Lidé nás posílají kvůli Kalouskovi do háje, řekl kritik poměrů v TOP 09

  11:15aktualizováno  31. ledna 13:04
TOP 09 dosud vystupovala navenek poměrně jednotně, nyní se však ozývají první kritické hlasy. Šéf strany v Libereckém kraji Petr Pošmourný v pořadu Rozstřel obvinil ze špatné situace předsedu strany Miroslava Kalouska. Požaduje svolání stranického sněmu a zvolení nového vedení.

Pošmourný ke svolání sněmu vyzval všechny regionální organizace, jak informovala minulý týden MF DNES. TOP 09 se podle něj odvrátila od svého původního programu, nereaguje na situaci v jednotlivých krajích a voliči ji vnímají negativně.

Hlavním důvodem, proč se straně nedaří, je prý osoba předsedy Miroslava Kalouska. „Pomáhal jsem zakládat TOP 09 v Libereckém kraji. Věřili jsme, že se nám podaří převrátit negativní energii doprovázející Kalouska. Snažili jsme se, ale lidé nás posílají do háje,“ vysvětluje politik.

Fotogalerie

Přesto si Pošmourný Kalouska váží. „Je to nejšikovnější, nejchytřejší a nejschopnější politik Česka. Bohužel byla proti němu vedená kampaň, která zanechala svůj výsledek. Ten je takový, že už ho nezvrátíme,“ míní.

„Já už panu Kalouskovi asi pět let říkám, že žije v pražské bublině. Přijde mi, že tam žijí v jiném světě a navzájem se jen plácají po ramenou,“ uvedl Pošmourný. Podle něj je nutné čelit ubývání členů a zamezit hrozící blamáži v podzimních sněmovních volbách.

„Chtěl jsem si popovídat s Kalouskem v sobotu (TOP 09 představila svou vizi pro rok 2030, pozn. red.), ale on o to neměl zájem. Nejvíce ho zajímalo, jestli už máme třetinu a zda svoláme ten sněm,“ doplnil Pošmourný.

Předseda TOP 09 v reakci na kritiku uvedl, že pokud budou splněné podmínky podle stanov - tedy že výzvu podpoří minimálně třetina členů strany - svolá celostátní sněm. „Zatím si to, co pan Pošmourný, myslí jen jablonecká organizace, a to je naprosto férové a nelze jim to vyčítat,“ řekl Kalousek MF DNES.

Výzva plní účel. Vedení se chytá za nos

K Pošmourného výzvě se nyní připojily tři regionální organizace a další tři by ji měly přijmout. „Domnívám se, že ke svolání nedojde,“ předpokládá Pošmourný a dodal: „Výzva přesto účel plní. Diskutuje se o tom a vedení se trochu chytá za nos. Pozitivní efekt bude nejenom v tom, že vedení zahájí širší diskusi v regionech.“ Rozhodnutí ohledně sněmu by mělo padnout do měsíce.

CVVM: TOP 09 by se do Sněmovny dostala. Kalousek chce přes deset procent

Pošmourný se v pořadu vyjádřil také k programovému dokumentu strany Vize 2030. Věří, že ho před voliči obhájí, pokud se straně podaří vzbudit u lidí zájem.

„Zrození dokumentu bylo poměrně těžké, obsáhnout tolik informací je opravdu divočina. Je to vize, kam se chceme posunout. Jestliže nezefektivníme státní správu a neulehčíme všem, kteří platí daně, tak se nikam nedostaneme,“ uzavřel. Strana v dokumentu slibuje, že se životní úroveň v Česku během 13 let dostane na úroveň v Německu (více jsme psali zde).

Regionální politik upozornil i na průzkum, který si TOP 09 nechala udělat loni na podzim. „Jedním z důvodů, proč někteří členové chtěli stranu opustit, podle něj bylo chování a vystupování vedení,“ uvedl Pošmourný s tím, že ani tento průzkum vedení strany nepřiměl k aktivitě. „Pana Kalouska asi nic nepřesvědčí,“ dodal.

Třiačtyřicetiletý Pošmourný podle svého profilu na stranickém webu žije v Maršovicích u Jablonce nad Nisou, pracuje jako vedoucí nástrojárny. Členem TOP 09 je od jejího vzniku v létě 2009, před tím v žádné politické straně nepůsobil. Loni byl na kandidátce TOP 09 v krajských volbách, strana se ale do zastupitelstva nedostala. Články z jeho blogu na iDNES.cz najdete zde.

Situaci ve straně minulý týden kritizoval i člen TOP 09 v Brně Ondřej Kania. Spolumajitel gymnázia a zprostředkovatel studia v zahraničí v DVTV uvedl, že straně chybí osobnosti a že Kalousek není Andrej Babiš, aby mohl z TOP 09 udělat svoji one man show (více o Kaniově podnikání čtěte zde).

Autor:

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Informace o sexu získávají děti nejčastěji z internetu nebo od kamarádů

Jak jsou na tom Češi a studenti se znalostmi o sexu je v dnešní době těžké odhadnout - chybí data. Poslední velký...

Zeman přišel do Sněmovny podpořit rozpočet, s nímž vládě pomůže KSČM

Prezident Miloš Zeman přišel do Sněmovny podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který se schodkem 40 miliard...

Stržené vedení mezi Brnem a Břeclaví komplikovalo celý den provoz vlaků

Provoz na trati mezi Brnem a Břeclaví blokovalo několik hodin stržené trakční vedení. Dálkové spoje jezdily odklonem, a...

Exministr dopravy Bárta nedostane 20 milionů. Promlčeno, vzkázal mu soud

Někdejší ministr dopravy Vít Bárta nedostane od státu 20 milionů, kterých se domáhal jako nemajetkové újmy za své...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz