Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Co bylo před „lahodnou“ úřednicí? Žena Jourová i Anča, co zvedá tričko

  10:37
Tak jako v cizině i v Česku občas zazní výrok, který rozvíří debaty o sexismech v politice, případně o přecitlivělosti kritiček či kritiků takových výroků. Naposledy se do pomyslné hitparády přihlásil Marcel Chládek slovy o „lahodném“ vzhledu jedné úřednice. Konkurence je ovšem tvrdá.

Marcel Chládek už ministrem školství není. O post ho připravila svědectví o tvrdém a neslušném postupu vůči podřízeným, zejména ženám. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vítejte u přehledu výroků, které patrně zásadním způsobem neovlivní běh dějin, České republiky, Poslanecké sněmovny ani tamější šatny, o to větší rozruch však ve vzdálenější či bližší minulosti vzbudily. Nezapomeňte si ke čtení a hlasování v anketě vzít sklenici něčeho chladného.

Marcel Chládek Vypadáte lahodně

Perla z úst dnes už bývalého ministra školství Marcela Chládka. Ať už to myslel jakkoliv, ministrova někdejší asistentka Aneta Lačevová sdělila MF DNES, že jí to Chládek říkal i před jinými lidmi, což jí vadilo (více zde). Problémů se ženami měl podle všeho dnes už bývalý ministr více, byť se o nich zdráhaly mluvit přímo. Zásahem premiéra Bohuslava Sobotky Chládek ve vládě skončil.

Jaroslav Kubera Anča zvedne tričko

Dlouholetý teplický senátní bard Jaroslav Kubera si vzpomněl na zkušenosti ze silnic svého domovského kraje při debatě o zákazu billboardů u dálnic. Problém ovšem spatřoval jinde než ve velkoplošné reklamě. „V našich krajinách jsou největším rušitelem prostitutky. Protože když řidič jede poměrně rychle a Anča zvedne tričko, tak ať chce, nebo nechce, na několik vteřin tomu neunikne, prostě se podívá,“ posteskl si.

Michal Babák S ženskými přednostmi napříč politickým spektrem

Těžký je život odpadlíků od vlastní politické partaje. Když Kristýnu Kočí vyloučili z Věcí veřejných, poslanec VV Michal Babák o ní prohlásil: „Uměla využít své ženské přednosti. Polovina Sněmovny před jejími vnadami musela utíkat, to je známá věc. Pokud vím, tak snad s výjimkou komunistů to vzala napříč celým politickým spektrem“. Politici VV podle něj svodům Kristýny Kočí odolali.

Kočí mu za ta slova chtěla dát do zubů, jenže Babák je měl zrovna vyražené po předchozí hospodské bitce.

Miloš Zeman Zákaz řízení, znásilňování a vláda sebevrahů

Výroky a bonmoty nynějšího prezidenta jsou stálicí politické scény. V roce 1998 například hájil coby premiér skutečnost, že v jeho nové vládě není jediná příslušnice něžného pohlaví, slovy, že chtěl ženy chránit, neboť jeho kabinet bude „vládou sebevrahů“.

Roku 2011 zase pronesl - v rámci kritiky práv žen v muslimských zemích - že „lze souhlasit se zákazem, aby ženy řídily auto“. Není známo, zda ženy bourají častěji než například Zemanův ministr Jan Kavan, který poškodil tři stojící auta rychleji, než řeknete francovka, sám Zeman však údajně neřídil vůz od roku 1989.

Zaujmout svérázným pojetím humoru se pak Zeman pokusil při prezidentské kampani, když podotkl, že na rozdíl od knížat, která nemusela znásilňovat nevolnice, „jsme si my zemani, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali“.

Vlastimil Tlustý Paní ministryně přišla o své dvě přednosti

Tehdejší politik ODS se takto v listopadu 2003 vyjádřil pro deník Blesk na adresu ministryně školství Petry Buzkové, která si nechala chirurgicky zmenšit poprsí.

Michal Kraus Preferoval bych větší rozměry

Poprsí někdejší sociálnědemokratické političky nenechalo nemluvným ani jejího stranického kolegu Michala Krause. „Změna je to razantní, ale vzhledem k tomu, že mám velké ruce, tak bych preferoval větší rozměry,“ uvedl ve výroku, které se stal zřejmě nejcitovanějším příkladem sexistických narážek v české politice.

Bohuslav Sobotka Paní Jourová je žena, nebude dělat ostudu

Předseda vlády touto větou hájil návrh, aby se Věra Jourová stala novou českou eurokomisařkou. Aniž bychom se chtěli přeceňovat, soudíme, že to, že Věra Jourová je žena, bychom zjistili i bez premiérovy nápovědy. Ostatně i sama Jourová v jednom ze svých pozdějších vyjádření cítila potřebu vyvrátit, že by její hlavní kvalifikací bylo to, že je žena (více zde).

Jiří Paroubek Přiměřeně emancipovaná partnerka

V srpnu 2007 řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek o své nové partnerce, tlumočnici Petře Kováčové (později se stala jeho manželkou), že „je inteligentní, vzdělaná, má podobný pohled na svět jako já, je velmi vnímavá, má velký rozhled, je přiměřeně emancipovaná.“

Na rozdíl od řady výroků jiných politiků to znělo spíš ne zcela obratně a nikoliv úmyslně, Paroubek přesto za výraz „přiměřeně emancipovaná“ sklidil kritiku. Zda byla přiměřená, o tom můžete hlasovat v naší anketě.

Vítězslav Jandák Nemám rád ženské v politice

„Já nemám rád ženský v politice. Vždycky přinesou trochu hysterie, což v normálním životě nevadí, ale do politiky to nepatří,“ vyznal se v roce 2010 herec proslavený mimo jiné rolí kapitána Matky v Tankovém praporu. Není zkrátka nad to umět nějak potěšit a zaujmout něžnější část voličské základny strany, která se hlásí k vyššímu zastoupení žen v politice.

Mimochodem, Jandákovo vyjádření následovalo po výroku Petry Paroubkové pro Reflex, totiž že se političky koalice dostaly „na vysoké posty doslova a do písmene intimním stykem“. Raději nechceme vědět, jak to Petra Paroubková ví.

Mirek Topolánek Pokud by ženy měly příslušné kvalifikace...

O počtu žen v politice kdysi bývalý předseda ODS a premiér Mirek Topolánek prohlásil, že „pokud by měly příslušné kvalifikace, tak by jich tam bylo nepochybně víc“. Začátek Evropského roku rovných příležitostí pak premiér Topolánek v dubnu 2007 oslavil výrokem, že „žena se samozřejmě může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné pracovní uplatnění jako muž“.

Václav Klaus Dívenka Peake

Když se vláda premiéra Petra Nečase, dnes už odpočívající ve věčných politických lovištích, otřásala v základech a ministryní obrany se stala Karolína Peake ze strany LIDEM, označil prezident Václav Klaus rozhodnutí za nešťastné, protože si neumí představit, „že se paní Peake stane přes noc odbornicí na armádu a vojáci, statní mužové, přijmou takovou dívenku“.

Svěření obrany Karolíně Peake bylo důsledkem snahy Nečasovy vlády udržet si dostatek poslanců k vládnutí (LIDEM byli odštěpenci od Věcí veřejných, kteří se s vládou rozhádali). Statní mužové v maskáčích naštěstí nemuseli přijímání Peake moc řešit, neb drobná politička byla ministryní rekordních osm dní. Peake uvedla, že její odvolání zařídila vlivná premiérova milenka a šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová (více zde). Jak se později ukázalo, Nagyová to na rozdíl od Peake uměla alespoň s Vojenským zpravodajstvím.

Karel Schwarzenberg Nepříjemné úkony za náhrdelník

„Pokud najmete jednu dívku, která se prochází po ulici, na výkon jistých tělocviků a zaplatíte jí za to, tak je to opovrženíhodná prostituce. Když máte ale, řekněme, přítelkyni nebo partnerku, která jisté úkony nerada dělá, ale když jí slíbíte krásný náhrdelník, tak to vykoná, tak je to jenom posílení partnerských vztahů,“ pravil v roce 2013 Karel Schwarzenberg při obhajobě luxusních trafik, které vláda, jíž byl členem zajistila třem poslancům rebelujícím proti zvýšení daní.

Schwarzenberg byl - alespoň pokud je známo - jediným z tohoto výčtu, který se za svůj výrok ženám omluvil (více zde).

Které výroky politiků pokládáte za nejvíce sexistické? Vyberte tři.

celkem hlasů: 5834

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 16. června 2015. Anketa je uzavřena.

Ženské do politiky nepatří (Vítězslav Jandák) 1804
Preferuju větší velikost prsou (Michal Kraus) 863
Vypadáte lahodně (Marcel Chládek) 701
Znásilňování, zákaz řízení či vláda sebevrahů (Miloš Zeman) 668
Dvě přednosti Petry Buzkové (Vlastimil Tlustý) 473
Když žena vykoná nepříjemný úkon za dar... (Karel Schwarzenberg) 466
Kdyby měly ženy kvalifikaci / Můžou se rozhodnout nemít děti... (Mirek Topolánek) 396
Útěk před vnadami Kristýny Kočí (Michal Babák) 182
Dívenka Peake (Václav Klaus) 95
Paní Jourová je žena (Bohuslav Sobotka) 83
Když Anča zvedne tričko (Jaroslav Kubera) 71
Přiměřená emancipace (Jiří Paroubek) 32

Na závěr si připomeňme, že politici se snaží zaujmout voliče pomocí ženského těla i na úrovni stran.

Zelení, kteří deklarují velký důraz na rovnost pohlaví, vytáhli před volbami v roce 2013 slogan Dopřejte si třiadvacítku s radostí (los určil SZ číslo 23) s obrázkem mladé dívky a plešatícího pána, který ji mlsně okukoval. Strana pak vydala prohlášení, že je ráda že se s obrázkem dostala do soutěže Sexistické prasátečko, že obrázek nebyl centrálně schválen a že jej okamžitě stáhli.

Národní socialisté zase nasadili inzerát „Nic neskrýváme“, doplněný obrázkem ženských nohou s kalhotkami na půl žerdi. Mluvčí strany Tomáš Sazima Týdnu řekl, že zmíněný obrázek sexistický není, protože na něm není nic vidět. Jeden by sice řekl, že co není vidět, je skryté, ale celých 3 843 voličů, kteří Paroubkově straně dali důvěru, s tím problém nemělo.

Sexistické slogany politických stran - objektifikace žen jde napříč politickým...

ČSSD nezůstala pozadu a před komunálními volbami 2014 vyrukovala s obrázkem ženského klínu, zakrytého rukou a doprovozeného sloganem „Pro spoustu z nás to bude poprvé. Nestyďte se dát nám šanci“ (více čtěte zde).

TOP 09 zase využila v kampani ženské pozadí orazítkované heslem „vždy na pravém místě“, samozřejmě na pravé hýždi. Zbývá snad už jen otázka, zda podobné nápady spíš neposunou preference strany, která se označuje za lídra české pravice, o půl zadnice doleva.

Chládek požádal na schůzce Zemana, aby přijal návrh na jeho odvolání:

Autor:

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo se bude konat 27. a 28. ledna . Do druhého kola postoupili Petr Pavel, který v prvním kole získal 35, 4 % hlasů, a  Andrej Babiš, který skončil v prvním kole druhý se ziskem 34, 99 % hlasů. 

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudil generál i Babiš

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec bouřil kvůli Babišovi, v Jablonci ho odpůrci vypískali z náměstí

Kandidát Andrej Babiš v pátek při kampani před druhým kolem prezidentské volby dorazil do Liberce. Přišli za ním jeho...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Zeman se zatím nemusí omlouvat Šarapatkovi, dostal ale pokutu 20 tisíc korun

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému exporadci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před...

Celníci v Ruzyni se zaměřili na pašované peníze. Kurýry odhalují i psi

Od začátku roku zjistili příslušníci Celní správy ČR na letišti Václava Havla v Praze téměř tři desítky případů...

Kandidáti vyzvali k respektování výsledků. Pětikoalice ovládne vše, míní Babiš

Uchazeči o post prezidenta Petr Pavel a Andrej Babiš se proti sobě postavili v závěrečné debatě na Radiožurnálu....

Putinův režim hýří antisemitskými výroky, řekl Vystrčil

Totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulost, Putinův režim hýří antisemitskými výroky, řekl u příležitosti Dne...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...