Jeden volební kraj je výhodný pro stranu jednoho muže, řekl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. Většina stran se přiklání ke 14 volebním krajům. | foto: Michal Šula, MAFRA

Jeden volební kraj je výhodný pro stranu jednoho muže, řekl Pirát Michálek

  • 109
Změnu volebního zákona kvůli zásahu Ústavního soudu projednali v prvním čtení poslanci. Vládní návrh poslali k projednání do ústavně-právního výboru a zkrátili také lhůtu pro projednání na patnáct dnů. Tlačí je čas. Již začátkem srpna budou strany podávat kandidátky a před tím musí znát pravidla pro koalice.

Opoziční strany chtějí kandidovat ve dvou blocích - v jednom společně Piráti a STAN, ve druhém budou kandidovat spolu ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Vládní návrh počítá se dvěma variantami

Návrh vlády, který poslanci v úterý projednali v prvním čtení, počítá se dvěma variantami. Jedna zachovává pro volby 14 volební obvodů, podle druhé by bylo celé Česko jedním obvodem.

V případě 14 krajů by měla být k rozdělování poslaneckých křesel využita Hareova kvóta. Podle ní je celkový počet platných hlasů pro úspěšné volební strany vydělen číslem 200, tedy celkovým počtem poslanců, a je tak získáno volební číslo. „Kolikrát se toto volební číslo vejde do celorepublikového zisku hlasů konkrétní politické strany, hnutí nebo koalice, tolik získá mandátů,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

„Podstata problému je, že máme nestejně velké kraje, proto přichází hnutí ANO s návrhem jednoho volebního kraje. Zdá se, že jsme v tuto chvíli spíše osamoceni,“ řek předseda Sněmovny za ANO Radek Vondráček, když poslanci projednávali návrh poslanců KDU-ČSL, který má podle některých opozičních stran posloužit jako nosič pro rychlé schválení změn volebního zákona.

Ústavní soud kraje nezrušil

„Ústavní soud kraje nezrušil,“ hájil zachování 14 volebních krajů šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. Jeden volební kraj je podle něj výhodný jen pro stranu jednoho muže.

„Jeden volební obvod není téma schválitelná v Senátu, takže by nemělo být schválitelné ani ve Sněmovně,“ uvedl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Vedení obou komor parlamentu se totiž již před pár dny shodlo, že krajů má zůstat čtrnáct a že koalicím nebude stačit jen 5 procent hlasů. Strany musí vyřešit problém, jak velké budou načítací klauzule pro koalice, protože Ústavní soud odmítl, aby koalice dvou stran potřebovala 10 procent a koalic tří stran dokonce 15 procent.

Vládní novela v případě koalic zvyšuje hranice na 7, 9 a 11 procent podle počtu spolupracujících stran.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video