IQ 35, muž předstíral retardaci. Soudí ho, že 12 let pobíral důchod a dávky

  13:21aktualizováno  13:21
Obvodní soud pro Prahu 10 začal projednávat případ jednatřicetiletého Petra Stojky, který podle obžaloby předstíral po dobu 12 let mentální retardaci a pobíral invalidní důchod a příspěvky na péči a mobilitu. Pokusil se muže vyslechnout, ten však k obžalobě nic neřekl.

U soudu vypovídal také znalec, podle kterého nic nenasvědčuje tomu, že by Stojka trpěl duševní poruchou. Hlavní líčení bude pokračovat v srpnu výslechem dalších svědků.

Hra na blázna. Stát vyplácí důchody simulantům, neumí je odhalit

Stojka podle státní zástupkyně Lucie Písecké přesvědčil odborníky o tom, že trpí středně těžkou mentální retardací s poruchami chování a že má IQ 35. V září 2006 muž zažádal o invalidní důchod, který mu byl vyplácen až do konce roku 2018.

O dva roky později podal také žádost o příspěvek na péči, které mu úřady na základě zdravotní dokumentace a sociálního šetření přiznaly. Obžaloba tvrdí, že před sociální pracovnicí předstíral, že je schoulený u matky, v třesoucích se rukou držel medvídka a vyvolával dojem, že se pracovnice bojí. Jeho matka během šetření uvedla, že si muž sám nevezme stravu, musí mu pomáhat s výběrem oblečení nebo že si na toaletě sám neutrhne papír.

Muž v roce 2012 požádal také o příspěvek na mobilitu, který mu úřad přiznal. Celkově podle obžaloby způsobil České správě sociálního zabezpečení a Úřadu práce škodu přes dva miliony korun. V minulosti byl přitom Stojka opakovaně odsouzen za majetkovou a drogovou trestnou činnost, přičemž u soudu ani ve vězení nikdy nevyvstaly pochybnosti ohledně jeho duševního zdraví. 

Těžce mentálně retardovaný s řidičským průkazem

Soudce Petr Kacafírek se pokusil muže vyslechnout. Když se ale muže ptal, zda ví, proč je u soudu nebo jestli poslouchal čtení obžaloby, Stojka odpověděl, že ne. Stejně reagoval i na otázku, jestli umí číst. Kacafírek vyjádřil údiv, jak v takovém případě mohl složit testy v autoškole a získat řidičský průkaz. Muž mu na to řekl, že „o ničem neví“. Na další otázky soudce pak odpovídal, uvedl například že si přivydělává zametáním a rád kreslí.

Fotogalerie

Obhájce muže Matyáš Semrád soudu po dotazu, jak Stojku seznámil s obžalobou vysvětlil, že muži obžalobu představil verbálně, v doprovodu jeho rodiny.

U soudu také vypovídal znalec, který popsal vyšetření, kterých se muž účastnil. Zatímco na prvním například na vyzvání předložil občanský průkaz, na zbylých dvou nevěděl, co doklad totožnosti je. Jeho chování popsal znalec jako „s projevy masivní simulace duševní choroby podle laických představ“.

Upozornil také, že IQ 35 se projevuje i na motorice, většinou jde o chovance ústavů sociální péče. O tom, že Stojkovy rozumové schopnosti sníženy nejsou, svědčí podle znalce právě i to, že byl schopen podrobit se výkonu trestu, dokonce i s kázeňskými odměnami.

Další soudní líčení bude následovat

Soud předvolal i přítelkyni obžalovaného Martu Sivákovou, která ale odmítla vypovídat. Vyslechl také praktickou lékařku, k níž se Stojka zaregistroval v roce 2017. Ta uvedla, že nepůsobil jako pacient s mentální retardací. „Působil na mě normálně,“ řekla lékařka.

Soud chce na příštím jednání vyslechnout lékaře, kteří se Stojkovi v minulosti věnovali, předvolat chce také pracovnici sociálky. Obhájce žádá i výslech matky obžalovaného. Další hlavní líčení je naplánováno na 15. srpna.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Vrcholí příběh krabice s penězi. Rath si u soudu vyslechne svůj rozsudek

Bývalý středočeský hejtman David Rath (uprostřed) prochází mezi novináři při...

Ve středu by měl zaznít pravomocný rozsudek v korupční kauze, jejímž symbolem se stalo sedm milionů v krabici od vína....

Hraboši likvidují pole, v některých regionech poškodili 80 procent porostů

Hraboš polní

Tak velký výskyt polních hlodavců a tolik zničené úrody zemědělci nepamatují. Nejhůř na tom jsou jižní Morava a Haná....

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Najdete na iDNES.cz