Jedinečný doklad normalizace, zdůvodnil komunista, proč má být Koněv památka

  12:25aktualizováno  13:49
Na ministra kultury Lubomíra Zaorálka ze sociální demokracie čeká delikátní rozhodnutí. Na jeho ministerstvo v pondělí hodinu před polednem dorazil první místopředseda KSČM Petr Šimůnek a podal pozoruhodně formulovanou a k minulému režimu velmi kritickou žádost o zapsání sochy maršála Ivana Koněva mezi kulturní památky.

První místopředseda KSČM Petr Šimůnek přinesl na ministerstvo kultury žádost o zapsání sochy maršála Koněva v Praze mezi kulturní památky. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Socha jev žádosti označena za „významný a ojedinělý doklad historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti v období takzvané normalizace“. A podle Šimůnka má vysokou hodnotu „historickou, uměleckou i revoluční“. Vládu ANO a ČSSD právě Šimunkova KSČM toleruje, proto bude pro Zaorálka složitější shodit žádost jednoduše ze stolu.

Fotogalerie

„Umělci průměrné umělecké kvality byli díky klientelismu v tehdejší vládnoucí Komunistické straně Československa preferováni a masivně podporováni státními prostředky pro jejich tvorbu v rámci rozvoje a podpory totalitní ideologie. V přirozené umělecké soutěži by takovýto památník nikdy nevznikl a v tom spočívá jeho jedinečnost,“ píše doslova první místopředseda KSČM Petr Šimůnek v žádosti, kterou dostane do rukou ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Šimůnek, který bude příští rok v dubnu kandidovat na šéfa komunistické strany a pokusí se sesadit Vojtěcha Filipa, si od podání žádosti slibuje, že se mu podaří zvrátit rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6 o odstranění sochy maršála Koněva. Nahradit ji má socha hrdinů.

Žádost, proč má být ze sochy maršála Koněva památka

„Vlastní památník je jedinečným dokladem nejenom historického vývoje, ale hlavně životního způsobu v období takzvané normalizace a totality. V tomto období byla zákonně ekonomickými a politickými nástroji naprosto zrušena možnost přirozené, svobodné umělecké tvorby.
Umělci byli nuceni pracovat v podřadných zaměstnáních, nebo opustit uměleckou dráhu, pokud nebyli zcela ztotožněni s tehdejším režimem, a tak byla zrušena přirozená tvůrčí soutěž s důsledkem, že umělci průměrné umělecké kvality byli díky klientelismu v tehdejší vládnoucí Komunistické straně Československa preferováni a masivně podporováni státními prostředky pro jejich tvorbu v rámci rozvoje a podpory totalitní ideologie.
V přirozené umělecké soutěži by takovýto památník nikdy nevznikl a v tom spočívá jeho jedinečnost.“
Zdroj: žádost, kterou na ministerstvu kultury podal první místopředseda KSČM Petr Šimůnek

„Slibuji si od toho, že ministr a ministerstvo pochopí současnou situaci, která se odehrává, že je nejedná jen o pomník maršála Koněva, ale vůbec o výklad historie. Pro nás je důležité zachovat tu památku pro nové generace i s pravdivým výkladem osvobození Prahy,“ řekl před ministerstvem kultury iDNES.cz Šimůnek.

„Doufám, že zvítězí zdravý rozum,“ uvedl místopředseda KSČM. Očekává, že do třiceti dnů ministr o jeho podnětu rozhodne a je připravený se kvůli tomu s ním, či s někým z ministerstva sejít. Když úřad nebude reagovat, požádá Obvodní soud pro Prahu 6 o předběžné opatření, které by odstranění sochy Koněva zabránilo do doby, než ministerstvo kultury o Šimůnkově žádosti rozhodne.

„Pan ministr si to nejprve musí prostudovat, pak se vyjádří,“ řekla v pondělí iDNES.cz Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva. „Prohlašování kulturních památek probíhá ve správním řízení. Ministr kultury je jako druhoinstanční orgán oprávněn přezkoumávat rozhodnutí odboru památkové péče,“ uvedl pozdě mluvčí ministerstva kultury Jan Chmelíček.

Maršál Ivan Koněv velel při dobytí Berlína, i když jednotky 1. ukrajinského frontu 9. května 1945 dorazily do Prahy. Byl ale i v čele jednotek, které potlačily maďarské povstání v roce 1956, a u stavby zdi, která později rozdělila na desítky let Berlín.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Teplo bude ještě nejméně týden. Sluníčka si užije ale spíš východ republiky

Teplotně nadnormální počasí bude pravděpodobně trvat ještě nejméně celý týden. Teploty budou odpoledne vystupovat...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz