Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přepíší runy dějiny Slovanů? O nález se zajímají i v Rusku, říká archeolog

Rozstřel
Objev run na kosti v lokalitě Lány u Břeclavi zamotal hlavu řadě archeologů a historiků. Dosud se uvádělo, že prvním písmem slovanského obyvatelstva byla hlaholice z konce 9. století. Runová řada z jihu Moravy je ovšem ze 6. století, a boří tak dosud uznávaná fakta. V Rozstřelu o tom hovořil Jiří Macháček, vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity v Brně.

Kost s runami objevili archeologové v roce 2017. Tři roky ji zkoumali odborníci z celého světa. Zkoumali její stáří, původ i význam run. „Na kosti není žádné specifické sdělení,“ řekl v Rozstřelu Jiří Macháček.

„Je tam řada run z futharku, což je runová abeceda. Kompletních runových řad je velmi málo. Většinou se zachová první část, ale na našem zlomeném žebru se zachovala závěrečná část,“ vysvětluje profesor archeologie.

„Předpokládáme, že na žebru byla původně celá runová řada. A teď je otázka, proč tyto řady lidé vyrývali. První hypotéza spočívá v tom, že každá runa měla svou magickou moc. A pokud seřadíte runy ve správném pořadí, tak tuto moc znásobíte,“ objasňuje Macháček.

Druhou možností je podle něj hypotéza, že se jednalo o učební pomůcku. „Když se děti učí, tak potřebují znát celou abecedu a musejí si písmo trénovat. Profesor Robert Nedoma z Vídeňské univerzity, specialista na germánské runy, upozornil, že na našem žebru se objevují chyby, takže to budí dojem, že mohlo jít o pokus někoho, kdo se s runami učil zacházet,“ vysvětluje.

Jde opravdu o slovanskou lokalitu?

Nade vší pochybnost je podle Macháčka skutečnost, že lokalitu, kde byla kost objevena, byla obývána slovanským a nikoliv germánským obyvatelstvem, které runy běžně užívalo. „My jsme prozkoumali sídliště, které podle všech našich dosavadních znalostí patří opravdu k tomu nejstaršímu horizontu raně středověkého osídlení naší země, které obecně spojujeme se Slovany,“ tvrdí vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity v Brně.

„A nejen díky nalezené keramice, ale díky celkovému způsobu života, typu domů i způsobu pohřbívání,“ míní archeolog. „O tom není pochyb, že sídliště spadá do časně slovanského osídlení. To, že se tam našla kost s runami společně se slovanskými nálezy, to je opravdu překvapivý moment.“

Archeologové ověřovali stáří nálezu radiokarbonovou metodou. „Stejně jsme určovali i stáří dalších objevených kosti v okolí. A potvrzuji, že všechny nálezy jsou víceméně ze stejného období, tedy z druhé poloviny 6. století,“ tvrdí Macháček.

Podobný typ slovanského osídlení nacházejí archeologové v této době na velmi rozsáhlém území od Ukrajiny až po východní Německo. Morava pak navíc patří k jádrové oblasti, kde se tento typ slovanských památek nachází.

Nemohlo jít o náhodu?

Macháček v Rozstřelu čelil i dotazu, zda se kost s runovými nápisem nemohla dostat na jih Moravy i jinými způsoby. Třeba tím, že ho tam omylem zanechala germánská skupina, která oblastí pouze procházela v rámci obchodní výměny.

To archeolog připouští. „Proto píšeme, že jde o první kontakt Slovanů s písmem. Netvrdíme, že to Slované přímo napsali.“

Podle něj ji tam mohl zanechat obchodník, cestovatel nebo vyhnanec germánského původu. Ví se, že část Germánů, třeba někteří Langobardi, ovládající území dnešní Itálie, hledali u slovanského obyvatelstva azyl. Takovým případem byl uchazeč o langobardský královský trůn Hilgidis, který v roce 535 uprchl se svou družinou ke Slovanům, u nichž později získal titul vůdce jízdy.

Ale i to by bylo podle archeologa přelomové. „Tím, že tito lidé na území Slovanů pobývali, s sebou přinesli i znalost runového písma. A Slované tak s runami opravdu museli přicházet do styku.“

„Druhou možností je to, že se Slované sami naučili toto písmo od Germánů používat,“ navazuje Macháček. „Tedy že runy do kosti vyryl přímo Slovan.“ Druhá hypotéza připadá archeologům správnější.

Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písmem jsou runy

„Potvrzuje totiž zprávu, kterou zanechal bulharský mnich Chrabr, jenž působil v klášteře v Preslavi na přelomu 9. a 10. století.“ Chrabr byl podle profesora archeologie ideově spjatý s Cyrilem a Metodějem. Po Metodějově smrti byli jeho žáci z Moravy vyhnáni a přesídlili na území dnešního Bulharska.

A právě tam se uchytilo doposud první uznávané slovanské písmo – hlaholice. Chrabr ve svém spisu O písmu uvádí, že Slované ještě jako pohané své vlastní písmo neměli, ale počítali a věštili črtami a rýhami.

Už od 19. století se podle Macháčka badatelé přou o to, co tato poznámka bulharského duchovního znamená. „Hypotéza, že by se mohlo jednat o runy, byla v minulosti zavržena s argumentem, že k tomu chybí důkazy. A tohle je první důkaz, že s tímto předkřesťanským písmem přišli do kontaktu. A jak dokazuje náš objev, opravdu tomu tak bylo.“

Podle Macháčka je opravdu možné, že Slované runy běžně užívali. Ale vzhledem k tomu, že je mohli rýt většinou do organického materiálu, drtivá většina z nich se nemohla zachovat. Podle archeologa je ale možné, že se runové nápisy objeví i na dalších kostech.

Nález zajímá ruské agentury

„Nikdo dodnes runy na kostech systematicky nehledal. A i ty naše runy jsou vyryty tak jemně, že si toho člověk normálně nevšimne. Pokud to přímo nehledáte, nemáte šanci to objevit,“ říká archeolog.

„Takže když se teď objevil první tento nález, tak si kolegové archeologové začnou mnohem intenzivněji všímat zvířecích kostí z tohoto časně slovanského kontextu. A třeba se toho objeví více a zjistíme, že znalost run byla mnohem více rozšířena,“ tvrdí Macháček.

Nález vyvolal ohlas nejen v českých sdělovacích prostředcích. O objevu run informovala například i francouzská média a podle Jiřího Macháčka se o něj zajímali i ruští novináři. „V pátek jsem poskytoval rozhovor ruské státní agentuře RIA Novosti, kterou to velmi zaujalo.“

Na tento objev se čekalo minimálně 150 let, říká nálezce run u Slovanů

Archeologové ale informaci o objevu odeslali i do dalších slovanských zemí, třeba do Srbska a Bulharska. „Zejména reakce z Bulharska nás zajímají, protože tam je cyrilometodějská tradice veliká a zároveň tam žil onen zmíněný mnich Chrabr.“

A budou se podle Jiřího Macháčka v důsledku moravského nálezu přepisovat učebnice dějepisu? „Je to první vlaštovka. Pokud se to potvrdí dalšími nálezy z dalších lokalit, tak to bude výrazná změna.“

Profesor archeologie v Rozstřelu mluvil i o tom, jak se vlastně formoval středověký pojem slovanského národa, jak sílili Moravané, pokusil se objasnit i to, zda dnešní společnost nahlíží správně na klíčový pojem „stěhování národů“ a hovořil i o tom, jak Slované od 6. do 9. století na našem území žili.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Práce k lidem patří, hodnotí účastníci první máj. Oslavy zdůrazňují i politici

1. května 2024,  aktualizováno  13:30

Odstartovaly každoroční oslavy prvního máje. V Praze se koná tradiční studentský majáles a lidé se...

KOMENTÁŘ: Padne-li Ukrajina, migrační pakt uprchlíky nezastaví

1. května 2024

Premium Hlavním předvolebním tématem před evropskými volbami do europarlamentu je migrační pakt, migrační...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O jeho smrti...

VIDEO: V jižní Číně se propadla dálnice, o život přišlo nejméně 24 lidí

1. května 2024  9:09,  aktualizováno  12:45

Nejméně 24 lidí zahynulo při propadu části dálnice na jihu Číny. Informovala o tom dnes agentura AP...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...