Nečas: Sundávání Klausových portrétů kvůli amnestii je hloupé gesto

Exkluzivně   11:46aktualizováno  11:46
Amnestii prezidenta Václava Klause jsem nemohl nepodepsat, tvrdí premiér Petr Nečas v písemném rozhovoru pro iDNES.cz. V prvním širším vyjádření k amnestii odmítá, že by šlo o obchod s Klausem za to, že podepsal vyšší daně. Předčasné sundávání portrétů Nečas považuje za hloupé gesto.

Amnestii jsem nemohl nepodepsat, tvrdí premiér Petr Nečas. Odmiítá, že by šlo o obchod s prezidentem Václavem Klausem. | foto:  František Vlček, MAFRA

Nepovažujete s odstupem několika dní za chybu, že jste podepsal amnestii prezidenta Václava Klause? Bez vašeho podpisu by nemohla platit, nesete tak za ni také odpovědnost. Veřejnost rozsah amnestie, která se týká tisíců lidí, zásadně odmítá.
Udělení amnestie je výsostným právem prezidenta, a pokud se tak stalo po patnácti letech v den 20. výročí vzniku České republiky, má svoje opodstatnění. Rozsah a odůvodnění amnestie je přitom plně v kompetenci prezidenta. Není možné, aby se předseda vlády podílel na formulování rozsahu amnestie. Je to individuální akt prezidenta. Nedělo se tak v minulosti a nestalo se tak ani v tomto případě. Je však ústavní zvyklostí, že předseda vlády amnestii prezidenta kontrasignuje. Tím stvrzuje, že je amnestie z právního hlediska v pořádku a že vláda tento akt realizuje a za jeho realizaci přebírá odpovědnost. Nemusel by ji podepsat pouze v případech, kdyby byl tento akt zjevně protiprávní, a to se v tomto případě nestalo. Takže jsem amnestii nemohl nepodepsat.

Jak dlouho dopředu jste věděl o tom, že prezident amnestie chystá, a s kým jste se radil, zda ji máte podepsat? Proč o tom nejednala vláda?
O úmyslu prezidenta rozhodnout o amnestii jsem byl informován před vánočními svátky. Konzultace technického a legislativního rázu poskytl ministr spravedlnosti. Je ústavní zvyklostí, že premiér nemusí vládu informovat předem, a nestalo se tak ani v případech amnestií za prezidenta Václava Havla. Chci zdůraznit, že vše musí kvůli riziku neklidu ve věznicích probíhat v maximálním utajení.

Amnestie

Působí to trochu dojmem, že jste si s Klausem plácli na to, že vy mu podepíšete amnestii a on nebude dělat vládě problémy a podepíše balík s vyššími daněmi, který přitom v minulých měsících zásadně kritizoval. Můžete takovýto politický "obchod" vyloučit?
Takový politický obchod mohu vyloučit. U podpisu vládního balíčku převládl zodpovědný přístup prezidenta, který nechtěl zemi zbytečně vystavit chaosu, který by nastal v opačném případě.

Největší kritice čelí prezident kvůli tomu, že se amnestie týká i případů, které se vlečou už více než osm let a není u nich trestní sazba vyšší než deset let. Týká se to třeba kauzy vytunelovaného fondu Trend, konkurzů soudce Jiřího Berky, kdy se psalo o "konkurzní mafii", či vytunelovaného H-Systemu. Nemáte opravdu žádné pochybnosti nad tím, že jste s Klausem podepsal amnestii i pro případy závažné ekonomické kriminality? Nepokoušel jste se mu tuto část amnestie rozmluvit?
To je vážná věc, kterou nechci bagatelizovat a považuji ji za problém. Zatím ovšem přesně nevíme, jestli do amnestie spadají všechny medializované kauzy. Amnestie je obecný právní akt, kdy nejsou předem známy jednotlivé případy a jejich počet. Pokud se ukáže, že se bude týkat některých sporných kauz, mohou státní zástupci podat stížnost. Amnestie je individuální akt prezidenta, akt milosrdenství a nesmí se stát předmětem politického vyjednávání. Velmi mne ale trápí, jakou kontroverzi ve společnosti amnestie vyvolala.

Václav Klaus na Hradě končí, ale vy předpokládám chcete dál vládnout a vést ODS do příštích voleb. Takováto tečka za minulostí, kdy lidem vlastně říkáte, že jsou hloupí ti, co si nenakradli, protože zločinci byli omilostněni, má devastující dopad na společnost, nemyslíte? Vaši ODS to může v očích veřejnosti poslat ještě níže, než je.
Nic takového já neříkám. V drtivé většině případů amnestie odpovídá běžným zvyklostem a týká se bagatelních trestných činů. Z tohoto důvodu není fér ji odsuzovat jako celek. Netýká se žádných v posledních letech medializovaných velkých korupčních kauz. Pokud toto paušálně tvrdí sociální demokracie, jako by tím potvrzovala, že za její vlády v letech 1998 až 2006 korupce a tunelování jenom kvetly. Na druhou stranu přece není normální, když se aktéři nemohou domoci práva 10 a více let. Je proto nezbytné otevřít vážnou diskusi nad délkou trestního řízení. Musí být zásadně zjednodušeno a zrychleno a musí být zvýšeny sankce za jeho umělé zdržování. A musí být zásadně reformováno vězeňství podle evropských zvyklostí.

Velezrada

V některých obcích a školách začali v reakci na amnestii předčasně sundávat portrét prezidenta Klause a senátoři chystají na amnestii ústavní stížnost. Co tomu říkáte?
Ať už si o amnestii prezidenta republiky kdokoli myslí cokoli, předčasné sundávání portrétů je zbytečné a hloupé gesto, kterým jen někdo projevuje letité a skrývané politické antipatie. Jsem zvědavý, jestli se tak tito starostové a ředitelé škol budou chovat i v případě nového prezidenta, pokud s ním v něčem nebudou zásadně souhlasit. Co se týká ústavní stížnosti, beru ji na vědomí a nechme na Ústavním soudu, jak rozhodne.

Podívejte se, jak dopadl Klausův portrét ve škole v Březnici

ČSSD se rozhodla vyvolat kvůli amnestii hlasování o nedůvěře vládě. Těch 101 hlasů, aby vláda padla, nejspíš nesežene, protože po Sněmovně se potlouká řada nezařazených poslanců, kteří nemají žádný zájem na předčasných volbách, a mnozí z nich proto nechtějí riskovat ani pád vlády. Přesto. Má takové vládnutí opírající se o jedince se spornou motivací a nikoli o dohodu stran, které mají dohromady většinu, demokratickou legitimitu?
Vláda může fungovat do té doby, dokud má většinovou podporu v Poslanecké sněmovně a může účinně prosazovat svůj program. Je spíše pravidlem než výjimkou, že po roce 1996 u nás fungují menšinové nebo mírně většinové vlády. My přesto dáváme přednost institucionální dohodě tří politických subjektů ODS, TOP 09 a LIDEM. Zatím jsme na vše, co jsme potřebovali prosadit, většinu získali.

Pokud by se v parlamentu znovu rozvířila debata o prezidentských pravomocech, včetně amnestie či milostí, byl byste pro, aby byly přímo volenému prezidentovi, kterého začnou lidé volit tento týden, omezeny?
Diskuse o změnách ústavy nastává zpravidla účelově vždy, pokud dojde k nějakému kroku vyvolávajícímu veřejnou polemiku. Pokud bude většinová vůle některá ustanovení týkající se amnestie měnit, považoval bych tuto dohodu za legitimní. Já sám ji ale iniciovat nebudu i s ohledem na to, že poslední změna ústavy, týkající se kontrasignace milostí prezidenta, byla přijata v loňském roce.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Dálnice D1 bude v noci několikrát stát, kvůli stavbě mostu u Humpolce

Dálnice D1. Ilustrační foto

Provoz na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větným Jeníkovem se od dnešní 22. hodiny do úterní 6. hodiny ranní několikrát...

Lesníci na Šumavě střílejí víc jelenů, chrání tak nově vysazené stromky

Kvůli ochraně přirozené i umělé obnovy lesa snižují správci Vojenských lesů i národního parku Šumava stavy zvěře. V...

Zeman ČSSD radí moudře. Když ho nevyslyší, je s ní konec, říká Ovčáček

Je na sociální demokracii, aby se situací vyrovnala, řekl mluvčí prezidenta

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka by se ČSSD měla řídit podle „moudré rady“ Miloše Zemana a ustoupit od svého...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz