Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Magická role vzdělání. I pouhé vyučení prudce zvedá zaměstnanost Romů

  15:30
V části sociálně vyloučených lokalit pracuje většina obyvatel, byť třeba jen na brigádách, zatímco v jiných nemá práci téměř nikdo. Hodně záleží na vzdělání zdejších obyvatel, ale třeba také na tom, zda do lokality jezdí autobus. Faktory, jež ovlivňují pracovní aktivitu obyvatel, často Romů, znázorňuje nový interaktivní přehled organizace Odlišnost.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Interaktivní přehled dokládá, že lidé žijící ve vyloučených a ohrožených lokalitách, kterých je podle údajů Agentury pro sociální začleňování v České republice asi 115 tisíc, nejsou ve vztahu k práci rozhodně jednolitou masou.

Podrobně analyzuje faktory, které ovlivňují pracovní aktivitu lidí žijících v sociálně vyloučených nebo vyloučením ohrožených lokalitách. Tři čtvrtiny tamních obyvatel tvoří Romové. (Neznamená to ovšem, že všichni Romové žijí v sociálním vyloučení. Vyloučení se týká asi třetiny českých Romů, ti ostatní jsou integrovaní, pozn. red.)

Vzdělání na prvním místě

Asi nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím to, zda člověk žijící v takové lokalitě pracuje či ne, je jeho vzdělání. Získal-li alespoň výuční list, má mnohem větší pravděpodobnost, že bude pracovat, než jeho soused, který vychodil jen základní školu.

Práce sociálně vyloučených

Interaktivní přehled

Z dotazovaných obyvatel vyloučených lokalit, kteří mají jen základní školu, nějakým způsobem pracovalo pouze 29 procent, zatímco ti vyučení pracovali v 72 procentech případů. A z těch, kteří dosáhli maturity či vyššího vzdělání, pracoval téměř každý (91 procent). Tito lidé byli přibližně stejně pracovně aktivní jako jejich sousedé žijící ve stejném okrese, ale mimo vyloučenou lokalitu. Přehled vychází z výzkumu Roma Survey, který proběhl v roce 2011.

„Pokud je respondent alespoň vyučený, tak se do velké míry smazává rozdíl, zda jde o Roma z ohrožené lokality či respondenta z okolí,“ komentuje sociolog Daniel Prokop z společnosti MEDIAN, která se podílela na přípravě aplikace. „Vzdělání zásadně ovlivňuje uplatnitelnost lidí ve vyloučených lokalitách. Problém je, že asi 68 procent lidí z této populace má pouze základní vzdělání,“ dodává.

Obyvatel s výučním listem je zde málo, a vyšší vzdělání je výjimečné. Proč tomu tak je? Do vyloučených lokalit se podle Prokopa častěji dostávají lidé s nižší kvalifikací a dluhy a jejich děti pak často dosahují nejnižších stupňů vzdělání - díky absenci předškolní výchovy a méně stimulujícímu prostředí. Vztah vzdělání a pracovní aktivity přitom podle něj může být ještě vyšší, než ukazují data. Protože když se člověk z kruhu nevzdělanosti vymaní, může odejít i z problémových lokalit a výzkum v nich ho tak nezachycuje.

Porovnání pracovní aktivity Romů žijících ve vyloučených oblastech a obyvatel z okolí:

ZŠ vzděláníVyučeníS maturitou
Romové z vyloučených lokalit29 %72 %91 %
Lidé z okolí86 %85 %95 %

Pozn: Pracovní aktivitou se rozumí alespoň hodina placené práce v týdnu před dotazováním (včetně nárazových prací, brigád, prací na černo, apod.). Procento je počítáno z tzv. ekonomicky aktivních (s vyřazením studentů, důchodců, invalidních apod.).

V místech, kde je málo práce, vyloučení téměř nemají šanci

Dalším významným faktorem je celková nezaměstnanost v regionu. Respondenti z lokalit v okresech s více než dvanáctiprocentní nezaměstnaností byli pracovně aktivní jen ve 34 procentech případů. Naproti tomu respondenti z lokalit, kde se nezaměstnanost pohybovala mezi třemi až pěti procenty, pracovali ve většině případů.

„Nabídka práce zkrátka hraje roli. Pokud je v nějakém okrese třicet uchazečů na pracovní místo, tak mají lidé s nízkým vzděláním a pracovními zkušenostmi malou možnost se uplatnit, i když by pracovat chtěli,“ konstatuje Prokop. Do nejchudších regionů s nejvíce vyloučenými oblastmi se podle něho navíc mohou stahovat nejméně uplatnitelní respondenti.

Prostorové vyloučení je menší než na Slovensku či Balkáně

Na pracovní aktivitu obyvatel má značný vliv i typ vyloučené lokality. Jinými slovy, „vyloučenost“ a oddělenost od okolního světa není vždy stejná. „Jsou zde velmi vyloučené oblasti s velkou vzdáleností ke klíčovým bodům infrastruktury, zdemolované, s převahou minoritního etnika v celé obci či čtvrti apod. A pak jsou zde ubytovny v rámci ekonomicky fungujících prostorů, které netrpí tak velkou mírou sociálně prostorové segregace,“ vysvětluje Prokop.

Co je sociální vyloučení?

Podle definice Agentury pro sociální začleňování jsou sociálně vyloučení ti občané, kteří mají ztížený přístup k institucím a službám (tedy k institucionální pomoci), jsou vyloučeni ze společenských sítí a nemají dostatek vertikálních kontaktů mimo sociálně vyloučenou lokalitu.

Velkou měrou sociálně-prostorového vyloučení v době dotazování podle něho trpěly některé lokality v Mostě (Chanov) a v městech severozápadu jako Jirkov či Litvínov. „Ale patřily sem i menší lokality za městem, ať už se to týká vystěhovaných lidí u Vsetína či odlehlých domů kolem Teplé a Toužimska. U těchto typů lokalit je často patnáct až třicet minut chůze k základní občanské vybavenosti a koncentruje se zde minorita,“ říká Prokop.

Většina dalších oblastí však tak velkou mírou sociálně-prostorového vyloučení netrpí - jsou to v podstatě jen domy uvnitř normálně fungujících čtvrtí velkých měst. „V tom se liší situace Česka od Slovenska a balkánských zemí, kde je sociálně-prostorové vyloučení a koncentrace do etnicky homogenních osad vyšší,“ dodává.

Přehled tedy ukazuje, že respondenti z velmi vyloučených oblastí pracovali pouze ve 32 procentech případů, zatímco respondenti z méně vyloučených oblastí ve 49 procentech případů.

Interaktivní aplikace umožňuje zmíněné faktory vzdělání, zaměstnanosti v regionu a míry vyloučenosti lokality různě kombinovat. Ukazuje se tak, že například respondent se základním vzděláním z lokality z okresu s vysokou nezaměstnaností, má minimální pravděpodobnost pracovní aktivity (20 procent). Naopak respondent s výučním listem z oblasti s nízkou nezaměstnaností má takřka 80procentní pravděpodobnost, že pracuje.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Postcovidoví pacienti zaplnili ordinace fyzioterapeutů, ti proto nestíhají

Sehnat fyzioterapeuta je problém dlouhodobě. Kdo jeho péči potřebuje, počká si mnohde i několik měsíců. Teď se situace...

Jsme jak před rokem 1989, míní Rajchl. Na režimu nezáleží, opáčil Válek

Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR Jindřich Rajchl ostře zkritizoval protiepidemickou politiku vlády. „Je to...

Zemanovy hry s BIS. Jak prezident zjistil, že je Hrad odposloucháván?

Premium Před měsícem přišel prezident Miloš Zeman s třaskavým odhalením, že jeho blízké spolupracovníky odposlouchává...

Ti, co měli přijít, nepřišli. Jak koalice SPOLU dělá kampaň pro sebe a straníky

Premium Reportér strávil den na mítincích lídrů koalice SPOLU v Říčanech a v Praze na Hradčanské. Do Říčan lídři dorazili...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...