Nečas: Sundávání Klausových portrétů kvůli amnestii je hloupé gesto

Exkluzivně   11:46aktualizováno  11:46
Amnestii prezidenta Václava Klause jsem nemohl nepodepsat, tvrdí premiér Petr Nečas v písemném rozhovoru pro iDNES.cz. V prvním širším vyjádření k amnestii odmítá, že by šlo o obchod s Klausem za to, že podepsal vyšší daně. Předčasné sundávání portrétů Nečas považuje za hloupé gesto.

Amnestii jsem nemohl nepodepsat, tvrdí premiér Petr Nečas. Odmiítá, že by šlo o obchod s prezidentem Václavem Klausem. | foto:  František Vlček, MAFRA

Nepovažujete s odstupem několika dní za chybu, že jste podepsal amnestii prezidenta Václava Klause? Bez vašeho podpisu by nemohla platit, nesete tak za ni také odpovědnost. Veřejnost rozsah amnestie, která se týká tisíců lidí, zásadně odmítá.
Udělení amnestie je výsostným právem prezidenta, a pokud se tak stalo po patnácti letech v den 20. výročí vzniku České republiky, má svoje opodstatnění. Rozsah a odůvodnění amnestie je přitom plně v kompetenci prezidenta. Není možné, aby se předseda vlády podílel na formulování rozsahu amnestie. Je to individuální akt prezidenta. Nedělo se tak v minulosti a nestalo se tak ani v tomto případě. Je však ústavní zvyklostí, že předseda vlády amnestii prezidenta kontrasignuje. Tím stvrzuje, že je amnestie z právního hlediska v pořádku a že vláda tento akt realizuje a za jeho realizaci přebírá odpovědnost. Nemusel by ji podepsat pouze v případech, kdyby byl tento akt zjevně protiprávní, a to se v tomto případě nestalo. Takže jsem amnestii nemohl nepodepsat.

Jak dlouho dopředu jste věděl o tom, že prezident amnestie chystá, a s kým jste se radil, zda ji máte podepsat? Proč o tom nejednala vláda?
O úmyslu prezidenta rozhodnout o amnestii jsem byl informován před vánočními svátky. Konzultace technického a legislativního rázu poskytl ministr spravedlnosti. Je ústavní zvyklostí, že premiér nemusí vládu informovat předem, a nestalo se tak ani v případech amnestií za prezidenta Václava Havla. Chci zdůraznit, že vše musí kvůli riziku neklidu ve věznicích probíhat v maximálním utajení.

Amnestie

Působí to trochu dojmem, že jste si s Klausem plácli na to, že vy mu podepíšete amnestii a on nebude dělat vládě problémy a podepíše balík s vyššími daněmi, který přitom v minulých měsících zásadně kritizoval. Můžete takovýto politický "obchod" vyloučit?
Takový politický obchod mohu vyloučit. U podpisu vládního balíčku převládl zodpovědný přístup prezidenta, který nechtěl zemi zbytečně vystavit chaosu, který by nastal v opačném případě.

Největší kritice čelí prezident kvůli tomu, že se amnestie týká i případů, které se vlečou už více než osm let a není u nich trestní sazba vyšší než deset let. Týká se to třeba kauzy vytunelovaného fondu Trend, konkurzů soudce Jiřího Berky, kdy se psalo o "konkurzní mafii", či vytunelovaného H-Systemu. Nemáte opravdu žádné pochybnosti nad tím, že jste s Klausem podepsal amnestii i pro případy závažné ekonomické kriminality? Nepokoušel jste se mu tuto část amnestie rozmluvit?
To je vážná věc, kterou nechci bagatelizovat a považuji ji za problém. Zatím ovšem přesně nevíme, jestli do amnestie spadají všechny medializované kauzy. Amnestie je obecný právní akt, kdy nejsou předem známy jednotlivé případy a jejich počet. Pokud se ukáže, že se bude týkat některých sporných kauz, mohou státní zástupci podat stížnost. Amnestie je individuální akt prezidenta, akt milosrdenství a nesmí se stát předmětem politického vyjednávání. Velmi mne ale trápí, jakou kontroverzi ve společnosti amnestie vyvolala.

Václav Klaus na Hradě končí, ale vy předpokládám chcete dál vládnout a vést ODS do příštích voleb. Takováto tečka za minulostí, kdy lidem vlastně říkáte, že jsou hloupí ti, co si nenakradli, protože zločinci byli omilostněni, má devastující dopad na společnost, nemyslíte? Vaši ODS to může v očích veřejnosti poslat ještě níže, než je.
Nic takového já neříkám. V drtivé většině případů amnestie odpovídá běžným zvyklostem a týká se bagatelních trestných činů. Z tohoto důvodu není fér ji odsuzovat jako celek. Netýká se žádných v posledních letech medializovaných velkých korupčních kauz. Pokud toto paušálně tvrdí sociální demokracie, jako by tím potvrzovala, že za její vlády v letech 1998 až 2006 korupce a tunelování jenom kvetly. Na druhou stranu přece není normální, když se aktéři nemohou domoci práva 10 a více let. Je proto nezbytné otevřít vážnou diskusi nad délkou trestního řízení. Musí být zásadně zjednodušeno a zrychleno a musí být zvýšeny sankce za jeho umělé zdržování. A musí být zásadně reformováno vězeňství podle evropských zvyklostí.

Velezrada

V některých obcích a školách začali v reakci na amnestii předčasně sundávat portrét prezidenta Klause a senátoři chystají na amnestii ústavní stížnost. Co tomu říkáte?
Ať už si o amnestii prezidenta republiky kdokoli myslí cokoli, předčasné sundávání portrétů je zbytečné a hloupé gesto, kterým jen někdo projevuje letité a skrývané politické antipatie. Jsem zvědavý, jestli se tak tito starostové a ředitelé škol budou chovat i v případě nového prezidenta, pokud s ním v něčem nebudou zásadně souhlasit. Co se týká ústavní stížnosti, beru ji na vědomí a nechme na Ústavním soudu, jak rozhodne.

Podívejte se, jak dopadl Klausův portrét ve škole v Březnici

ČSSD se rozhodla vyvolat kvůli amnestii hlasování o nedůvěře vládě. Těch 101 hlasů, aby vláda padla, nejspíš nesežene, protože po Sněmovně se potlouká řada nezařazených poslanců, kteří nemají žádný zájem na předčasných volbách, a mnozí z nich proto nechtějí riskovat ani pád vlády. Přesto. Má takové vládnutí opírající se o jedince se spornou motivací a nikoli o dohodu stran, které mají dohromady většinu, demokratickou legitimitu?
Vláda může fungovat do té doby, dokud má většinovou podporu v Poslanecké sněmovně a může účinně prosazovat svůj program. Je spíše pravidlem než výjimkou, že po roce 1996 u nás fungují menšinové nebo mírně většinové vlády. My přesto dáváme přednost institucionální dohodě tří politických subjektů ODS, TOP 09 a LIDEM. Zatím jsme na vše, co jsme potřebovali prosadit, většinu získali.

Pokud by se v parlamentu znovu rozvířila debata o prezidentských pravomocech, včetně amnestie či milostí, byl byste pro, aby byly přímo volenému prezidentovi, kterého začnou lidé volit tento týden, omezeny?
Diskuse o změnách ústavy nastává zpravidla účelově vždy, pokud dojde k nějakému kroku vyvolávajícímu veřejnou polemiku. Pokud bude většinová vůle některá ustanovení týkající se amnestie měnit, považoval bych tuto dohodu za legitimní. Já sám ji ale iniciovat nebudu i s ohledem na to, že poslední změna ústavy, týkající se kontrasignace milostí prezidenta, byla přijata v loňském roce.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz