Sněmovna žádá peníze pro lidi, jimž nejsou vypláceny mzdy

  15:49aktualizováno  15:49
- Poslanecká sněmovna požádala vládu, aby do konce roku uvolnila 400 milionů korun pro zaměstnance, kterým podniky zadržují mzdy déle než dva měsíce. Poslanci dále schválili v prvním čtení vládní návrh zákona o konkursu a vyrovnání. Kabinet zákon považuje za jeden z nástrojů při řešení problémů podniků, které zaměstnancům neplatí mzdy.
Dopoledne se před sněmovnou sešli právě ti, jimž zaměstnavatelé nevyplácejí nebo zpožďují mzdy. Odboráři očekávali, že se na demonstraci sejde dva až tři tisíce lidí, to se však ukázalo jako přehnané - roztrpčené pracovníky zastupovalo zhruba tři až čtyři sta lidí.

14:52 - Poslanci podpořili v prvním čtení návrh zákona o konkursu a vyrování, právě tento zákon považuje kabinet za jeden z nástrojů při řešení problémů podniků, které zaměstnancům neplatí mzdy.
11:25 - V budově Poslanecké sněmovny se objevila krabice na příspěvky pro pracovníky brněnského Zetoru. Umístila ji tam poslankyně Marie Machatá, která do ni vložila čtyři tisíce korun. Zatím její úmysl žádný z poslanců nepodpořil.
11:14 - Demonstranté, kteří před Poslaneckou sněmovnou protestovali proti tomu, že jim zaměstanci nedávají peníze, se pomalu rozcházejí.
11:00 - Hodinu po oficiálním ukončení demonstrace postává před dveřmi do Poslanecké sněmovny asi sto až sto padesát zaměstnanců brněnského Zetoru. Mezi nespokojené pracovníky přišel ministr vnitra Václav Grulich, bývalý "zetorák", a snažil se je uklidnit. Ti ho chvilku poslouchali, ale pak opět začali vykřikovat: "Chceme peníze!".
10:35 - Odboroví předáci vyzvali komunistického poslance Miroslava Grebeníčka, aby přišel mezi nespokojené zaměstnance před budovou Poslanecké sněmovny. Ten jejich výzvu přijal a před sto až sto padesáti lidmi nepřímo kritizoval odborového předáka Richarda Falbra za jeho "kolaboraci" s vládami. Demonstranté jeho slovům naslouchali, někteří vykřikovali "Hanba!".
10:20 - Před Poslaneckou sněmovnou stále zůstávají lidé a nepřestávají vykřikovat svá hesla.
10:05 - Odborový předák Richard Falbr byl s akcí vcelku spokojen upozornil však na to, že demonstraci rušili komunističtí předáci, kteří rozdávali mezi lidmi své agitační plakáty.
10:00 - Richard Falbr sice ohlásil na 10 hodinu konec demonstrace, před Poslaneckou sněmovnou však stále postává asi sto až sto padesát lidí (zástupci odborového svazu KOVO a pracovníci brněnského Zetoru), kteří o sobě dávají hlasitě vědět. Falbr je vyzývá, aby se rozešli, ti však oponují, že kvůli tomu přijeli 200 km. Falbr se to označuje za jejich soukromou iniciativu. 
9:50 - V Poslanecké sněmovně právě probíhá rozprava o návrhu zákona o pojišťovnictví. Do budovy přicházejí po malých skupinkách protestující zaměstnanci a usedají na lavice pro hosty, kde sledují průběh jednání.
9:39 - Falbr je s průběhem demonstrace spokojen a ohlašuje na 10:00 hodinu její konec. Lidé se mezitím opět přemístili před Poslaneckou sněmovnu, kde o sobě dávají hlasitě vědět. Křičí například: "Zemane, Zemane; Pojďte ven!; Peníze za práci. Mezi demonstranty jsou vidět i pracovníci brněnského Zetoru.
9:20 - Situace před sněmovnou se uklidnila, Falbr hovoří s demonstranty.
9:18 - Demonstranté pískají i na premiéra Miloše Zemana, který se právě dostavil do Poslanecké sněmovny.
9:14 - Do sněmovny dorazil poslanec Vladimír Mlynář. Horníci, kteří přijeli do Prahy rovněž demonstrovat, na něho volají: "Mlynář do dolů!" Ten se je snaží uklidnit tím, že poslanci se jejich problémy budou právě na této schůzi zabývat. Richard Falbr demonstrantům doporučuje, aby dělali "kolečko" Poslanecká sněmovna - Malostranské náměstí.
9:08 - Odborový předák Richard Falbr dorazil před Poslaneckou sněmovnu, kde se shromáždila asi tři sta nespokojených zaměstnanců a odvedl je zpět na Malostranské náměstí se slovy, že parlamentem musí být klid.
8:57 - Asi 200 demonstrujících odborářů se přemístilo z Malostranského náměstí před Poslaneckou sněmovnu.
8:50 - Na Malostranském náměstí se sešla asi stovka odborářů a zaměstnanců podniků, kteří jim nevyplácejí platy.

On-line přenos připravil Lukáš Dolanský

Poslanci žádají peníze pro lidi, jimž nejsou vypláceny mzdy
Poslanecká sněmovna požádala vládu, aby do konce roku uvolnila 400 milionů korun pro zaměstnance, kterým podniky zadržují mzdy déle než dva měsíce. Peníze by měly obdržet obce formou bezúročné půjčky.

Sněmovna schválila v prvním čtení zákon o konkursu
Poslanci podpořili návrh zákona o konkursu a vyrování. Kabinet zákon považuje za jeden z nástrojů při řešení problémů podniků, které zaměstnancům neplatí mzdy. Pravicoví poslanci však nesouhlasí s tím, že by zákon vyplacení mezd zaručil. Předlohu projedná ústavněprávní a hospodářský výbor.

Konkurs a vyrovnání jako právní nástroje spojené s tržním hospodářstvím byly v Československu znovu zavedeny v roce 1991, po více než čtyřicetileté přestávce. Samotná předloha byla přitom v posledních letech desetkrát novelizována. Počet zásahů přispěl k nepřehlednosti a nedostatečné systematičnosti úpravy.

Předložená novela se do úpravy konkursu pokusila promítnout například revitalizaci podniků, přehodnocovala systém zachování preferencí přednostních pohledávek, posilovala pozici věřitelů, zkracovala na deset dnů lhůtu pro vyhlášení konkursu a v neposlední řadě posilovala kontrolní mechanismy při konkursu.

Pokladnička od Machaté
Mezitím se v budově Poslanecké sněmovny objevila krabice na příspěvky pro pracovníky Zetoru. Umístila ji tam poslankyně Marie Machatá, která do ni vložila čtyři tisíce korun. Zatím ji žádný z poslanců nepodpořil.

"Tato akce je trapná a ty peníze, které tam vhodila pouze poslankyně Machatá jsou jenom milodar. Zetor nepotřebuje milodary, potřebuje kvalitní zákony," místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Demonstrace oficiálně skončila v 10 hodin
Ačkoliv odborový předák Richard Falbr oficiálně ukončil demonstraci v 10:00 hodin, před Poslaneckou sněmovnou stále zůstávalo sto až sto padesát demonstrantů. Falbr sice zástupce odborového svazu KOVO a pracovníky brněnského Zetoru vyzval, aby se rozešli, ti však argumentovali tím, že kvůli tomu absolvovali 200 km. Falbr jejich další akci označil za soukromou.

Před Poslaneckou sněmovnu se kolem deváté hodině shromáždily asi tři stovky lidí,  Horníci mají na hlavách zelené čepičky a v rukou drží zeleno-černé prapory. Své zástupce tu mají zaměstnanci ČKD Dopravní systémy, Vagónka Studénka a přišli i zdravotničtí odboráři. V tu dobu se do sněmovny sjížděli na schůzi poslanci, kteří mohli ze svých aut číst například tyto výzvy z transparentů: Chceme 12 platů, Vánoce bez peněz i u vás poslanci..., Chceme peníze za odvedenou práci.

Odboráři chtějí své peníze a takové zákony, aby se něco takového už nemohlo opakovat. "Je to hanba nejen této vlády, ale i vlád předešlých," prohlásil odborový předák Richard Falbr na pondělním mítinku ČKD Dopravní systémy, kteří kvůli nevyplaceným mzdám stávkují.

Odboráři přitom očekávali, že se na náměstí sejde dva až tři tisíce lidí. Odbory chtějí využít toho, že se poslanci na schůzi budou zabývat novelou zákona o konkursu a vyrování. Právě ten považuje kabinet za jeden z nástrojů při řešení problémů podniků, které zaměstnancům neplatí mzdy.

Nejčastěji provolávaná hesla:
Dobytek na jatka, Důkaz místo slibů, Budíček, Demisi, Ukažte čisté ruce, Zloději za mříže
Nápisy z transparentů:
Chceme 12 platů, Vánoce bez peněz i u vás poslanci..., Chceme peníze za odvedenou práci.

Předseda odborů Zetoru Antonín Kallus řekl demonstrantům: Nesmíme si tímto pokazit, co jsme dosud dokázali. Musíme postupovat tvrdě, ale zákonně. Peníze si ze sněmovny stejně neodneseme.

Předseda komunistů Miroslav Grebeníček: Jestli odbory chtěli být úspěšné, měli začít jednat se zástupci parlamentních stran. Richard Falbr by měl začít říkat lidem pravdu, deset let kolaboroval se všemi vládami.

Odboráři se domnívají, že poslanci zadržování platů podceňují. Proto Českomoravská komora odborových svazů svolala dnešní demonstraci a chce o problémech znovu jednat. "Pokud se situací nebudou zabývat, budou odboráři žádat nové volby," sdělil Falbr.

Odbory odhadují, že zaměstnavatelé nyní dluží sedmdesáti tisícům lidí řádově stamiliony korun.

Co po vládě a poslancích odbory konkrétně žádají?
- rychlé přijetí zákona o insolventnosti, který zaměstnancům zkrachovalého podniku zaručí výplatu tří měsíčních mezd prostřednictvím úřadů práce,
- bankrotový zákon by měl zaručovat firmě očistu, nikoliv likvidaci, jak je tomu dosud v řadě případů,
- zaměstnanci by měli být důležité slovo ve výborech věřitelů,
- konkursní správce by měl mít za povinnost zaplatit přednostně dlužné mzdy.

Jak by měla dnešní demonstrace vypadat:
Malostranské náměstí by se mělo stát "zónou hlasitých projevů", zatímco Sněmovní ulice, kde sídlí sněmovna, "zónou klidu". "Chceme, aby celá akce probíhala maximálně slušně, protože nechceme, aby poslanci, kteří nemají rádi hlas lidu, řekli, že nebudou jednat pod nátlakem," řekl předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Richard Falbr. Z malého náměstíčka vedle sněmovny hodlá on a místopředseda ČMKOS Milan Štěch vodit demonstranty postupně po osmi do těch lavic v jednacím sále sněmovny, které jsou vyhrazeny veřejnosti.
A s názvem Za práci peníze skončí mezi 10:00 až 11:00 hodinou.

Jaké podniky nevyplácejí svým zaměstnancům mzdy:
- nejhůře jsou na tom zaměstnanci brněnského Zetoru. Od června dostávali jen šedesát procent platu, od října se však výplaty zcela zastavily.
- zaměstnanci ČKD Dopravní systémy nemají platy za květen a červen, chybí jim také část odměn a stravného.

Co mohou lidé, kteří nedostávají mzdy, dělat?
- mohou podat na podnik žaloby (ty ovšem zatím nikomu nepomohly),
- navrhnout podnik do konkursu (zaměstnanci se toho kvůli špatnému zákonu obávají, odbory proto žádají jeho novelu).

Odboráři požadovali vyplacení mezd.

Hesla, která přinesli odboráři nebyli jenom o penězích.

Demonstranté před sněmovnou.

Poslanec Vladimír Mlynář byl zastaven odboráři, když vcházel do sněmovny.

Demonstranté míjeli vozy s majáčky.

Odboráři procházejí kolem sněmovny.

Odboráři sledují jednání sněmovny

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz