Sobotka podpořil návrh komunistů na zrušení lustračního zákona

  13:55aktualizováno  15:31
Návrh komunistů na zrušení lustračního zákona podpořil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "Pětadvacet let po listopadu 1989 splnil svou roli. Nejsou vážné důvody, aby platil v dalších letech," řekl Sobotka před ustavující schůzí Sněmovny. Zrušení lustračního zákona by pomohlo šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který má zájem o ministerstvo financí.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO) | foto: koláž iDNES.cz

Šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že komunisté chtějí předložit návrh na zrušení lustračního zákona, který znemožňuje spolupracovníkům bývalé komunistické tajné policie StB zastávat vybraná místa ve veřejné správě.

"Pokud zůstane tento zákon v platnosti, budeme v rámci zákona o státní službě předmětem kritiky a sankcí od Evropské unie," prohlásil Filip. Zrušení lustračního zákona podle Filipa doporučila také Mezinárodní organizace práce a komunisté chtějí změny dosáhnout novelou antidiskriminačního zákona.

Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše eviduje jako spolupracovníka StB slovenský Ústav paměti národa a sám Babiš spolupráci kategoricky popírá. Na Slovensku se kvůli tomu soudí.

Sociální demokracie a ANO se dohodly, že zatímco ČSSD získá post předsedy Sněmovny a strana navrhla Jana Hamáčka, hnutí ANO bude mít ve vládě post ministra financí. Babiš nejprve řekl, že by mu více vyhovovala pozice vicepremiéra, ale po nedělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl ČT, že by mohl být jak ministrem financí, tak vicepremiérem.

Zeman dříve přes svou mluvčí vzkázal, že bude od kandidátů na ministry chtít čistá lustrační osvědčení. Kromě zrušení lustračního zákona, s čímž teď znovu přišli komunisté, je ve hře jiná možnost, k níž se údajně kloní Zeman a kterou už také podpořil Sobotka. A to přijetí nového služebního zákona, který je prioritou všech tří stran vznikající vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Pro mě je to delikátní záležitost, říká Babiš

Zákon už byl v minulosti schválen, ale nenabyl účinnosti. Služební zákon, který se má týkat hlavně postavení státních úředníků, by jasně stanovil, že povinnost lustrací se netýká členů vlády. Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek iDNES.cz řekl, že ANO bude o možném zrušení lustračního zákona jednat.

"Tak pro mě je to delikátní záležitost. Podle mě je lustrační zákon překonaný a zrušení lustračního zákona by z praktického hlediska bylo nejlepší. Pan prezident dává přednost tomu, aby vstoupil v platnost služební zákon. My o tom ještě na klubu budeme hovořit, jak se k lustračnímu zákonu postavíme," uvedl pro iDNES.cz k návrhu komunistů šéf hnutí ANO Babiš.

"Schválení služebního zákona může trvat jeden až dva měsíce," odhadl Sobotka. Šlo by to podle něj sice i rychleji, ale to by mohly dva poslanecké kluby ve Sněmovně zablokovat. Podle Sobotky to nijak neovlivňuje jeho plán předložit prezidentovi návrh na složení vlády do konce roku. "Není důvod na tomto harmonogramu nic měnit," řekl předseda ČSSD.

Lustračního zákona se v pondělí zastal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "My se stále nedomníváme, že je doba na zrušení lustračního zákona. Ani v západním Německu by si v roce 1969 neuměli představit, že ve jmenovaných funkcích budou bývalí agenti gestapa," řekl ČTK Kalousek.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Češi vybírají europoslance. Už volil prezident, premiér i všichni lídři stran

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Zeman o vyhazovu lhal a musí přijít omluva, rozhodl soud. Poradce odešel sám

Prezident Zeman zkritizoval radního, který vyzýval k jeho zabití. ODS ho prý...

Soud rozhodl, že se Česká republika musí omluvit za nepravdivý výrok prezidenta Miloše Zemana v televizi Barrandov. V...

Najdete na iDNES.cz