Je mi blízká politika ANO a ODS, naznačil své politické směřování Ovčáček

  16:30aktualizováno  31. října 13:12
Průběh oslav výročí založení Československa, které byly podle prezidentova mluvčího vydařené, Zemanovy cesty do zahraničí i nejnovější hradní kauza. Na tyto a na mnoho dalších otázek odpovídal ve středečním Rozstřelu mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Moderátor Rozstřelu přivítal Jiřího Ovčáčka informací, že dotazů od čtenářů v jeho případě přišlo obrovské množství. Nejvíce se jich týkalo právě proběhlých oslav stého výročí založení Československa a především osob, které od prezidenta pozvánku na Pražský hrad nedostali. 

„Není to ani pomstychtivost, naopak laskavost pana prezidenta,“ odpověděl tiskový mluvčí. „My jsme lidem, které jsme nepozvali, ušetřili rozhodování, jestli přijít, nebo ne. Jsou to především ti, kteří dávají dlouhá léta najevo, že prezidenta neuznávají nebo ho nemají rádi. Například paní Němcová by na Hradě zažívala kruté chvíle,“ řekl. Pokud jde o protestující, bylo jich podle Ovčáčka jen pár.

Podle prezidentova mluvčího průběh oslav ukázal na to, že právě nepozvání některých lidí nebylo vůbec na závadu.

Sám Ovčáček považuje proběhlé oslavy za důstojné a jejich průběh si podle svých slov užil. „Za prvé je potřeba poděkovat úplně všem, kteří se podíleli na oslavách. Uličky hanby, které před Pražským hradem vytvářeli protestující, však odsoudil. „To patří podle ně patří do totalitních ideologií.“ Za projev protestu přes čáru pak Ovčáček považoval narušení slavnostního znovuotevření Národního muzea. 

Při této příležitosti si mluvčí povšiml pro něj zajímavého detailu, že spojující prvek všech protestů je ten, že ti nejvíce agilní se svlékají do půlky těla. Podle něj to rozhodně není vhodná estetická forma protestu. „Dá se to vyjádřit i jinak.“

Prezidentův mluvčí neodpověděl na otázku čtenáře týkající se celkových nákladů právě proběhlých oslav. „Nemám tušení, kolik oslavy celkově stály. Kdybych to věděl, neřekl bych to, něco takového se přece nedá vyčíslit.“

Další otázka čtenáře se týkala jejho pohledu na to, jestli byl během oslav Zemanův postoj konsensuálnější než jindy. Ovčáček uznal, že prezident projev (odříkaný spatra) dlouho promýšlel a že byl ke stoletému výročí republiky podanou ruku celé společnosti. 

Fotogalerie

V Rozstřelu se Ovčáček rovněž vyjádřil k cestám prezidenta Zemana do Číny. Vysvětlovat nedávný Zemanův výraz o stabilizaci Číny. „Čína se jednoduše otevřela a skončilo období masových vražd, to ja ta stabilizace Číny, kterou měl na mysli pan prezident. „I on sám uznal, že se v tomto ohledu vyjádřil nepřesně,“ hájil Zemana Ovčáček

Na řadu přišly i chystané cesty Zemana do zahraničí. Ovčáček oznámil, že v plánu má prezident významnou cestu do Izraele. „Moc se na to těším, otevře se Český dům v Jeruzalémě, a podle mě to bude událost roku. Cílem je přesunout českou ambasádu, a mezikrokem je právě otevření Českého domova Jeruzalémě. Přesunutí ambasády je podle něj přirozené, logické a správné.

Na otázku, k jaké politické straně má nejblíže, Ovčáček odpověděl, že by váhal. „Nejsem příznivcem úzkého pohledu na politiku. V každé straně je někdo, koho si vážím. S ANO bych neměl problém, s ODS také ne. Levici naopak Ovčáček označil za stranu na ústupu. Stejně negativně odpověděl na dotaz čtenáře, jestli si chce doplnit vzdělání. „Nemám v plánu doplnit si vysokoškolské vzdělání. Mám dobré příklady v zahraniční politice. Až budu chtít vystudovat univerzitu třetího věku, udělám to.“

Závěr rozhovoru v Rozstřelu se týkal i kauz z poslední doby, zejména pak případu kamenolomu v Lánech. „Cena odpovídá odvedené práci. Týkala již hotového výrobku, je to za standardní cenu.“ K celé kauze se Hrad ještě vyjádří oficiálně.

Již čtvrtým rokem je Jiří Ovčáček nejcitovanějším tiskovým mluvčím Česka. Někdejší novinář, který psal pro Haló noviny i Blesk, je ředitelem Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky a tiskovým mluvčím Miloše Zemana od roku 2013. V minulosti pracoval pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka.  

Celý záznam Rozstřelu s Jiřím Ovčáčkem:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Česko si připomíná Palachovo upálení, Prahou prošel čtyřtisícový průvod

Pražané si na Václavském náměstí připomněli 50 let od upálení Jana Palacha....

Po celém Česku i v zahraničí si lidé připomněli památku studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na...

Najdete na iDNES.cz