyřech letech obdivuji odvahu (předsedy ANO) Andreje Babiše, že do toho šel. Dokázal řadu pozitivních věcí, akorát přednost v médiích dostávají ty věci, které se veřejnosti a mně také nelíbí,“ uvedl. V názoru na Babiše se Dědek rozchází s vedením STAN, které je k němu více kritické.

Dědek říká, že je příznivcem elektronické evidence tržeb (EET), chtěl by mu ale nasadit „lidštější“ tvář. „Je potřeba to doladit, inspirují mě modely ze zahraničí, to znamená bezúčtenkový styk,“ řekl iDNES.cz. „Nechtěl bych se ocitnout v absurdistánu typu Chorvatska, kde stát kriminalizuje toho, kdo si nevezme v obchodě účtenku,“ uvedl.

Lidovci jdou do voleb s heslem Zodpovědně

Týden po rozpadu volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí schválil celostátní výbor KDU-ČSL samostatné kandidátky strany pro říjnové sněmovní volby. O znovuzvolení usilují všichni současní lidovečtí poslanci, mezi lídry jsou i lidé z komunální politiky. Do voleb půjdou pod heslem Zodpovědně, které vždy doplní další rozšiřující sdělení.

Z EET chce vytvořit pomocníka podnikatelů. „Rozhodně bych hledal cestu, jak to zespodu oříznout, aby ten, kdo prodává na pláži zmrzlinu nebo kdo vaří v divadle kafe, to vůbec dokázal zvládnout,“ vysvětlil Dědek.

STAN minulý týden odmítl nabídku, aby jeho zástupci kandidovali na listinách lidovců poté, co KDU-ČSL kvůli nepříznivým preferencím ustoupila od myšlenky koaliční spolupráce. V nové samostatné kampani nyní STAN spouští billboardovou kampaň. Podle volebního lídra Jana Farského by se reklamy měly objevit během dneška a středy. Gazdík dodal, že billboardy budou obsahovat osobnosti s příběhy o jejich vstupu do politiky. Kdy zmizí z ulic koaliční plakáty, je podle místopředsedy Víta Rakušana záležitostí KDU-ČSL, která měla červencovou část kampaně ve své režii.

Kandidátky do voleb podle krajů

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Hřib se chová jako malé uražené dítě, pustil se do primátora šéf KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Do pražského primátora za Piráty Zdeňka Hřiba se pustil kvůli sporu s Čínou šéf KSČM Vojtěch Filip. „Současné pražské...

Najdete na iDNES.cz