SPD by podpořila vládu odborníků. Hnutí na sjezdu také změnilo název

  9:15aktualizováno  18:21
Evropské volby ukázaly, že hnutí Svoboda a přímá demokracie má v české politice pevné místo a má pevné voličské jádro. Na sobotní celostátní konferenci SPD v Praze to řekl předseda hnutí Tomio Okamura. Delegáti nabídli ANO podporu případné vlády odborníků. Na sjezdu zazněla i předtočená zdravice prezidenta Miloše Zemana. Hnutí také změnilo název, nově bude kratší.

Opoziční hnutí SPD mění název, vypadne z něj jméno zakladatele a předsedy Tomia Okamury. Ten sdělil, že o úpravu sám požádal a delegáti sobotní celostátní konference hnutí v Praze návrh jednomyslně podpořili.

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura bylo registrováno před čtyřmi lety. Tehdy podle Okamury nebylo známou značkou, proto další zakladatelé Okamuru požádali o to, aby bylo v názvu jeho jméno. Následně hnutí uspělo v krajských, sněmovních a letos i v evropských volbách.

„Za čtyři roky práce jsme se stali dostatečně známým subjektem, který má jasné pevné místo na české politické scéně,“ uvedl Okamura. Název hnutí podle něho není třeba dále personifikovat. Bude se jmenovat Svoboda a přímá demokracie se zkratkou SPD.

Konference začlenila v souvislosti s růstem členské základny do stanov vedle regionálních, tedy krajských klubů nově také oblastní a místní kluby, to znamená nižší jednotky, uvedl místopředseda SPD Radim Fiala. Okamura řekl, že do SPD je přihlášeno více než 11 tisíc lidí, z toho je asi 6 000 členů, z nich 2 000 řádných a zhruba 4 000 čekatelů.

Návrh upravených stanov musí zaregistrovat ministerstvo vnitra.

Podpoříme vládu odborníků, zopakovalo hnutí na sjezdu

Špičky hnutí zopakovaly na konferenci nabídku podpory vlády odborníků, kterou by sestavilo hnutí ANO a která by prosazovala i program hnutí Tomia Okamury. Opoziční SPD útočí zejména na menší koaliční ČSSD, která by nyní mohla kvůli situaci kolem výměny ministra kultury z vlády odejít.

„Nabízíme podporu vládě odborníků sestavenou vítězem voleb, protože bez 78 poslanců hnutí ANO nelze ve Sněmovně v tomto volebním období nic prosadit,“ řekl na tiskové konferenci Okamura. Pokud by takový kabinet vznikl, musel by podle něho požádat Sněmovnu o důvěru.

Podle místopředsedy hnutí Radima Fialy musí nynější kabinet ANO a sociálních demokratů padnout. Zdůraznil ale také, že SPD není záloha premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše.

„Naše politika je stále stejná, chceme prosadit náš program,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura. Hnutí podle něho nepovažovalo a nepovažuje za vhodné vstoupit do vlády s trestně stíhaným premiérem, zároveň ale respektuje výsledek voleb.

„Navrhujeme rozumné řešení, které vede prosazování programu SPD. Na základě politického programového kompromisu vytvořit vládu odborníků, kterou by sestavil vítěz voleb, hnutí ANO,“ zopakoval Okamura.

Fiala mluvil také o krajských volbách příští rok. SPD bude podle něho cílit na dvoumístné výsledky a v několika krajích by hnutí mohlo být součástí jejich vedení, kde může nahradit ČSSD.

Vládní krize trvá již několik týdnů. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) rezignoval v květnu. Prezident Miloš Zeman jeho demisi nepřijal. V pátek na schůzce s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a Staňkem uvedl, že je připraven Staňka ke konci července odvolat. Není ale jasné, zda novým ministrem jmenuje Michala Šmardu, jak sociální demokracie požaduje.

Z menší vládní strany přitom zaznívají kvůli situaci kolem protahující se výměny hlasy o odchodu z kabinetu s hnutím ANO. Rozhodující bude zřejmě pondělní jednání předsednictva ČSSD.

Okamura odmítl evropskou integraci

„Jsme lidové hnutí, nejsme elitářský klub,“ řekl Okamura, jenž se postavil proti politické korektnosti a „diktátu menšin“ a liberalismus označil za cestu do otroctví. Volal po přeměně Evropské unie ve společenství národních států, jinak by podle něho mělo Česko z unie odejít. „Být vlastencem vyžaduje především odvahu,“ poznamenal Okamura.

Okamura navrhuje zrušit poplatky pro ČT. Zajímaly ho platy redaktorů

V projevu, který delegáti ocenili potleskem ve stoje, také zopakoval programové cíle hnutí. Patří k nim podpora tradiční rodiny, růst nižších důchodů nebo boj s lichvou. Okamura mluvil také o ukončení dotací „solárním baronům“ nebo „politickým neziskovkám“ a o ukončení státní podpory lidem odmítajícím pracovat.

Hnutí SPD chce podle Okamury chránit ekonomické zájmy státu, síťová odvětví musí být podle něho pod kontrolou státu nebo obcí. Stát také musí podle Okamury garantovat třeba potravinovou a energetickou bezpečnost. Okamura zároveň odmítl tržní ekonomiku ovládanou nadnárodními společnostmi. „Globální tržní ekonomika je moderní formou imperialismu a kolonialismu,“ řekl.

Svoboda a přímá demokracie získala v květnových evropských volbách dva mandáty, podle místopředsedy hnutí Radima Fialy tím splnilo úkol. SPD podle Fialy poškodila „zrada“ Lubomíra Volného, který s dalšími dvěma poslanci z hnutí odešel, jinak by SPD podle Fialy mohlo mít mandáty tři.

SPD chce získat příští rok zastupitele ve všech 13 krajích

Hnutí by chtělo v krajských volbách příští rok uspět tak, aby bylo ve vedení alespoň tří regionů, vyplynulo z Okamurova vyjádření. SPD je nyní v koalici s KSČM a ČSSD v Ústeckém kraji. Hnutí tam kandidovalo společně se Stranou práv občanů.

„Ambice je posunout se dále, abychom byli ve vedení aspoň jednoho, dvou dalších krajů,“ řekl novinářům Okamura. Obecným cílem je podle něho uspět ve všech 13 krajích, v nichž se budou volby konat.

V minulých krajských volbách se SPD ucházelo o hlasy voličů s výjimkou Zlínského a Pardubického kraje v koalici se Stranou práv občanů. Krajské zastupitele tato kandidátka získala v devíti krajích. Celkem šlo o 32 mandátů, z toho 18 bylo nominováno SPD. Nejúspěšnější byla v Olomouckém kraji, kde pro ni hlasovalo 7,33 procenta voličů. SPD samostatně uspěla i ve Zlínském kraji, v němž získala dva mandáty.

„Máme na co navazovat, myslím, že jsme ukázali politickým partnerům, že SPD dokáže spolupracovat na vedení i velkého kraje, bilanci bychom chtěli vylepšit,“ dodal Okamura.

Kritika zahraničních misí a ekologických hnutí

Na konferenci zazněla také kritika zahraničních misí české armády i Severoatlantické aliance. Mluvilo se i o demonstracích mladých lidí za zastavení klimatické změny, podle člena předsednictva hnutí Jaroslava Holíka jsou tito lidé zneužíváni pro politické cíle.

Holík hovořil o „okázalých demonstracích“ mladých proti uhelným a jaderným elektrárnám a proti spalovacím motorům. Účastníky označil za ekologické revolucionáře. „Jsou to převážně aktivity podporované Piráty. Já osobně to považuji za zneužití mládeže pro mocenské cíle,“ řekl.

Zeman přijal Staňka, o jehož pád usiluje ČSSD. Babiš vidí problém Šmarda

Holík také prohlásil, že mladí lidé demonstrují proti dopravním prostředkům, v nichž na shromáždění přijeli. „V boji za úspory elektřiny používají nejmodernější a nejvýkonnější elektronické přístroje s nejvyšší spotřebou elektrické energie,“ uvedl.

Do zahraničních armádních misí, hlavně té v Afghánistánu, se opřel člen předsednictva Radovan Vích. Tuto misi pokládá za ostudnou. „Zemřelo zde v bojových akcích dosud čtrnáct našich vojáků za cizí zájmy a výsledek je ten, že Spojené státy po sedmnácti letech jednají s Tálibánem o odchodu svých vojsk,“ řekl Vích.

O politice NATO mluvil jako o agresivní, musí se podle Vícha vrátit k původnímu účelu, tedy k zajišťování kolektivní obrany členských států. Vích zpochybnil myšlenku společné evropské armády a zlehčoval obavy z Ruska. „Obavy z Ruska jsou podporovány ze strany Evropské unie formou podpory zkorumpovaných politiků rozvrácené Ukrajiny a dále agresivní politikou NATO,“ prohlásil.

Evropskou unii společně s NATO navíc nařkl z toho, že podporují pašování migrantů do Evropy.

Delegáti chválili Okamuru

Člen předsednictva SPD Radek Rozvoral, jenž mluvil o přímé demokracii a o obecném referendu, prohlásil, že Okamura je „alfou a omegou úspěchu hnutí“, podobně je tomu podle Rozvorala i v případě Fialy.

Konferenci SPD zahájila česká hymna. Fiala v narážce na evropskou hymnu - Beethovenovu Ódu na radost - poznamenal, že SPD slouží Česku, nikoli EU, a proto v konferenčním sálu nebudou znít „úryvky vážné hudby jako v Evropském parlamentu“.

Zeman nepovažuje SPD za extremisty

Prezident Miloš Zeman ve videozdravici delegátům sobotní konference SPD Tomia Okamury uvedl, že hnutí nepokládá za extremistické, ale za radikální. Vytkl SPD odpor k zahraničním misím české armády.

Zeman podotkl, že radikalismus znamená cestu ke kořenům. Radikální strany obecně představují podle něho část politického spektra.

Z programu SPD prezident podpořil myšlenku přímé demokracie, připomněl, že byl na jejím základě zvolen. Prezident míní, že přímo by se mohli volit starostové, primátoři, hejtmani. Zdůraznil také, že dlouhodobě podporuje zavedení obecného referenda.

Od SPD se však prezident, jak připomněl, liší v pohledu na zahraniční mise. Zeman řekl, že proti islámskému terorismu se nemá bojovat jen slovy, ale i činy, proto podporuje misi v Afghánistánu. „Přemýšlejte o tom, zda se vaše slova a vaše činy nerozcházejí,“ nabádal delegáty pražské konference Zeman.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci...

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Policie zatkla bývalého náměstka rozvědky. Chovanec zadržení dementoval

Milan Chovanec (ČSSD)

V pátek dopoledne policie zatkla bývalého náměstka civilní rozvědky ÚZSI Zdeňka Blahuta. MF DNES to potvrdily tři dobře...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ NÁKUPČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz