Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

  10:11aktualizováno  12:11
Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci bezpečnostních sborů. V tajné volbě získal 85 hlasů, kvórum pro zvolení bylo 94 hlasů. Druhé kolo hlasování by se mělo uskutečnit zřejmě příští úterý.

Komunista Zdeněk Ondráček byl jediným kandidátem do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Informaci o jeho nezvolení sdělil serveru iDNES.cz předseda volebního výboru Martin Kolovratník a vzápětí ji potvrdil jeho člen Patrik Nacher (oba ANO).

Volba Ondráčka do čela komise vyvolala ve Sněmovně ostrou diskuzi. Většině stran vadí jeho minulost, kdy zasahoval v roce 1989 proti účastníkům protirežimní demonstrace. Sám odmítl své nezvolení komentovat.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš vidí výsledek hlasování jako ukazatel rozložení politických názorů ve Sněmovně. Podotkl, že při příštím hlasování zřejmě navrhnou jiné jméno, protože „by nemělo smysl opakovat stejnou volbu dvakrát, ale ještě se poradíme“.

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Ve druhém kole volby, která proběhne v úterý se bude znovu hlasovat o Ondráčkovi. Pokud ani tehdy neuspěje, tak mohou přijít s novým jménem. O něm by se rozhodovalo v polovině ledna. Kdyby ovšem ale komunisté chtěli nominovat někoho jiného do čela komise pro kontrolu GIBS, tak by museli Ondráčka z komise úplně odvolat, protože je jejím jediným členem za tuto stranu. 

„Mám velkou radost, kvůli Ondráčkově volbě jsem přišel do Sněmovny a byla pro mě velká čest, že v rozpravě, která předcházela hlasování, zmiňovali komunisté moje jméno,“ prohlásil prezidentský kandidát Michal Horáček.

Horáček před časem kvůli Ondráčkovi poslal dopis i předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, aby zasáhl (podrobnosti v článku Babiš nechce, aby komunista Ondráček vedl sněmovní komisi pro kontrolu GIBS). Babiš následně vyzval poslance z KSČM, aby svoji nominaci přehodnotili, nicméně to se nestalo. Ondráček má podle komunistů nejvíce zkušeností z bezpečnostních sborů. 

Horáčkovi by nevadilo, kdyby komisi pro kontrolu GIBS vedl nějaký jiný komunista, ale je pro něj problémem Ondráček, který s sebou nese zátěž minulosti, za kterou se neomluvil.

Kováčik: Je otázka, proč Horáčka chytil takový amok

Nesouhlas s Ondráčkem v čele komise pro dohled nad GIBS dali najevo i členové hnutí Starostové a nezávislí. „Vadí nám nejen jeho minulost, ale především nás zaskočilo, že svých činů nelituje a neomluvil se za ně,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu STAN Vít Rakušan.

Svého spolustraníka se zastal předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Jeho zásah proti demonstrantům omlouval jako mladickou nerozvážnost. Připomněl, že dlouhou dobu nikomu nevadilo, že byl Ondráček členem komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS).

Když Ondráček dohlížel na BIS, mlčeli jste, vyčetl Topolánek soupeřům

„Je otázka, proč prezidentského kandidátka Horáčka chytil takový amok,“ snažil se celou událost zlehčit Kováčik, ale v sále se přiznivé odezvy nedočkal.

Následně předseda komunistických poslanců vysvětlil, že „ostré kampaně proti Ondráčkovi a Metnarovi (ministr vnitra Lubomír Metnar, který byl také v roce 1989 členem Veřejné bezpečnosti - pozn. red.)  společnost rozdělují“. Dodal, že lidé by neměli být tak cimprlich a něco vydržet, aby se společnost zbytečně netříštila.

Proti Kováčikovi vystoupil předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek. Vysvětlil, že poslanci z KDU-ČSL Ondráčka volit nebudou. KSČM je podle něj nereformovaná a nereformovatelná. Poměrně ohnivě pak připomenul sametovou revoluci i zásluhy Horáčka při vyhnání ruských vojsk.

Proti volbě Ondráčka do čela komise pro GIBS už v úterý na tiskové konferenci vystoupili sociální demokraté.  Je pro ně nepřípustné, aby člověk, který zasahoval během Palachova týdne proti demonstrantům vedl komisi pro kontrolu GIBS.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Firma hostila šéfa antimonopolního úřadu na fotbale. Zachránil jí stamiliony

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. (25. leden...

Šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje v roce 2015 hostila firma BusLine na zápasu slavného klubu Ajax Amsterdam v...

Silné bouřky zatopily na Olomoucku sklepy, padaly také kroupy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazila nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, velmi silně zasáhla okresy Žďár nad Sázavou a...

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz