Rusko odsun sochy Koněva odmítá. Je to válka proti symbolům vítězství, říká

  13:44aktualizováno  17:40
Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem a vyzvalo je, aby si přestali tropit posměch z památníku maršálu Ivanu Koněvovi. Zneuctění Koněvova památníku v Praze je podle ruského ministra kultury Vladimira Medinského plivanec do tváře českých občanů.

Radnice Prahy 6 zakryla pomník maršála Koněva v Praze 6 plachtou. (30. 8. 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ministerstvo se postavilo proti návrhu na přemístění sochy do Ruska, které zvažuje Koněvova dcera Natalja. Podobné památníky si uchovávají smysl jen v místech, kde se konkrétní historické události odehrály, tvrdí Rusko. O osudu památníku má ve čtvrtek jednat zastupitelstvo Prahy 6. 

Fotogalerie

„To, co dnes vidíme, je noční můra,“ řekl Medinskij televizi Rossija-24. Podle něj je zneuctění Koněvova památníku „prostě příšerné“. Za svůj výrok, ve kterém Medinskij označil starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře za nacistu, se podle svých slov nehodlá omlouvat.

„Je to v první řadě plivanec do tváře českých občanů. Jak těch, kteří bojovali proti nacismu, tak i těch, kteří z vděčnosti postavili památník generálu-osvoboditeli,“ prohlásil ruský ministr.  Česká diplomacie připravuje podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka další kroky v kauze kolem Koněvova pomníku. Slova ruských představitelů nepřispívají budování vztahů, řekl.

Výzva iniciátorům války

„Znovu vyzýváme iniciátory ‚války‘ se symboly vítězství nad fašismem, aby si přestali tropit posměch z památníku Ivana Koněva. S uspokojením bereme na vědomí, že mnohé odpovědné české oficiální osobnosti a politici takový názor sdílejí,“ uvedlo ruské ministerstvo v očividné narážce na stanovisko prezidenta Miloše Zemana, který se proti přemístění Koněvovy sochy postavil.

„Souběžně s nemravnou kampaní kolem památníku v Praze zaznívaly návrhy na jeho převoz do naší země,“ upozornilo ruské ministerstvo. S podobným návrhem přišla nedávno v Moskvě Koněvova dcera Natalja v rozhovoru pro armádní týdeník Zvezda.

 Vedení Prahy 6 ho uvítalo. „V této souvislosti chceme zdůraznit, že památníky si uchovávají svůj smysl jen v návaznosti na místa, kde ke konkrétním historickým událostem došlo,“ uvádí se v ruském prohlášení.

Koněvova dcera chce památník převézt do Moskvy, starosta Kolář je pro

Jakékoli návrhy na možné přemísťování památníků jsou „znevážením významu těch slavných a tragických stránek dějin, jimž jsou věnovány,“ upozornilo ministerstvo. 

Připomnělo přitom odpovědnost českých úřadů plnit rusko-českou dohodu o přátelských vztazích a spolupráci ze srpna 1993, která obsahuje oboustranné závazky ochrany vojenských památníků na území druhého státu. Česká diplomacie ale oponuje, že na pražskou Koněvovu sochu se dohoda nevztahuje.

Ministr Petříček nabízí zprostředkování věcného dialogu

Česká diplomacie připravuje podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka další kroky v kauze pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6. Slova ruských představitelů ohledně sporu nepřispívají podle ministra budování dobrých vztahů.

Petříček varoval před tím, aby spor o pomník rozděloval společnost. Za důležité považuje, aby se debata vedla věcně. "Budeme dělat další kroky, aby se záležitost vyřešila. Je důležité, aby se ta debata vedla věcně a podívali jsme se i na její právní aspekty," konstatoval.

Doplnil, že ministerstvo zahraničních věcí nabízí zprostředkování věcného dialogu mezi oběma stranami na zahraničněpolitické i historicko-odborné úrovni.

Souhlasíte s tím, že by se Koněvova socha měla odsunout z nynějšího místa v Praze 6?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. září 2019. Anketa je uzavřena.

ANO 1341
NE 713
Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Celníci v NDR bránili útěkům na Západ svědomitě, kontrolovali i mrtvoly

Mezi roky 1949 až 1961 uprchlo z NDR na západ pět a půl milionu občanů. Od

Před pádem komunistického režimu ve východním Německu byli celníci na hranicích velmi důkladní, aby zabránili komukoliv...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Žluté vesty se přidaly ke klimatickému protestu, policie použila slzný plyn

Protest za ochranu klimatu v Paříži (21. září 2019)

V Paříži se v sobotu opět protestovalo. Kromě dalšího protestu hnutí takzvaných žlutých vest se ve městě odehrály i...

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz