Střet kvůli uprchlíkům. Na většině Ukrajiny se neválčí, argumentoval Brázdil

  5:38aktualizováno  20:19
Stát přivřel ruku s penězi při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny před válkou rozpoutanou Ruskem. Poslanci schválili, že uprchlíkům bude stát zdravotní pojištění hradit jen 150 dnů místo jednoho roku. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 podpořil návrh poslance ANO Milana Brázdila, který mluvil také o tom, že na většině Ukrajiny ani válka není.

Poslanec ANO Milan Brázdil, který argumentoval, že na většině Ukrajiny se neválčí. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Vláda přitom původně navrhovala zkrátit dobu, kdy stát platí za uprchlíky zdravotní pojištění, na šest měsíců. „Máme za sebou už tu první, rychlou fázi a snažíme se lidi motivovat vstupovat na trh práce, aktivně se sami starat o sebe v rámci života v České republice,“ zdůvodňoval návrh vlády ministr vnitra Vít Rakušan návrh.

Uprchlíci, kteří mají od státu zajištěné bezplatné ubytování, stravu a základní hygienické prostředky, také už nebudou mít nárok pobírat měsíční pětitisícovou humanitární dávku. O nárok na humanitární dávku přijde také ten uprchlík, který se nebude zdržovat na místě, kde má nahlášený pobyt.

Potvrdit změny lex Ukrajina, které v úterý kývli poslanci, ještě musí Senát. Zákon ve Sněmovně podpořili poslanci ze všech stran.

Půl roku je luxus, řekl Brázdil. Navrhl zkrátit dobu, kde je uprchlíkům hrazeno pojištění

Poslanec opozičního ANO Milan Brázdil původně navrhl, aby stát za uprchlíky zdravotní pojištění hradil jen dva nebo tři měsíce, pak to ale korigoval na dobu čtyř či pěti měsíců. Na přitvrzení vládního návrhu o jeden měsíc nakonec ministr Válek kývl.

„Představte si, že vy jste uprchlíci, představte si to, a prcháte někam třeba do Rakouska, něco se tu stalo. Řekněte, dejte si ruku na srdce, za jak dlouho jste schopni si najít práci - třeba jako někdo, kdo bude umývat nádobí, nebo dělat i podřadnou práci. Myslím si, že většina z nás do měsíce, dobře, někdo do dvou. Ale rozhodně půl roku, to je luxus,“ zdůvodňoval Brázdil svůj návrh.

„My tu přece nechceme lidi, kteří budou jen v té sociální síti tady čerpat. V současné době vlastně válka na Ukrajině - a prosím vás, neberte mě tu za slovo - není. Je to na nějakém území, ale na většině státu Ukrajina se neválčí, tam se chodí do práce, do školy, nějak funguje zdravotnictví,“ řekl doslova poslanec ANO.

„Nevím, proč by měli být pouze zaměstnáváni v rámci podřadných prací,“ ohradil se proti jeho slovům poslanec za TOP 09 Michal Zuna.

„Mně nikdo nebombarduje moje nemovitosti, mě nikdo nevyhání z mé vlastní země. Takže chtít po Ukrajincích, aby to samé, co Češi kolikrát nezvládají za půl roku, zvládli za dva nebo za tři měsíce, to se mi zdá tedy velmi ambiciózní,“ pobouřila Brázdilova slova poslance STAN Petra Letochu

64 tisíc uprchlíků pracuje. Většina na dohodu

Za velký úspěch vláda považuje to, kolik uprchlíků z Ukrajiny už v Česku pracuje. „Už 64 tisíc uprchlíků, kteří mají udělenou dočasnou ochranu, na pracovním trhu reálně je,“ řekl v úterý ve Sněmovně ministr Rakušan.

Na dotaz iDNES.cz ministr vnitra upřesnil, že toto číslo ale zahrnuje i uprchlíky, kteří pracují na dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, protože jednak část zaměstnavatelů nechce dávat uprchlíkům stálý pracovní proměr, a krátkodobé dohody preferuje podle ministra také část uprchlíků.

Podle místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové z ANO na jednání bezpečnostího výboru jasně zaznělo, že ze 64 tisíc uprchlíků jich jich na dohody pracuje 55 procent. A neplatí tak ani zdravotní pojištění.

Kritizovala pozdní předložení vládního návrhu lex Ukrajina 2. „Stále nevíme, kdo tu je a kdo ne,“ řekla Mračková Vildumetzová. Není podle ní jasné, kde přesně se uprchlíci zdržují a stát to nemá pod kontrolou. To kritizoval i poslanec za ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Nepřizpůsobiví migranti jsou rozmisťováni proti vůli obyvatel, tvrdil Okamura

Šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura ve Sněmovně také vytýkal vládě, že s návrhem lex Ukrajina 2 přichází pozdě. „Nepřizpůsobiví migranti jsou rozmisťováni proti vůli obyvatel,“ tvrdil také Okamura. Hovořil i o nesouhlasu místních samospráv a zmínil stanový tábor v pražských Malešicích či umístění části uprchlíků do Kramolína na Vysočině.

„Podpoříme lex Ukrajina, ale máme na to své názory, chceme je vládě říci,“ řekl ale již před jednáním šéf poslanců SPD Radim Fiala. Také SPD chtěla, aby doba, kdy stát za uprchlíky platí zdravotní pojištění, byla kratší.

Ministr Rakušan to odmítal. „180 dnů je návrh ministerstva zdravotnictví, ale já se s ním vnitřně ztotožňuji, myslím, že to je zdravý kompromis,“ řekl ministr. Nakonec alel ministr zdravotnictví Válek kývl na kompromis s hnutím ANO.

Změna pravidel pro vyplácení příspěvku domácnostem, které ubytovaly uprchlíky

Změní se i pravidla pro vyplácení příspěvku rodinám, které u sebe doma ubytovaly uprchlíky. Solidární příspěvek rodinám za bezplatné ubytování běženců z Ukrajiny budou lidé ově dostávat i tehdy, když se uprchlíci budou podílet na úhradách za spotřebovanou energii.

Doposud mohly české rodiny čerpat 3 tisíce korun za ubytovaného uprchlíka (maximálně však 12 tisíc korun za měsíc), jen když ho u sebe nechaly bydlet nepřetržitě 16 dnů v průběhu měsíce zcela zdarma.

Kdo z uprchlíků žádá o dočasnou ochranu v České republice, bude muset nově doložit, že má zajištěné ubytování, počítat se ale bude i bydlení zprostředkované krajským asistenčním centrem. Prodlouží se i lhůta na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkrátí doba, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na 3 dny.

Přijatý návrh počítá s tím, že Česko i po skončení nouzového stavu do konce června nebude vydávat víza a povolení k pobytu Rusům a Bělorusům.

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otec mu chtěl zlomit ruku, nedokázal to. Karel Kučera padl při obraně Bachmutu

27. února 2024

Premium Každý den končí stejně. Z práce domů a pak na hřbitov v Tuchlovicích na Kladensku. Zapálit svíčku a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Při požáru koupelny na Černém Mostě vybuchly spreje. Tlaková vlna vysklila okna

1. března 2024  14:38

V pátek odpoledne likvidovali pražští hasiči požár na Černém Mostě, kde v bytovém domě začala hořet...

Soud pustil tuneláře z Homolky. Toběrný slíbil, že povede řádný život

1. března 2024  14:31

Obvodní soud pro Prahu 4 v pátek vyhověl žádosti exnáměstka Nemocnice Na Homolce Michala Toběrného...

Ve Vídni měsíce zneužívali dvanáctiletou dívku. Policie zadržela 17 mladíků

1. března 2024  14:30

Prokuratura ve Vídni vyšetřuje případ, kdy sedmnáct mladých lidí několik měsíců sexuálně zneužívalo...

Senát čeká vyhrocená debata, někteří nevzdávají boj o manželství pro všechny

1. března 2024  14:29

Zákon o svazcích stejnopohlavních párů se nyní posouvá do Senátu. Poslanecká sněmovna totiž ve...

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...