Šlouf financuje návrat Zemana do politiky. Odkud bere peníze?

  2:09aktualizováno  2:09
Expremiéra Zemana srovnává s legendárním britským ministerským předsedou Winstonem Churchillem. A věří v jeho návrat do politiky. Ale hlavně – Zemanův "comeback" sám financuje. A nejen to. Pomáhá mu i organizačně. Lobbista Miroslav Šlouf.

Vlivný lobbista Šlouf financuje návrat svého přítele Miloše Zemana do politiky. Kde na to bere peníze? | foto: ČTK

Muž, který o zavražděném mafiánovi Františku Mrázkovi mluví jako o "příjemném společníkovi", kterého si zval na Úřad vlády, kde si spolu vyměňovali informace. Byl to on, jehož setkání s hradním kancléřem Weiglem zásadně ovlivnilo letošní volbu prezidenta.

Aby toho nebylo málo, na vodu jezdí s poslaneckým přeběhlíkem Michalem Pohankou, na jehož hlasu stojí současná vláda. A chodí na večeře s pravou rukou premiéra Topolánka Markem Dalíkem.

"Nejcennější jsou mé informace. Když si vytvoříte nějaký informační základ, tak z toho potom žijete," přiznává někdejší šéf poradců premiéra Miloše Zemana.

Dá se dokonce říci, že Miroslav Šlouf prožívá velký návrat na výsluní. I šest let po odchodu Miloše Zemana z vládní Strakovy akademie je jedním z nejvlivnějších zákulisních hráčů v zemi. Za nitky vysoké politiky tahá muž, který přiznává úzké kontakty s bývalým šéfem podsvětí Františkem Mrázkem.

. Za všech režimů

Ing. Miroslav Šlouf (*1948) vystudoval ekonomii. Členem komunistické strany byl v letech 1975 až 1991, dlouhou dobu byl i funkcionářem SSM. V letech 1981 až 1992 byl poslancem České národní rady. Po revoluci vstupuje do ČSSD a stává se jedním z nejbližších lidí předsedy Miloše Zemana. Během Zemanova premiérství vede tým jeho poradců. V roce 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu. V současnosti vede lobbistickou firmu Slávia Consulting. Jeho služby si najala například nadnárodní ropná společnost Lukoil.

Před volbami v roce 2006 ho šéf ODS Mirek Topolánek zařadil mezi lidi z podsvětí, Šlouf pak zvažoval trestní oznámení. MF DNES zjistila, že si za své služby účtuje šest tisíc korun na hodinu. Kdyby pracoval osm hodin denně jako průměrný Čech, vydělal by milion měsíčně.

"Nedávno jsem si postavil novou vilu v Líšnici u Prahy. Hned ve vedlejší obci žije František Ringo Čech," chlubí se Šlouf.

Dalík: Je to hodný člověk
Pro koho tento kontroverzní muž pracuje? A odkud bere peníze na rozjezd Přátel Miloše Zemana? O tom nechce Šlouf příliš mluvit. Informace nelze získat ani z veřejných zdrojů, protože poslední dokument jeho lobbistické firmy Slávia Consulting, uložený na obchodním soudu, pochází z roku 2004.

Kdykoliv však reportéři MF DNES přijdou do jeho kanceláře udělat rozhovor, vždy zde potkají vlivné muže české politiky a podnikání. Klientem Miroslava Šloufa byl například také bývalý Mrázkův známý a kontroverzní podnikatel Jan Gottvald.

"Ano, byl jsem u něj. Potřeboval jsem v něčem pomoci, nebyla to jednoduchá věc, a on to přesto dokázal. Choval se velmi férově," pochvaluje si Gottvald.

Šlouf také lobbuje za mocnou ruskou firmu Lukoil, ucházející se o zakázky na letišti či v Českých drahách. Jeho kanceláří prošli i lobbista a bývalý předseda SSM Martin Ulčák a vlivný hokejový boss Zbyněk Kusý. "Jen jsem mu šel minulý týden popřát k narozeninám. Oslavu jsem bohužel nestihl," řekl MF DNES Kusý.

. Lobbistovy styky

František Mrázek
S mafiánem si navzájem vyměňovali informace v době, kdy byl Šlouf šéfporadcem premiéra Zemana.
Marek Dalík
S blízkým poradcem premiéra Mirka Topolánka chodí na večeři. Prý nic konkrétního nedohadují.
Vlivní podnikatelé
Šloufa navštěvují Martin Ulčák, Zbyněk Kusý, Jan Gottvald.
Odpadlíci z ČSSD
Miloš Melčák a Michal Pohanka patří ke Šloufovým známým.
Hradní kancléř
Schůzka Šloufa s Jiřím Weiglem v hotelu Savoy výrazně ovlivnila volbu prezidenta.

Jejich styky odmítl blíže komentovat. Sám Šlouf svou práci popisuje takto: "Třeba nedávno byla velká aféra kolem biopaliv a někteří lidé seděli ve vazbě. Tehdy jsem jednu společnost provedl úskalími tak, že dnes staví fabriku a má na několik let dopředu prodanou výrobu. Aniž se jí cokoli dotklo z těch trestních záležitostí, co tady probíhaly."

Proč je o Šloufa takový zájem? Zemanův poradce a přítel má kontakty v politice jako málokdo. "Letos jsme byli asi čtyřikrát na večeři," přiznává poradce Mirka Topolánka Marek Dalík. "Vyměňujeme si zkušenosti, poznatky a informace, pana Šloufa považuju za součást naší politické scény," líčí Dalík.

Kontakty s nejbližším poradcem předsedy vlády jsou pro lobbistu trumfem. Kabinet rozhoduje o věcech, které mohou mít pro byznysmeny miliardovou hodnotu. Například už zmíněná privatizace pražského letiště.

"Že bych mu vynášel informace z vlády? To ne, premiér mi neříká, o čem se tam jedná. Se Šloufem je to spíš povídání u piva," dušuje se Dalík. "Šlouf je srdečný, milý a hodný člověk, který drží slovo," dodává Topolánkův poradce.

Kromě Dalíka se Šlouf stýká s poslanci a bývalými socialisty Michalem Pohankou a Milošem Melčákem, kteří drží při životě vládu a mají o chystaných krocích přehled.

O jeho vlivu vypovídá i to, že se v poslední době údajně sešel i s premiérem Mirkem Topolánkem. Podle serveru Týden.cz se mělo setkání uskutečnit na Zemanově chalupě ve složení Topolánek, Dalík, Zeman a Šlouf.

Mrázek: Míro, můžu se stavit?
Informace o Šloufově vlivu na politiku jsou důležité proto, že se dosud neobjasnila jeho role v policejním spisu Krakatice, který sledoval aktivity dnes už zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka.

Podle záznamů telefonických hovorů Mrázka s jeho společníky byl právě někdejší spolupracovník premiéra významným lobbistou, který jim pomáhal prosadit koupi největší stavební firmy v zemi, IPS.

"Míro, nešlo by, že bych se u tebe zastavil doma třeba navečer na pětiminutovku?" volal v roce 2000 Mrázek Šloufovi. Ten mu vyhověl.

"Nemůžu stoprocentně vyloučit, že jsem před Mrázkem nikdy neřekl větu o IPS. Ale nevím, že bychom o tom měli jednání," říká dnes Šlouf. Jaké byly jeho styky s dalšími lidmi spojenými s Mrázkem, lobbistou Igorem Šafrankem a podnikatelem Luďkem Sekyrou, který chtěl IPS koupit?

"Šafranka jsem párkrát viděl, pokud jde o Sekyru, vůbec nevím, že bychom se kdy potkali," tvrdí Šlouf. Mrázek ho prý nikdy neinformoval o tom, že se pokouší pro své zájmy zlobbovat i poslance ODS Tlustého a Langera.

Šlouf dnes otevřeně hovoří o tom, že byl s Mrázkem v úzkém kontaktu. A to v době, kdy měl svou kancelář na Úřadu vlády. Kmotr podsvětí se s ním vídal i v Šloufově kanceláři v centru Prahy.

"No jistě, tady sedával. Možná na některé z židlí, na kterých teď sedíte vy. On byl příjemný společník, já jsem si s ním hezky povídal. Dával velmi cenné informace z bankovního a finančního světa," přiznává zakladatel zemanovského sdružení.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedla...

Prezident Zeman jmenuje předsedu olomouckého vrchního soudu a další soudce

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě čtyřicet nových soudců. (10....

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenuje nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stane se jím jeho...

Najdete na iDNES.cz