Šlouf zahájil operaci „Zeman na Hrad!“

  2:27aktualizováno  2:27
Miroslav Šlouf si na pondělí do svého bytu sezval expremiéra Miloše Zemana, jeho přítele Karla Srpa a exministra Miroslava Grégra. Schůzka spiklenců odstartovala operaci Zeman na Hrad. Cílem je dosáhnout toho, aby byl důchodce z Vysočiny v roce 2013 zvolen českým prezidentem.

Miloš Zeman na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk

Zeman už o to jednou usiloval, ale v roce 2003 ho podrazili poslanci z jeho vlastní strany. Odešel poražen, vyhrál jeho sok Václav Klaus. I v dalších volbách však budou Zemanovy šance záviset na členech ČSSD. Právě u nich mu Šlouf musí zajistit podporu. A navíc se mu to musí podařit i v jiných stranách.

"Nemohu kandidaturu vyloučit, zkušenost v politice mě naučila – nikdy neříkej nikdy. Ale neusiluji o to. Nebudu se vlísávat poslancům a senátorům a říkat jim: Volte mě, já jsem ten nejlepší," řekl v pondělí Zeman pro Českou televizi.

Politolog Lukáš Jelínek, jenž má blízko k ČSSD, si myslí, že Zeman vyčká, jak dopadne shánění podpory. "A kdyby se ukázalo, že ji má, tak na to velkomyslně kývne," míní.

Má Zeman šanci? "Myslím, že část ODS, lidovců i sociálních demokratů by ho volila, pokud by na to došlo," odhaduje Šlouf.

Když jinak nedáte
U Šloufa v bytě se v pondělí poprvé na schůzi sešlo sdružení Přátelé Miloše Zemana. Jeho zakladatelé – kromě Šloufa právě bývalý ministr průmyslu Miroslav Grégr a Zemanův přítel Karel Srp z Jazzové sekce – vymýšleli programové prohlášení sdružení. A byli si v bance založit vlastní účet. Hodně sice mluvili o tom, jak chtějí přispět ke kultivaci rozhádané politické scény, ale hlavní cíl je zřejmý: Zemanův návrat.

"Ano, když se nám podaří Miloše Zemana vrátit do politiky, tak nevylučujeme, že za čtyři roky může usilovat o zvolení prezidentem," přiznal Šlouf.

Sdružení usilující o jeho oživení vymyslelo jiný scénář než v roce 2003 – návrat Zemana coby nestraníka. Už loni po neshodách s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem vystoupil ze strany.

. Z blogu

Póvl a hnůj na Hrad?

"Jsme nezávislí, nechceme být vtahováni do vnitrostranických nebo mezistranických sporů," říká dnes Grégr.

Má Zeman vůbec nějaké šance opravdu usednout za pět let na Hradě? Muselo by se na něm shodnout více stran, zatím se k němu žádná nehlásí.

Raději než Švejnara
Lze předpokládat, že ačkoliv politici nyní mluví o zavedení přímé volby prezidenta, i v roce 2013 ho bude volit parlament. To už Václav Klaus potřetí kandidovat nemůže, v ODS se nejvíce mluví o nominaci šéfa Senátu Přemysla Sobotky. Zelení by zase rádi znovu přišli s Čechoameričanem Janem Švejnarem, jenž letos dokázal potrápit Klause.

Mimochodem, Švejnarův úspěch stál právě na tom, že je nestraník. Zkusme si tedy jako Zeman vyslovit prognózu: Kdyby za pět let vypadl kandidát ODS a v prezidentské volbě proti sobě stáli už jen Švejnar a Zeman, část občanských demokratů a jistě i komunistů by určitě dala hlas raději "domácí jistotě".

"Je fakt, že v naší straně je část lidí, kteří na Zemanovu éru vzpomínají jako na dobu, kdy dohody platily," připomíná místopředseda ODS Petr Bendl opoziční smlouvu mezi občanskými a sociálními demokraty v letech 1998 až 2002.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Policisté museli krotit figuranty při tréninku na chuligány, dav zapůsobil

Těžkooděnci ve stísněných podmínkách stadionu cvičili zásah proti rozdováděným...

Strhl je dav a do své role se chvílemi moc vžili. Figuranty jsme museli krotit, aby náš zásah nemusel být tvrdší. Tak...

Snad Zemana vyřeší příroda, napsal Polčák. Starostové se od něj distancují

Stanislav Polčák

Slova prezidenta Miloše Zemana o případné udělení abolice premiéru Andreji Babišovi v kauze Čapí hnízdo vzbudila mnoho...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Najdete na iDNES.cz