Šéf zeleného resortu Drobil: Ministr musí být politik, ne odborník

  17:06aktualizováno  31. srpna 15:38
Chtěl dýchat za průmysl, zeleného resortu se přesto Pavel Drobil z ODS ujal. Už na začátku ale varoval, že chce ministerstvo odideologizovat a že musí šetřit. Odvolal několik náměstků i šéfku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou. "Ministr musí být politik, ne odborník na danou tématiku," míní Drobil. Se čtenáři iDNES.cz diskutoval on-line.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil se svou náměstkyní Rut Bízkovou | foto: ČTK

Ministr životního prostředí Pavel Drobil se nikdy za zelenou neschovával. Hlavním zdrojem informací o globálním oteplování mu byly knihy od Václava Klause. Na první schůzce s prezidentem, kde mu Drobil představil vize a směřování, mu Klaus nápady pochválil.

I v rozhovoru Drobil připomněl, že Klausovy názory jsou mu bližší, než názory jeho předchůdce v resortu Martina Bursíka.

S novým ministrem přišly v resortu i velké změny, Drobil hned na úvod avizoval, že chce ministerstvo odideologizovat, ale nejprve zavedl formální oblečení. Krátce po příchodu Drobila odešel z čela Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek, ministr také odvolal šéfku inspekce Evu Tylovou.

ON-LINE ROZHOVOR S DROBILEM

Ministr životního prostředí čtenářům odpovídal zde

Někteří čtenáři se jej ptali, proč se začal vůči zelenému resortu vymezovat. "Nebyl jsem to já, kdo se začal vymezovat proti krokům nového vedení MŽP. A nebyla to moje politická strana, které voliči za její politické účinkování vystavili červenou kartu a nepustili ji do parlamentu. Taková je demokracie. Politika Strany zelených totálně propadla a voliči ji odmítli," uvedl Drobil. Bylo by projevem mé politické arogance, kdybych tento signál voličů ignoroval, míní.

Pavel Drobil patří k nejdiskutovanějším ministrům. Někteří odborníci včetně Bursíka mu nemohou odpustit, že o problematice, které šéfuje, nic neví. "Je to ministerstvo a v jeho čele musí stát politik. Je mylné se domnívat, že ministr musí být odborník na danou problematiku," uvedl v on-line rozhovoru Drobil.

Čtenářům prozradil, že ve čtvrtek se setká se svým kolegou Fuksou - ministrem zemědělství, aby mohli projednat rozumné hospodaření zemědělců v krajině a spolupráci životního prostředí se zemědělstvím. Nový ministr také zadal audit ekolegislativy. Nechce, aby potřebné obchvaty a dálnice byly několik dlouhých let blokovány skupinou několika místních lidí či ekologickou organizací, nebo aby se územní rozhodnutí vracela od soudů s odmítnutím kvůli formálním chybám.

"Resort není ombudsmanem přírody"

"Nemá váš resort být ministerstvem, které působí jako ombudsman životního prostředí, ve kterém žijeme a snaží se omezovat dopady lidského chování na něj," ptal se další ze čtenářů.

Ministerská odpověď byla striktní. "Opravdu ne," vzkázal ministr.

Se čtenáři se bavil i o nevládních a ekologických organizacích. "Většina těchto organizací jsou organizace lobbistické prosazující partikulární zájmy. Já ve své politice budu chtít dostát tomu, o čem je označení nevládní a neziskové. Malá skupinka lidí organizovaná v nějaké nevládní organizaci bez jakéhokoliv mandátu a odpovědnosti nemůže rozhodovat o veřejných záležitostech a vnucovat ostatním své názory," míní ministr.

"Jedinou legitimitu, kterou já uznávám pro výkon veřejné funkce je ta, která vzešla z voleb. Budu naprosto systematicky omezovat vliv na chod tohoto úřadu u těch, kteří nemají žádný mandát. To ale neznamená, že s různými organizacemi (i nevládními) nebudu diskutovat. Spousta těchto organizací odvádí i kus dobré práce," dodal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz