Zeman nevyloučil kandidaturu v příštích volbách prezidenta

  7:23aktualizováno  16:59
Příznivci Miloše Zemana tvrdí, že bývalý premiér myslí na politický návrat. Založili proto občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana. Expremiér připouští, že by se mohl častěji objevovat na veřejnosti a nevylučuje ani kandidaturu na prezidenta. "Nikdy neříkej nikdy," uvedl pro MF DNES.

Zeman odešel do politického důchodu v roce 2003, kdy neuspěl ve volbě prezidenta. | foto: David NeffMF DNES

"Já sám aktivitu vyvíjet nebudu. Nejsem si jist, jestli by po tom byla politická poptávka," řekl na dotaz MF DNES. A pokud by poptávka byla? "Nikdy neříkej nikdy," odpovídá Miloš Zeman.

Hlavu státu by ale museli občané volit přímo, musel by mít i širokou politickou podporu, zmínil některé podmínky v rozhovoru na stejné téma s agenturou ČTK. Současně ale řekl, že se o takovou podporu neuchází a nevidí v tomto směru žádnou velkou iniciativu.

I za pět let bude podle něj souboj o hlavu státu střetem mezi dvěma politickými tábory, jako tomu bylo letos.

Šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Zemanovo vyjádření popudilo. "Pokud jde o sociální demokracii, tak z ní vystoupil poté, co mu byl připomenut jeho podpis nevýhodné smlouvy s advokátem Zdeňkem Altnerem," uvedl Paroubek.

Zemana současně vyzval, aby se omluvil za kauzu Altner, ve které advokát vymáhá po ČSSD miliardy korun. - čtěte Altner dál bojuje proti ČSSD, státu i exekutorům

Paroubek také připomněl, že to byl právě Zeman, kdo inspiroval poslance Michala Pohanku a Miloše Melčáka, aby podpořili vládu předsedy ODS Mirka Topolánka.

"Třeba založí nějakou vlastní socialistickou stranu, která bude kolaborovat s pravicí. To je jeho věc a já mu to přeju," dodal Paroubek.

Určitou změnu v Zemanově postoji nyní naznačuje už to, že je připraven častěji vystupovat na veřejnosti. "Pokud mě požádají o nějakou přednášku, neodmítnu," řekl Zeman MF DNES. "Není to návrat do politiky, ale možnost veřejného vyjadřování názorů," doplnil.

Přípravy jsou v plném proudu
Zemanovi bývalí věrní spojenci mluví ještě odvážněji. Jejich nově vzniklé sdružení má za cíl aktivně představovat Zemanovy názory. Mluvčím spolku je bývalý ministr průmyslu a obchodu Zemanovy vlády Miroslav Grégr.

Práce na sdružení jsou v plném proudu, řekl Grégr Právu, které o jeho vzniku informovalo jako první. Členové skupiny se chtějí sejít se spřátelenými právníky, sepsat stanovy a zpracovat přihlášku.

Se Zemanem se má Grégr kvůli této věci sejít koncem června. Zeman dnes ale v telefonickém rozhovoru s MF DNES tvrdil, že o celé záležitosti moc neví. Domnívá se, že jde o další z pokusů jeho bývalých politických kolegů přemluvit ho ke comebacku. Od Grégra čeká vysvětlení: "Sejdu se s ním a zeptám se, co tím básník míní."

Miloš Zeman oficiálně odešel do politického důchodu v roce 2003, kdy neuspěl ve volbě prezidenta kvůli intervenci tehdejšího premiéra Vladimíra Špidly. Později se dostal i do sporů se současným předsedou sociální demokracie Jiřím Paroubkem a stranu opustil.

O obnovení členství prý neuvažuje. "V současné ČSSD nemám co pohledávat," rezolutně odmítl takovou myšlenku. Spekulaci, že by se případně mohl přeci jen vrátit se zcela novou stranou, zase vyvracel argumentem, že politické spektrum v Česku je stabilizované.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ruský vliv se blíží definici hrozby, varuje zmocněnec pro odolnost Šedivý

Zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby Jiří Šedivý (10.9.2019)

Ministerstvo zahraničí zřídilo funkci zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby, obsadilo do ní Jiřího Šedivého....

Krejčíř zostudil českou policii. Jeho případ je uzavřen pouze zdánlivě

Uprchlý zločinec Radovan Krejčíř na Seyschelách (2005).

Na den přesně před čtrnácti lety našli čeští novináři tehdy nejhledanějšího muže Česka Radovana Krejčíře. Ten si...

Babiš se setkal se Zemanem v Lánech, řešili spolu V4 i Kosovo

Premiér Andrej Babiš dorazil do zámku v Lánech na pravidelnou schůzku s...

Premiér Andrej Babiš v pondělí večer dorazil do zámku v Lánech na pravidelné setkání s prezidentem Milošem Zemanem....

Najdete na iDNES.cz