Debata zastupitelů ohledně pomníku Koněva začala v 11 hodin dopoledne a skončila v 17 hodin. S poměrem hlasů 33 pro a 1 proti schválili zastupitelé návrh vládnoucí koalice na to, aby byla socha Koněva z náměstí Interbrigády odstraněna a přesunuta do muzea.
Její místo nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války, na který radnice vypíše veřejnou soutěž.
Odezva z Ruska Ruský senátor Sergej Cekov podle RIA Novosti uvedl, že navrhl, aby Rusko uvalilo hospodářské sankce vůči Česku kvůli postupu radnice Prahy 6 ohledně sochy Koněva. |
„Předběžně jsem hovořil s reprezentanty hlavního města ohledně spolufinancování. Já bych k tomu rád zdůraznil, že budeme se sochou nakládat důstojně. Určitě neuvažujeme o přesunutí sochy do zahraničí,“ vysvětlil místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) a dodal, že by pomník mohl být součástí plánovaného městského Muzea paměti 20. století.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář také zdůraznil, že pro sochu budou hledat důstojné místo. „Prosil bych všechny, aby se snažili situaci zklidnit. Nikdo neplánuje sochu strhávat ani ničit,“ uvedl k hlasování.
V úvodu své řeči Kolář připomněl, že pomník maršála Koněva není válečným hrobem a ani není pod ochranou mezinárodního práva. Je v majetku městské části, která se o něj doposud řádně starala.
„Radnice je obviňována z přepisování historie. Já nevidím jediný výrok zastupitelstva, který by zpochybňoval roli a úlohu Rudé armády ve 2. světové válce. Praha 6 si váží obětí, které přinesla Rudá armáda během osvobozování Evropy od nacismu,“ řekl Kolář.
„Je nutno dodat, že Rudá armáda s sebou přinesla i teror, konkrétně v Praze 6 byli zatýkáni naši sousedé, kteří sem ve 20. letech emigrovali z Ruska, když utíkali před stalinistickým terorem,“ dodal.
V Rozstřelu starosta Prahy 6 Ondřej Kolář uvedl, že si sochu v městské části už nepřeje. Nelíbí se mu, že se k ní schází extrémisté, a že kvůli ní dostává výhružné dopisy, kvůli kterým dostal policejní ochranu.
Z obavy, že by bylo dalším lidem vyhrožováno podobně, jako jemu osobně, navrhne starosta, aby bylo hlasování o zachování Koněva tajné. Tato možnost zastupitelstvem neprošla.
Kolář na závěr sdělil, že koalice navrhne vypsat výtvarnou soutěž na nový památník věnovaný památce osvoboditelů Prahy na konci 2. světové války. „Také zajistíme důstojné přemístění současného památníku do některé z paměťových institucí,“ dodal Kolář.
Před radnicí Prahy 6 se ve čtvrtek dopoledne sešli zastánci ponechání sochy sovětského maršála Ivana Koněva v čele Janou Volfovou, předsedkyní strany Česká Suverenita, která spoluorganizovala demonstraci u sochy Koněva. Zastupitelům budou navrhovat, aby odvolali starostu Koláře.
Proti odstranění sochy vystoupil komunistický poslanec Zdeněk Ondráček a poslankyně Ivana Nevludová, bývalá členka SPD. Naopak radnici v jejím rozhodnutí podpořil senátor a zastupitel Prahy 6 Jiří Růžička, poslanec Jan Lipavský (Piráti).
Vystoupit měla také bývalá poslankyně KSČM Marta Semelová, zastupitelé ale její žádosti nevyhověli. Schvalovat mohou vystoupení kohokoli, kdo není občanem Prahy 6 a chce na zastupitelstvu vystoupit. Ze stejného důvodu zastupitelstvo nedalo prostor Jiřímu Černohorskému, aktivistovi, který z Koněva opakovaně strhl plachtu.
Po vystoupení deseti občanů navrhl předseda opozičního zastupitelského klubu Pirátů Ondřej Chrást, aby o odstranění památníku rozhodli občané v referendu. Hlasováním návrh neprošel. Proti byly koaliční strany ODS, STAN, ani uskupení KLID (TOP 09, KDU-ČSL).
Osvětim sochu Koněva nechce
V odpovědi k některým kritikám starosta Ondřej Kolář zhodnotil, že plachta se ukázala jako neúčinné řešení. Přesto svých rozhodnutí nelituje. Uvedl také, že sochu nabídl památníku Osvětim.
„V éteru zaznělo, že maršál Koněv osvobodil Osvětim. Mluvil jsem o tom, že rétoriku a paralelu osvětimského tábora používají ti, kdo se nám snaží vysvětlit, jak máme myslet. Nepovažuji to za vhodné. Proto jsme oslovili osvětimský památník, který nám sdělil, že sochu Koněva nechce. Názor Poláků na tuto historickou osobnost je tedy jasný,“ řekl Kolář.
Vstup do budovy radnice hlídala policie. Na dveřích úřadu viselo upozornění, že provoz byl kvůli zvýšenému bezpečnostnímu opatření omezen na minimum.
Podle starosty Koláře o sochu maršála Koněva projevilo zájem několik muzeí, ale socha by se také mohla přesunout do zahrady ruské ambasády. Nabídku radnice Prahy 6, podle které čištění sochy stálo v průběhu let statisíce, ruská diplomacie odmítla, a navíc radnici zkritizovala, že se k památníku nechová důstojně.
Další řešení nabídla dcera sovětského maršála Natalja Koněvová, která pro armádní týdeník Zvezda uvedla, že by chtěla památník převézt do Moskvy a umístit jej v ulici Maršála Koněva.
A nejnověji je ve hře stěhování na Olšanské hřbitovy v Praze. Nejprve to v rozhovoru pro Aktuálně.cz připustila Koněvová, jako možné řešení se to zamlouvá také starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi. Přesun sochy na nové místo chce navrhnout právě na jednání zastupitelstva.
Proti odstraňování vystupuje mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ten na svém Facebooku zveřejnil vzkaz členům zastupitelstva, aby při hlasování měli na pamětí, že Koněv nejen osvobodil Československo, ale i koncentrační tábor Osvětim.
„To jsou hodnoty natolik vysoké, že bychom měli projevit velkorysost i úctu nejenom ke Koněvovi, ale i k sobě samým. Budete hlasovat o tom, zda si Česká republika zachová svou čest,“ vzkázal ve videu Ovčáček.
Na možné stěhování sochy Koněva vypsaly kurz sázkové kanceláře. Podle Fortuny ale lidé moc nevěří, že by se ještě letos měl pomník z Prahy 6 stěhovat (3,6:1), ale spíše příští rok (1,85:1). Pokud by na přesun mělo dojít, vidí sázkaři jako nejrealističtější přemístění sochy do Moskvy. Naopak možnosti, že by se Koněv stal rekvizitou pořadu Jiřího Ovčáčka (100:1), moc nevěří. V kurzovní nabídce jsou dále varianty, podle kterých by mohl být Koněv přestěhován na Pražský hrad, na náměstí Svobody v Brně, nebo na velvyslanectví USA v Praze.
Debaty okolo pomníku, který byl v Praze 6 na náměstí Interbrigády odhalen v roce 1980, rozvířil poslední případ vandalismu z 22. srpna. Sochu s podstavcem někdo polil barvou a popsal letopočty jako připomínku na Koněvovu kontroverzní minulost. Kromě osvobozování Československa se jeho vojsko například účastnilo násilného potlačení maďarského povstání v roce 1956.
Barvu s letopočty přes noc někdo neodborně odstranil, radnice tak nechala sochu obestavět lešením a zahalit plachtou. Starosta kolář to odůvodnil tím, že plachta zabrání dalšímu poškození a zároveň umožní sochu vyčistit profesionály.
Plachtu okamžitě strhl aktivista Jan Černohorský. Podle něj radnice dehonestuje památku hrdinů Rudé armády. Kromě něj se plachtu pokusili strhnout další dva lidé. Později se Černohorský zúčastnil nepovolené demonstrace za zachování sochy. Na jejím závěru plachtu opět strhl a policie ho musela odvést. Akce se zúčastnil také Jiří Ovčáček, nebo Jaroslav Foldyna (ČSSD) a lídryně České Suverenity Jana Volfová.
Debaty okolo sochy Koněva neušly ruské vládě. Ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Výrok odsoudil předseda opoziční ODS Petr Fiala. Ministr zahraničí Tomáš Petříček vyzval ruského ministra k omluvě.
Ruské ministerstvo zahraničí ve středu vyzvalo české politiky, aby si přestali tropit posměch z památníku Koněva. Přesun sochy do Moskvy, jak navrhuje dcera Koněva, ministerstvo odmítlo.