Amnestie byla připravena diletantsky, tvrdí předseda Ústavního soudu

  7:12aktualizováno  16:14
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský prohlásil, že prezidentská amnestie byla připravena diletantsky. Premiér Petr Nečas si měl podle něj před svým podpisem Klausova rozhodnutí nechat zjistit, jaký bude mít amnestie dopad. Tak vážný krok nemůže podle Rychetského udělat sám prezident.

Pavel Rychetský: Amnestie byla připravena diletantsky | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Rychetský to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Rychetský míní, že nešlo o zlý úmysl, ale diletanství. "Jsme svědky neuvěřitelného diletantismu. Od roku 1920 všechny amnestie připravovala vždycky vláda v čele s ministrem spravedlnosti, nikoli Hrad," řekl Rychetský. Podle něj je takzvaná kontrasignace premiéra v ústavě proto, aby vláda mohla mít amnestii nejen připravenou, ale aby také posoudila její dopady.

Není možné, aby se premiér podílel na rozsahu amnestie, tvrdí Nečas

"Udělení amnestie je výsostným právem prezidenta, a pokud se tak stalo po patnácti letech v den 20. výročí vzniku České republiky, má svoje opodstatnění. Rozsah a odůvodnění amnestie je přitom plně v kompetenci prezidenta," řekl předseda vlády v rozhovoru pro iDNES.cz.

"Není možné, aby se předseda vlády podílel na formulování rozsahu amnestie. Je to individuální akt prezidenta. Nedělo se tak v minulosti a nestalo se tak ani v tomto případě," dodal Nečas.

"Není v kompetenci prezidenta ani premiéra to posoudit, to musí udělat armáda úředníků ministerstva spravedlnosti," sdělil deníku Rychetský. Vláda si podle něj měla nejprve zjistit, koho amnestie vlastně očistí.

Podle Rychetského je za tím hlavně neznalost. "Nikdy v životě nebyl konfrontován se situací amnestie a zřejmě kolem sebe nemá člověka, který by byl pamětníkem toho, jak se amnestie dělají. To bohužel platí i o ministrovi spravedlnosti," poznamenal na adresu premiéra.

Předseda Ústavního soudu podotkl, že premiér ani prezident nemusí být odborníkem v této věci, ale musí existovat odborníci, kteří včas řeknou, že takto se to nedělá.

Napřed vláda, pak prezident

"Už od Franze Josefa se to dělá v opačném sledu, než jak je to napsané do ústavy - napřed to posvětí vláda. U amnestií přitom nejde ani tak o posvěcení, ale o posouzení," upozornil v rozhovoru.

Rychetský se k amnestii vrátil i po rozhodnutí Ústavního soudu o stížnosti Tomio Okamury k prezidentským volbám. Novinářům zopakoval, že před vyhlášením amnestie selhali poradci a další lidé kolem prezidenta Václava Klause a premiéra Petra Nečase. Nedali jim správné informace o zvyklostech spjatých s přípravou amnestie. "Amnestii tradičně předem projednává vláda, aby se doladil její rozsah a forma. A premiér ji nemusí podepsat," uvedl šéf Ústavního soudu.

"Dnes zveřejňovaná konstrukce, že premiér je povinen to podepsat, je výsledkem bohužel nekvalifikovaných rad, které naši nejvyšší ústavní činitelé obdrželi. Je mi líto, že nemají kolem sebe odborníky, kteří jsou seznámeni s tím, jak to tady už asi 80 let funguje," dodal.

Nečas ve středu řekl, že amnestie je výsostným právem prezidenta a předseda vlády podle ústavních zvyklostí svým spolupodpisem pouze potvrzuje, že není v rozporu s právním pořádkem.

Prezident Václav Klaus v úterý v emotivním prohlášení pro Českou televizi označil kritiku amnestie za útok proti své osobě a myšlenkám, které zastává (více čtěte zde). Po Rychetského vyjádření přispěchal hlavě státu na pomoc tajemník prezidentské kanceláře Ladislav Jakl, který v Radiožurnálu řekl: "Pan Rychetský, který diletantsky rozhodl o volbě prezidenta republiky, se bude otírat o někoho jiného. Napadá mě jediné vysvětlení, a to je jeho alibismus."

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek prohlásil, že s předsedou Ústavního soudu přes média spory nepovede. "Nepochybuji o tom, že na avizované mimořádné schůzi Sněmovny bude problematika amnestie rozebrána ze všech stran a úhlů," vzkázal.

Krok Václava Klause se nelíbí ani některým starostům. Svůj nesouhlas vyjadřují sundáváním portrétů Václava Klause ve svých úřadech. K úternímu odpoledni se rozhodlo prezidentovu podobiznu ze své pracovny odstranit už 600 obecních politiků (o protestu více čtěte zde). Nečas to v rozhovoru pro iDNES.cz označil za hloupé gesto (rozhovor s Nečasem najdete zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Komatsu 48t /23m demoliční
Komatsu 48t /23m demoliční

r.v. 2014, naj. 6 100 km, diesel
7 078 500 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz