„Pan Babiš dělí medvěda, který ještě běhá po lese. Než budeme jednat o snižování DPH, chci napřed vidět návrh rozpočtu na příští rok a vědět, že nám ty peníze nebudou v příjmech státního rozpočtu chybět,“ uvedl pro iDNES.cz předseda vlády Sobotka.
Babišovi to řekl i při jednání předsednictva vlády před jednáním kabinetu a při koaličním jednání se ČSSD proti snižování DPH v restauraci postavila. Třetí koaliční partner - lidovci - stojí v tomto sporu na straně Babiše.
Lidovci jsou pro nižší DPH, ale bojí se dopadů na řemeslníky
„Jsme tomu nakloněni,“ podpořil snižování daně z přidané hodnoty v restauracích předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Lidovci ale mají obavu z něčeho jiného. Aby zákon neměl negativní dopady pro drobné podnikatele, živnostníky a řemeslníky.
„Chceme, aby z toho nebylo více škody, než užitku, aby ten dopad nebyl likvidační,“ uvedl Mihola. Proto lidovci chtějí, aby na jejich klub zamířila Babišova náměstkyně Simona Hornochová a detailně zákon a jeho dopad poslancům KDU-ČSL vysvětlila. Šéf poslanců ANO věří, že se koalice nakonec dohodne.
„Když někdo prodává zmrzlinu, tak asi nebude mít možnost současně řešit tu věc elektronickou evidencí tržeb. Když někdo v autobusu nebo ve vlaku prodává jízdenky, tak těžko to může evidovat v rámci elektronické evidence tržeb. Jde o to najít všechny případy, kdy by to nemělo smysl, kdy by to komplikovalo život a tam to řešit jiným způsobem,“ připustil premiér, že zákon musí mít výjimky a že se některých drobných podnikatelů týkat nebude.
Sobotka zdůraznil, že koalice udělá vše pro to, aby zákona začal platit už od ledna 2016, a že ho o tom ujistil i Babiš, i když byl k tomu ještě v úterý ministr financí trochu skeptický. Původní termín, že zákon začne platit od ledna příštího roku, označoval za „šibeniční“ a říkal, že se nic hrozného podle něj neděje, když zákon začne platit o pár měsíců později, v průběhu roku 2016.
Babiš svůj plán snížit DPH v restauracích spolu se zavedením elektronické evidence tržeb oznámil v úterý na konferenci pořádané Hospodářskou komorou s tím, že by se nižší daň v restauracích netýkala alkoholu (více čtěte zde).
„Já myslím, že je pozitivní, že ministerstvo financí navrhuje snížení DPH u restaurací z 21 na 15 procent. Panu premiérovi se to nelíbí. Já si ale myslím, že ty, kteří platí daně, bychom měli motivovat,“ uvedl ve střetu Babiš s tím, že podobně postupovalo Chorvatsko při zavádění elektronické evidence tržeb.
Babiš hájil nižší DPH pro jídlo v restauracích
„Nemá logiku, aby restaurace platila za potraviny 15 procent a za prodej jídla 21 procent. Tím, že bychom to chtěli srovnat na úroveň potravin, to má logiku,“ je přesvědčen Babiš. Nyní je to tak, že když si dáte oběd přímo v restauraci, je zatížen DPH 21 procent, zatímco u jídla, které si kupujete s sebou, například ve fastfoodových řetězcích, je daň z přidané hodnoty patnáctiprocentní. Podle propočtů ministerstva financí přichází stát ročně na výběru daní v restauracích zhruba o 9 miliard korun.
O návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb, proti kterému protestuje pravicová opozice, se ještě musí dohodnout koalice, než ho dostane parlament. Babiš chce návrh do parlamentu poslat do konce dubna.
Babišova náměstkyně Simona Hornochová řekla, že ministerstvo je připraveno se vzdát navrženého paragrafu v zákoně, podle nějž by zákazníci byli povinni brát si účtenku. „Jsme připraveni to ze zákona vypustit, když to bude někoho dráždit,“ řekla iDNES.cz náměstkyně Hornochová.
Zákon je totiž koncipován tak, že tento paragraf je deklarativní, bez uvedené sankce. Zato prodejcům mají za porušování zákona o elektronické evidenci tržeb hrozit sankce až půl milionu korun, zavření provozovny či až dvouletý zákaz činnosti.
Premiér Sobotka ve středu znovu hájil nápad účtenkové loterii. „Bude to motivace pro lidi, abysi účtenky brali,“ je přesvědčen.