Drobil mění životní prostředí. Je slabý ideolog, ale může uspět, slyší

  11:50aktualizováno  13:30
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS obrátil resort naruby. Když představoval své priority, zmínil, že chce úřad odideologizovat a zprofesionalizovat. Narážel tak především na otázku ochrany klimatu a svého předchůdce Martina Bursíka. Ten Drobila považuje za slabého. Další bývalý ministr Jan Dusík mu dává šanci.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil | foto: ČTK

Drobil teď chce podporovat výstavbu obchvatů a dálnic nebo například rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. Naopak solárním a větrným elektrárnám hrozí za jeho úřadování stopka. To bylo za předchozích ministrů, především Martina Bursíka, nemyslitelné.

Drobil tak pokračuje v krocích své předchůdkyně Rut Bízkové, která po příchodu do funkce letos na jaře zrušila na ministerstvu sekci ochrany klimatu. Tu založil před čtyřmi lety právě exministr Martin Bursík ze Strany zelených.

"Agenda Sekce ochrany klimatu byla převedena a zařazena do Sekce technické ochrany životního prostředí, a protože se takové uspořádání osvědčilo, zůstane zachované," vzkázal ministr Drobil.

Naznačil tak, že žádná mimořádná priorita se ochraně klimatu dávat nebude. Nově se ministr soustředí spíše na adaptaci na změnu klimatu než na zmírnění jejích dopadů. Zájmy Evropské unie, která chce emise ještě snižovat, totiž podle něj srážejí konkurenceschopnost české ekonomiky.

Ideologický Bursík a ideologický Drobil

Drobilova současná náměstkyně a exministryně Rut Bízková dříve uvedla, že Bursíkův tlak na ochranu klimatu se dal vnímat jako ideologický. "Když je prioritou boj proti klimatu bez ohledu na dopady na českou ekonomiku, pak je to ideologizace," řekla.

"Ministr Drobil má potřebu vymezovat se proti mně a zeleným. Hovoří o odideologizaci ministerstva, avšak sám ho ideologizuje," reagoval Martin Bursík v Lidových novinách a narážel přitom na to, že jako jednu z prvních změn na ministerstvu zavedl Drobil formální oblečení.

MARTIN BURSÍK

Martin Bursík

"Priority ministerstva životního prostředí, které byly dříve nastaveny, ministr Drobil prosadit nechce. Oslabí resort a rádoby populárně vyjde vstříc průmyslu, ale ve skutečnosti jej oslabí. Když nepůjde vstříc modernizaci a inovacím, průmysl přestane být konkurenceschopným."

Za Bursíka bylo ministerstvo životního prostředí pro průmyslníky obávanou institucí, nyní si podle všeho budou firmy s ministerstvem rozumět.

"Ministr Drobil není v otázce životního prostředí expert. Neorientuje se v oblasti. Bude chválen za to, že je slabý. Až příliš jde na ruku těm průmyslovým odvětvím, která nejsou ochotna se modernizovat. Dojde ke zhoršení kvality ochrany životního prostředí," dodal Bursík.

Mikronésie nemá do rekonstrukce Prunéřova co mluvit

Ideologicky se podle Drobila zachovalo ministerstvo také za ministra Jana Dusíka, který z čela resortu odstoupil poté, co odmítl rozhodnout o modernizaci hnědouhelné elektrárny Prunéřov II. Rekonstrukci energetickému gigantu ČEZ schválila až ministryně Bízková, která pro společnost dříve pracovala.

"Dopady klimatu v Mikronésii mě zajímají, pokud nenarušují práci v České republice," reagoval Drobil na to, že ministr Dusík, nominovaný zelenými, se při rozhodování o rekonstrukci zabýval i připomínkami od tichomořského státu.

"Prunéřov zdaleka není jen o Mikronésii vs. České republice, ale vůbec o ochraně klimatu oproti ostatním složkám životního prostředí. Opatření, která se mají dělat, tak musí mít určitou proporcionalitu. Možná vidí pan ministr proporce jinde, než jsem je viděl já," reagoval úřednický exministr a současný externí poradce ministra Jan Dusík.

Dodal, že se snažil, aby rekonstrukce Prunéřova proběhla, protože současný stav elektrárny je pro ovzduší rizikový. "Kdežto třeba Strana zelených nebo některé další organizace tvrdily, že žádná rekonstrukce proběhnout nemá. Je to o vyvážení toho, kde stojí ochrana klimatu vůči zbytku ochrany životního prostředí a jaké náklady jsou přiměřené - v tom bychom se možná s panem ministrem lišili," reagoval Dusík.

Na klima se adaptujeme

Současný ministr Drobil redakci iDNES.cz potvrdil, že se chce více soustředit na adaptaci na negativní dopady změn klimatu v České republice.

"Ministr podporuje rychlé nalezení nové mezinárodní globální dohody o ochraně klimatu, která by pomohla přizpůsobit se globálním změnám i v nejzranitelnějších rozvojových zemích, mezi které patří bezesporu i Mikronésie. Především se však chce věnovat ochraně klimatu na úrovni České republiky a soustředit se na posílení adaptačních opatření na negativní dopady změny klimatu v naší republice," uvedla ředitelka odboru vnějších vztahů ministerstva Ilona Chalupská.

JAN DUSÍK

Ministr životního prostředí Jan Dusík.

"Četl jsem koaliční smlouvu, ještě ne programové prohlášení vlády. Řada pozitivních věcí na ministerstvu životního prostředí pokračuje. Je to například zákon o ovzduší, zákon o odpadech či řešení zemědělského půdního fondu. Já budu doufat, že pan ministr uspěje v tomto obhajování ekologické agendy."

"Ta adaptace se musí dělat současně s mitigací klimatických změn (zmírňování - pozn. red), nelze se soustředit jen na jednu věc. Každopádně děláme kroky, jako je třeba program úspor energií a obnovitelných zdrojů, které budou dál pokračovat i za pana ministra Drobila. Není to tak, že bychom jakoukoli mitigaci přestali dělat a věnovali se pouze adaptaci," vysvětlil Dusík.

"O emisích nic neví"

Drobil chce ulevit především malým a středním podnikům, v regulaci emisí chce zohlednit množství vypouštěných látek. Podle Bursíka Drobil neví, o čem mluví. "Nejde o to, kolik objemu emisí kdo vyprodukuje, ale o jaké typy znečišťujících látek se jedná. Tenhle detail již panu ministrovi utekl," poznamenal v LN Bursík.

Ministerstvo nyní připravuje Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách České republiky. "Určitě budeme diskutovat o sbližování a koherenci všech připravovaných strategických politik ČR, které se týkají budoucího energetického mixu, a tím i celkových emisí skleníkových plynů. Jde především o státní energetickou koncepci, surovinovou politiku ČR, státní politiku životního prostředí a také politiku ochrany klimatu. Teprve potom se ukáže, co je pro nás účinné a efektivní a co se jeví jako neúčinné a zbytečné," vzkázala Chalupská.

EMISE A ZÁVAZEK EU

EU se zavázala snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 30 procent. Dala si podmínku, že i ostatní průmyslové země se budou více snažit. Proti přijetí závazku byly Itálie, Polsko, Maďarsko a Rakousko, které tvrdí, že snížením emisí o 20 procent již EU udělala dost.
České podniky zatím mají emisní povolenky zdarma a energetická společnost ČEZ na nich loni vydělala 305 milionů korun, v roce 2008 téměř dvě miliardy korun a v roce 2006 tři miliardy korun.
Na dosavadním obchodu s povolenkami vydělala i celá ČR, mohla totiž prodat volné kredity za oxid uhličitý nevypuštěný v 90. letech, na konto Státního fondu životního prostředí se tak dostalo zhruba 18 miliard korun.

Zdroj: ČTK


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k roční podmínce. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Najdete na iDNES.cz