Sněmovna žádá peníze pro lidi, jimž nejsou vypláceny mzdy

  15:49aktualizováno  15:49
- Poslanecká sněmovna požádala vládu, aby do konce roku uvolnila 400 milionů korun pro zaměstnance, kterým podniky zadržují mzdy déle než dva měsíce. Poslanci dále schválili v prvním čtení vládní návrh zákona o konkursu a vyrovnání. Kabinet zákon považuje za jeden z nástrojů při řešení problémů podniků, které zaměstnancům neplatí mzdy.
Dopoledne se před sněmovnou sešli právě ti, jimž zaměstnavatelé nevyplácejí nebo zpožďují mzdy. Odboráři očekávali, že se na demonstraci sejde dva až tři tisíce lidí, to se však ukázalo jako přehnané - roztrpčené pracovníky zastupovalo zhruba tři až čtyři sta lidí.

14:52 - Poslanci podpořili v prvním čtení návrh zákona o konkursu a vyrování, právě tento zákon považuje kabinet za jeden z nástrojů při řešení problémů podniků, které zaměstnancům neplatí mzdy.
11:25 - V budově Poslanecké sněmovny se objevila krabice na příspěvky pro pracovníky brněnského Zetoru. Umístila ji tam poslankyně Marie Machatá, která do ni vložila čtyři tisíce korun. Zatím její úmysl žádný z poslanců nepodpořil.
11:14 - Demonstranté, kteří před Poslaneckou sněmovnou protestovali proti tomu, že jim zaměstanci nedávají peníze, se pomalu rozcházejí.
11:00 - Hodinu po oficiálním ukončení demonstrace postává před dveřmi do Poslanecké sněmovny asi sto až sto padesát zaměstnanců brněnského Zetoru. Mezi nespokojené pracovníky přišel ministr vnitra Václav Grulich, bývalý "zetorák", a snažil se je uklidnit. Ti ho chvilku poslouchali, ale pak opět začali vykřikovat: "Chceme peníze!".
10:35 - Odboroví předáci vyzvali komunistického poslance Miroslava Grebeníčka, aby přišel mezi nespokojené zaměstnance před budovou Poslanecké sněmovny. Ten jejich výzvu přijal a před sto až sto padesáti lidmi nepřímo kritizoval odborového předáka Richarda Falbra za jeho "kolaboraci" s vládami. Demonstranté jeho slovům naslouchali, někteří vykřikovali "Hanba!".
10:20 - Před Poslaneckou sněmovnou stále zůstávají lidé a nepřestávají vykřikovat svá hesla.
10:05 - Odborový předák Richard Falbr byl s akcí vcelku spokojen upozornil však na to, že demonstraci rušili komunističtí předáci, kteří rozdávali mezi lidmi své agitační plakáty.
10:00 - Richard Falbr sice ohlásil na 10 hodinu konec demonstrace, před Poslaneckou sněmovnou však stále postává asi sto až sto padesát lidí (zástupci odborového svazu KOVO a pracovníci brněnského Zetoru), kteří o sobě dávají hlasitě vědět. Falbr je vyzývá, aby se rozešli, ti však oponují, že kvůli tomu přijeli 200 km. Falbr se to označuje za jejich soukromou iniciativu. 
9:50 - V Poslanecké sněmovně právě probíhá rozprava o návrhu zákona o pojišťovnictví. Do budovy přicházejí po malých skupinkách protestující zaměstnanci a usedají na lavice pro hosty, kde sledují průběh jednání.
9:39 - Falbr je s průběhem demonstrace spokojen a ohlašuje na 10:00 hodinu její konec. Lidé se mezitím opět přemístili před Poslaneckou sněmovnu, kde o sobě dávají hlasitě vědět. Křičí například: "Zemane, Zemane; Pojďte ven!; Peníze za práci. Mezi demonstranty jsou vidět i pracovníci brněnského Zetoru.
9:20 - Situace před sněmovnou se uklidnila, Falbr hovoří s demonstranty.
9:18 - Demonstranté pískají i na premiéra Miloše Zemana, který se právě dostavil do Poslanecké sněmovny.
9:14 - Do sněmovny dorazil poslanec Vladimír Mlynář. Horníci, kteří přijeli do Prahy rovněž demonstrovat, na něho volají: "Mlynář do dolů!" Ten se je snaží uklidnit tím, že poslanci se jejich problémy budou právě na této schůzi zabývat. Richard Falbr demonstrantům doporučuje, aby dělali "kolečko" Poslanecká sněmovna - Malostranské náměstí.
9:08 - Odborový předák Richard Falbr dorazil před Poslaneckou sněmovnu, kde se shromáždila asi tři sta nespokojených zaměstnanců a odvedl je zpět na Malostranské náměstí se slovy, že parlamentem musí být klid.
8:57 - Asi 200 demonstrujících odborářů se přemístilo z Malostranského náměstí před Poslaneckou sněmovnu.
8:50 - Na Malostranském náměstí se sešla asi stovka odborářů a zaměstnanců podniků, kteří jim nevyplácejí platy.

On-line přenos připravil Lukáš Dolanský

Poslanci žádají peníze pro lidi, jimž nejsou vypláceny mzdy
Poslanecká sněmovna požádala vládu, aby do konce roku uvolnila 400 milionů korun pro zaměstnance, kterým podniky zadržují mzdy déle než dva měsíce. Peníze by měly obdržet obce formou bezúročné půjčky.

Sněmovna schválila v prvním čtení zákon o konkursu
Poslanci podpořili návrh zákona o konkursu a vyrování. Kabinet zákon považuje za jeden z nástrojů při řešení problémů podniků, které zaměstnancům neplatí mzdy. Pravicoví poslanci však nesouhlasí s tím, že by zákon vyplacení mezd zaručil. Předlohu projedná ústavněprávní a hospodářský výbor.

Konkurs a vyrovnání jako právní nástroje spojené s tržním hospodářstvím byly v Československu znovu zavedeny v roce 1991, po více než čtyřicetileté přestávce. Samotná předloha byla přitom v posledních letech desetkrát novelizována. Počet zásahů přispěl k nepřehlednosti a nedostatečné systematičnosti úpravy.

Předložená novela se do úpravy konkursu pokusila promítnout například revitalizaci podniků, přehodnocovala systém zachování preferencí přednostních pohledávek, posilovala pozici věřitelů, zkracovala na deset dnů lhůtu pro vyhlášení konkursu a v neposlední řadě posilovala kontrolní mechanismy při konkursu.

Pokladnička od Machaté
Mezitím se v budově Poslanecké sněmovny objevila krabice na příspěvky pro pracovníky Zetoru. Umístila ji tam poslankyně Marie Machatá, která do ni vložila čtyři tisíce korun. Zatím ji žádný z poslanců nepodpořil.

"Tato akce je trapná a ty peníze, které tam vhodila pouze poslankyně Machatá jsou jenom milodar. Zetor nepotřebuje milodary, potřebuje kvalitní zákony," místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Demonstrace oficiálně skončila v 10 hodin
Ačkoliv odborový předák Richard Falbr oficiálně ukončil demonstraci v 10:00 hodin, před Poslaneckou sněmovnou stále zůstávalo sto až sto padesát demonstrantů. Falbr sice zástupce odborového svazu KOVO a pracovníky brněnského Zetoru vyzval, aby se rozešli, ti však argumentovali tím, že kvůli tomu absolvovali 200 km. Falbr jejich další akci označil za soukromou.

Před Poslaneckou sněmovnu se kolem deváté hodině shromáždily asi tři stovky lidí,  Horníci mají na hlavách zelené čepičky a v rukou drží zeleno-černé prapory. Své zástupce tu mají zaměstnanci ČKD Dopravní systémy, Vagónka Studénka a přišli i zdravotničtí odboráři. V tu dobu se do sněmovny sjížděli na schůzi poslanci, kteří mohli ze svých aut číst například tyto výzvy z transparentů: Chceme 12 platů, Vánoce bez peněz i u vás poslanci..., Chceme peníze za odvedenou práci.

Odboráři chtějí své peníze a takové zákony, aby se něco takového už nemohlo opakovat. "Je to hanba nejen této vlády, ale i vlád předešlých," prohlásil odborový předák Richard Falbr na pondělním mítinku ČKD Dopravní systémy, kteří kvůli nevyplaceným mzdám stávkují.

Odboráři přitom očekávali, že se na náměstí sejde dva až tři tisíce lidí. Odbory chtějí využít toho, že se poslanci na schůzi budou zabývat novelou zákona o konkursu a vyrování. Právě ten považuje kabinet za jeden z nástrojů při řešení problémů podniků, které zaměstnancům neplatí mzdy.

Nejčastěji provolávaná hesla:
Dobytek na jatka, Důkaz místo slibů, Budíček, Demisi, Ukažte čisté ruce, Zloději za mříže
Nápisy z transparentů:
Chceme 12 platů, Vánoce bez peněz i u vás poslanci..., Chceme peníze za odvedenou práci.

Předseda odborů Zetoru Antonín Kallus řekl demonstrantům: Nesmíme si tímto pokazit, co jsme dosud dokázali. Musíme postupovat tvrdě, ale zákonně. Peníze si ze sněmovny stejně neodneseme.

Předseda komunistů Miroslav Grebeníček: Jestli odbory chtěli být úspěšné, měli začít jednat se zástupci parlamentních stran. Richard Falbr by měl začít říkat lidem pravdu, deset let kolaboroval se všemi vládami.

Odboráři se domnívají, že poslanci zadržování platů podceňují. Proto Českomoravská komora odborových svazů svolala dnešní demonstraci a chce o problémech znovu jednat. "Pokud se situací nebudou zabývat, budou odboráři žádat nové volby," sdělil Falbr.

Odbory odhadují, že zaměstnavatelé nyní dluží sedmdesáti tisícům lidí řádově stamiliony korun.

Co po vládě a poslancích odbory konkrétně žádají?
- rychlé přijetí zákona o insolventnosti, který zaměstnancům zkrachovalého podniku zaručí výplatu tří měsíčních mezd prostřednictvím úřadů práce,
- bankrotový zákon by měl zaručovat firmě očistu, nikoliv likvidaci, jak je tomu dosud v řadě případů,
- zaměstnanci by měli být důležité slovo ve výborech věřitelů,
- konkursní správce by měl mít za povinnost zaplatit přednostně dlužné mzdy.

Jak by měla dnešní demonstrace vypadat:
Malostranské náměstí by se mělo stát "zónou hlasitých projevů", zatímco Sněmovní ulice, kde sídlí sněmovna, "zónou klidu". "Chceme, aby celá akce probíhala maximálně slušně, protože nechceme, aby poslanci, kteří nemají rádi hlas lidu, řekli, že nebudou jednat pod nátlakem," řekl předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Richard Falbr. Z malého náměstíčka vedle sněmovny hodlá on a místopředseda ČMKOS Milan Štěch vodit demonstranty postupně po osmi do těch lavic v jednacím sále sněmovny, které jsou vyhrazeny veřejnosti.
A s názvem Za práci peníze skončí mezi 10:00 až 11:00 hodinou.

Jaké podniky nevyplácejí svým zaměstnancům mzdy:
- nejhůře jsou na tom zaměstnanci brněnského Zetoru. Od června dostávali jen šedesát procent platu, od října se však výplaty zcela zastavily.
- zaměstnanci ČKD Dopravní systémy nemají platy za květen a červen, chybí jim také část odměn a stravného.

Co mohou lidé, kteří nedostávají mzdy, dělat?
- mohou podat na podnik žaloby (ty ovšem zatím nikomu nepomohly),
- navrhnout podnik do konkursu (zaměstnanci se toho kvůli špatnému zákonu obávají, odbory proto žádají jeho novelu).

Odboráři požadovali vyplacení mezd.

Hesla, která přinesli odboráři nebyli jenom o penězích.

Demonstranté před sněmovnou.

Poslanec Vladimír Mlynář byl zastaven odboráři, když vcházel do sněmovny.

Demonstranté míjeli vozy s majáčky.

Odboráři procházejí kolem sněmovny.

Odboráři sledují jednání sněmovny

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Naslouchat lidem je činnost, která mi jde fakt dobře, říká spisovatel Formánek

Spisovatel Josef Formánek

Spisovatel Josef Formánek je jeden z posledních bohémů. Založil magazín Koktejl, a prošel i protialkoholní léčebnou....

Ukrajinci vybírají nového prezidenta, v Česku jich přišlo přes tisíc

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole...

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole prezidentských voleb. Voliči rozhodují,...

Čeští politici už čelili napadení pěstmi, zápalnými lahvemi i pistolemi

Polonahá žena s nápisem v angličtině, že Zeman je Putinova děvka, běžela ve...

Funkce veřejného činitele s sebou nese i negativa. Své o tom vědí i čeští politici, které někdo v minulosti napadl či...

Najdete na iDNES.cz