Vzít si účtenku bude povinné, mají se losovat. Budou i tvrdé pokuty

  14:57aktualizováno  14:57
Zákon, od něhož si vláda slibuje lepší výběr daní, dostává reálné obrysy. Stát bude elektronicky evidovat tržby, ale zákon zasáhne nejen podnikatele. V návrhu, který předložil ministr financí Andrej Babiš, je paragraf, podle nějž budou mít lidé povinnost vzít si účtenku. Ty se budou losovat, jak na tom trval premiér Bohuslav Sobotka.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Účtenková loterie je součástí vládního programu a sociální demokracie ji pokládá za velmi efektivní kontrolní opatření ze strany státu, protože by to mohlo vhodným způsobem doplnit systém elektronické evidence tržeb. Myslíme si, že by bylo dobře, aby účtenková loterie byla zavedena,“ řekl k tomu již dříve v rozhovoru pro iDNES.cz premiér Sobotka (rozhovor zde).

Ministr Babiš se bránil, že účtenková loterie funguje velice dobře na Tchaj-wanu, ale například na Slovensku se podle něj neujala.

Nakonec ale účtenkovou loterii Babišovi lidé do zákona, který nyní připomínkují ministerstva, napsali. „Na hru, které se lze zúčastnit pouze na základě zaslání účtenek a jejímž pořadatelem je Česká republika, se nepoužije zákon upravující hazardní hry,“ píše se v jednom z paragrafů připraveného zákona.

Tresty: půl milionu pokuta nebo zákaz činnosti až na dva roky

Finanční správa bude moci on-line sledovat tržby podnikatelů. Od ledna 2016 se elektronická evidence má týkat firem, které podnikají v restauračních a ubytovacích službách. Později budou do systému zahrnuty maloobchodní a velkoobchodní společnosti i fyzické osoby. Evidence tržeb se bude týkat až 600 tisíc obchodníků, provozovatelů restaurací, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů dalších služeb.

Návrh zákona, k němuž mohou ministerstva do 5. března posílat připomínky, počítá také s ostrými sankcemi.Pro podnikatele, kteří nebudou zákon respektovat, mohou být až ve výši 500 tisíc korun, ještě ostřejšími tresty, s nimiž návrh počítá, bude možnost uzavření provozovny či zákaz činnosti až na dva roky. V blokovém řízení za přestupky proti zákonu bude možné uložit pokutu do deseti tisíc korun.

Podle plánů ministerstva by pokladny obchodníků měly být napojeny na internet a informace o každé přijaté platbě by okamžitě dostávaly finanční úřady. Podnikatel by tak měl datovou zprávu o transakci zaslat finanční správě, která pošle podnikateli zpět potvrzení s kódem účtenky o přijetí transakce.

Podnikatel pak účtenku vytiskne a zákazník si ji bude muset podle předloženého návrhu vzít. Druhou věcí je, že se pak bude s touto účtenkou moci zúčastnit státem organizovaného losování, které je v návrhu zákona zmíněno.

Počítá se i se zvláštním režimem pro podnikatele bez internetového připojení. Ti budou muset elektronicky evidovat tržby a finanční správě je zasílat jednou týdně.

Návrh říká - co živnostník, to zloděj - protestuje ODS

Proti návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb protestuje ODS. „Ministr financí Babiš poslal do připomínkového řízení návrh zákona o registračních pokladnách ve stylu co živnostník, to zloděj. Velmi tvrdý návrh elektronické evidence tržeb lze označit za ránu pěstí i těm nejdrobnějším živnostníkům, kteří si podnikáním jen přivydělávají. Návrh ani nerozlišuje mezi živnostníky majícími obrat v řádu milionu či pouze tisíců korun. Pořídit si přístroj a být on-line spojený s finančním úřadem budou muset všichni,“ upozornil ekonomický expert občanských demokratů Jan Skopeček.

„Náklady s tím spojené povedou k uzavírání živností, růstu nezaměstnanosti a leckde i ke snížení konkurence s negativními dopady na kvalitu a ceny. Opatření tak negativně dopadne nejen na živnostníky, ale i na ostatní daňové poplatníky,“ odmítá elektronickou evidenci tržeb Skopeček.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz