Muže, který měl roky předstírat IQ 35 a brát dávky, čeká ústavní zkoumání

aktualizováno 
Petra Stojku z Kladna, který podle obžaloby předstíral mentální retardaci a od státu vylákal přes dva miliony korun, posílá soud k revizním znalcům. Ti mají definitivně odpovědět na otázku, do jaké míry muž simuluje. Předseda senátu upozornil, že pokud Stojka nebude s ústavem spolupracovat, nechá ho tam na dva měsíce zavřít.

Ke středečnímu hlavnímu líčení u Obvodního soudu pro Prahu 10 přišel Stojka s téměř půlhodinovým zpožděním, doprovodil ho bratr.

Oba měli v soudní budově na hlavě noviny. Stojka si je nechtěl z obličeje sundat ani na začátku jednání, předseda senátu Petr Kacafírek ho proto musel napomenout.

Fotogalerie

„Pane Stojko, usmíváte se. Máte dnes dobrou náladu? Jak se cítíte? Jde to?“ zjišťoval soudce. „Vzal jsem si prášky,“ reagoval stručně obžalovaný.

Soud předvolal policistu, který Stojku před časem vyslýchal v pardubické věznici. Recidivista si tam odpykával dřívější trest.

„Vím, že určitě nebyl žádný problém, protože si pamatuji lidi, kteří mi třeba nerozumí, jsou hluší a podobně. Byl to běžný výslech,“ uvedl svědek.

Psycholožka Marie Koutková (9. 10. 2019)

Psycholožka Marie Koutková (9. 10. 2019)

V řečništi ho pak vystřídala klinická psycholožka Marie Koutková, která u Stojky v osmnácti letech (v září 2005) diagnostikovala středně těžkou mentální retardaci a IQ 35. I na základě jejího posudku pak muž pobíral od státu pravidelně peníze.

„Nepamatuji si ho. Materiály k tomuto případu už jsou bohužel skartované, uchovávám to pět let. Jak jsem tuto osobu vyšetřovala, už bohužel nemohu ničím doložit,“ tvrdila lékařka.

Stojka, který měl před některými lékaři a úřady předstírat mentálně retardovaného, absolvoval v roce 2008 autoškolu a dostal řidičský průkaz. Opakovaně byl také ve výkonu trestu, kde se choval normálně.

Znalci, kteří muže zkoumali v souvislosti s aktuálním trestním stíháním, prohlásili, že jde o simulanta.

Znalec Petr Kubej popisuje, jak probíhala Stojkova vyšetření (červen 2019):

„Ten rozpor vysvětlit neumím. Nemám dokumentaci, nemůžu k tomu nic říct. Za celou svou praxi (24 let) jsem se s takovým případem nesetkala,“ uvedla v jednací síni psycholožka.

Na přímý dotaz soudce, zda může člověk s IQ 35 úspěšně absolvovat autoškolu, odpověděla, že „asi ne“.

Senát chce vyslechnout ještě psychiatra Jana Tůmu, kterého Stojka o své retardaci také přesvědčil. Lékař se ke středečnímu jednání bez vysvětlení nedostavil. Obhajoba navrhuje ještě výslech matky obžalovaného muže.

Soud ve středu hlavní líčení odročil na neurčito s tím, že Stojku nyní vyšetří ústavní znalci, kteří vypracují revizní posudek. „Vnesou do té věci jednoznačný závěr,“ očekává předseda senátu.

„Pane Stojko, budete spolupracovat a dostavíte se na předvolání do ústavu. Pokud by byl problém, tak nařídím ústavní vyšetření a budete tam minimálně dva měsíce. Rozmyslete si to,“ varoval Kacafírek obžalovaného.

Hlavní líčení, v němž se neobvyklý případ řeší, začalo v červnu 2019:

Stojka podle státní zástupkyně Lucie Písecké přesvědčil odborníky o tom, že trpí středně těžkou mentální retardací s poruchami chování a že má IQ 35. V září 2006 muž zažádal o invalidní důchod, který mu byl vyplácen až do konce roku 2018.

O dva roky později podal také žádost o příspěvek na péči, které mu úřady na základě zdravotní dokumentace a sociálního šetření přiznaly.

Obžaloba tvrdí, že před sociální pracovnicí předstíral, že je schoulený u matky, v třesoucích se rukou držel medvídka a vyvolával dojem, že se pracovnice bojí. Jeho matka během šetření uvedla, že si muž sám nevezme stravu, musí mu pomáhat s výběrem oblečení nebo že si na toaletě sám neutrhne papír.

Muž v roce 2012 požádal také o příspěvek na mobilitu, který mu úřad přiznal. Celkově podle obžaloby způsobil České správě sociálního zabezpečení a Úřadu práce škodu přes dva miliony korun. Hrozí mu až osm let vězení.

Autor:

Rozloučení s Gottem

V pátek od 8 ráno do půlnoci proběhlo rozloučení s Karlem Gottem na Žofíně.
V sobotu od 11 hodin proběhla zádušní mše.

Rozloučení s Karlem Gottem sleduje také Expres.cz:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Máme pocit, že odmítnout je sexy, říká šéf agentury STEM/MARK

Lidé by se neměli zdráhat sdělit svůj názor výzkumným agenturám, mají možnost ovlivnit média i banky. „Mohu-li to říct...

Premium

Jak dětem sdělovat špatné zprávy? Vynechávání z problémů může uškodit

Všichni se snažíme dopřát svým potomkům hezké, bezstarostné dětství. Jenže život, který je později čeká, rozhodně...

Peníze neproběhly, zarazili to. Kauza ProMoPro otřásla politikou

Česko se v roce 2009 stalo teprve druhou východní zemí, jež předsedala Evropské unii. Příliš slavně to ale neskončilo....

Vstup jen s čipem a ostraha. Školy po žďárské tragédii posílily bezpečnost

Střední, základní i mateřské školy a družiny po celé republice v posledních letech výrazně zvýšily zabezpečení budov...

Najdete na iDNES.cz