Babiš naléhal na ČSSD, aby zůstala ve vládě. Vše je nyní na Hamáčkovi

  12:04aktualizováno  16:20
Premiér Andrej Babiš pochopil, že jde do tuhého. Dorazil do Lidového domu, kde se ČSSD rozhodovala o tom, zda její ministři podají demisi a odejdou z vlády. „Pád vlády a předčasné volby by určitě byly pro naši zemi špatné,“ řekl Babiš při odchodu. V Lidovém domě se zdržel jen několik minut. Šéf ČSSD Jan Hamáček získal poté mandát, aby sám rozhodl, co dál.

„Já jsem nikoho nežádal o nic,“ tvrdil také Babiš při odchodu z Lidového domu. Vláda je podle něj úspěšná a byla by škoda ten projekt opustit. Dorazil prý proto, že si to šéf ČSSD Jan Hamáček přál. „I když občas máme nějaké konflikty ohledně rozpočtu. Lidé si nepřejí nějakou destabilizaci, máme před sebou hodně úkolů,“ prohlásil premiér.

„Naše hnutí přistupuje k nominaci ministrů jiným způsobem, ale já nechci ČSSD radit,“ komentoval již pří příchodu do sídla sociální demokracie zdrženlivě nominaci místopředsedy sociální demokracie Michala Šmardy na post ministra kultury.

Pro ČSSD to je klíčový den. Její ministři v pondělí nešli na jednání vlády, Strana právě rozhoduje, zda v ní vůbec zůstanou. Prezident Miloš Zeman totiž dosud nepřijal návrh, aby se Šmarda stal ministrem. Pokud by strana odešla, Babiš by se kromě KSČM musel opřít o SPD či zkusit vyjednat rozpuštění Sněmovny a předčasné volby.

Hamáček může získat mandát ČSSD, aby ministry vyvedl z vlády

Hamáček by mohl v pondělí od vedení vlastní strany získat široký mandát, aby mohl sám rozhodnout o tom, kdy a zda mají ministři za ČSSD opustit vládu. „Rozhodne předsednictvo, ale předpokládám to,“ sdělil iDNES.cz po jednání grémia sociální demokracie Šmarda.

Fotogalerie

Ministry za ČSSD zastoupili v pondělí na jednání kabinetu náměstci. Hodinu po poledni se v pondělí sešlo grémium strany a o dvě hodiny později předsednictvo. Zhruba po půl hodině jeho jednání se nečekaně v Lidovém domě objevil Babiš.

„Z mého pohledu je to tak, že sociální demokracie ve vládě skončí, nebo si sociální demokracie bude moci rozhodovat, kdo za ni bude ministrem,“ řekl předseda strany Jan Hamáček po pátečním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Zeman na něm řekl, že je připraven k 31. červenci odvolat ministra kultury Antonína Staňka, kterého se chce ČSSD zbavit. Ale už nepotvrdil jmenování jeho nástupce s tím, že čeká právě na verdikt předsednictva sociální demokracie.

V ČSSD je přitom už od vstupu do vlády s Andrejem Babišem silná skupina odpůrců koalice s trestně stíhaným premiérem. Už v červnu se neúspěšně pokusila prosadit usnesení o odchodu z vlády, ale od té doby se vyhrotil spor o výměnu ministra kultury, ve kterém sociální demokracie stále nemůže prosadit svůj názor. Zeman řadu týdnů nechtěl ani slyšet o konci Staňka a premiér Babiš na něj odmítl podat kompetenční žalobu. 

Šmarda: Hamáček by měl dostat demise ministrů a zkusit prohodit křesla

Ministři za sociální demokracii by měli podle Šmardy dát své demise k dispozici šéfovi strany Janu Hamáčkovi a ten byl měl rozhodnout, zda je použije. Šmarda v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že Hamáček má dostat od vedení strany široký mandát s možností zkusit případně pro ČSSD vyjednat s hnutím ANO prohození křesel ve vládě. A získat tak eventuálně místo kultury pro sociální demokracii ministerstvo školství, zdravotnictví či místního rozvoje. 

Tvrdý odchod bez dalšího nemá šanci projít, řekl Veselý

To je přijatelná varianta i pro prvního místopředsedu strany Romana Onderku či poslance Jana Birkeho. Podle Onderky ale musí být jasno do konce července, což je termín, který nestanovila ČSSD, ale Zeman tím, že právě k 31. červenci se rozhodl odvolat Staňka.

„Tvrdý odchod bez dalšího nemá šanci projít,“ řekl místopředseda Ondřej Veselý k možnosti okamžité demise ministrů za sociální demokracii a zamířil do útrob sídla ČSSD, Lidového domu v centru Prahy.

Na čem se všichni shodují, je to, že strana musí nyní trvat na Šmardovi jako kandidáta ČSSD do vlády. To potvrdil i Veselý i odpůrce vládního  angažmá, poslanec a šéf západočeské ČSSD Václav Votava. Podle místopředsedy Senátu Milana Štěcha a lídrů několika regionálních organizací, třeba ze západu Čech, z Ústeckého kraje či z Vysočiny by už sociální demokraté měli z vlády odejít.

Babišovi o víkendu znovu nabídla toleranci SPD

Kdyby se tak stalo, nabízí se s tolerancí Babišově vládě hnutí SPD. „Nabízíme podporu vládě odborníků sestavenou vítězem voleb, protože bez 78 poslanců hnutí ANO nelze ve Sněmovně v tomto volebním období nic prosadit,“ řekl šéf hnutí Tomio Okamura. SPD podpořil i prezident Zeman. „Nepokládám vás za extremistickou, ale za radikální stranu,“ uvedl Zeman ve zdravici pro sobotní celostátní konferenci SPD.

Babiš se ale tak úzké spolupráci s SPD zatím brání, i proto, že řada poslanců ANO neakceptuje to, že SPD chce referendum o odchodu z Evropské unie a odmítá i zahraniční vojenské mise, v nichž čeští vojáci plní spojenecké závazky České republiky v NATO. Za krajní řešení hnutí ANO považuje rozpuštění Sněmovny a nové volby. K tomu je třeba 120 hlasů ve Sněmovně, tedy tři pětiny z celkového počtu 200 poslanců.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Rodina čtyřčat má potíže s financováním pečovatelky, obrátila se na Maláčovou

Ministryně Jana Maláčová navštívila rodinu čtyřčat (22. srpna 2019).

Dvaadvacátá česká čtyřčata oslavila v červnu své první narozeniny. S péčí o celkem pět dětí rodičům pomáhá terénní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz