Budoucností ČSSD by mohl být Zaorálek, naznačil končící Tejc v Rozstřelu

  16:22aktualizováno  6. dubna 13:01
Dlouholetý poslanec ČSSD Jeroným Tejc na konci března oznámil odchod z vysoké politiky. Jako důvod označil výsledky volebního sjezdu ČSSD a to, že by nemohl „prosazovat své názory“. V pořadu Rozstřel uvedl, že by na pozici prvního místopředsedy a perspektivního předsedy podpořil Lubomíra Zaorálka, kdyby býval kandidoval.

Jeroným Tejc v úvodu Rozstřelu zrekapituloval, proč už nebude usilovat o poslanecký mandát. Zopakoval, že když nemůže kvůli výsledkům sjezdu strany prosazovat své názory a měnit směřování ČSSD, považuje za poctivější a správnější vysokou politiku opustit a už se neucházet o důvěru voličů ve sněmovních volbách (původní zdůvodnění čtěte zde).

Myšlenku, že by ČSSD vystřídala krátce před volbami předsedu Bohuslava Sobotku v naději na posílení obdobné roku 2005, kdy preference strany zvedlo nahrazení Stanislava Grosse Jiřím Paroubkem, příliš neocenil.

Fotogalerie

„U předsedy strany jsem tomu (udržení Bohuslava Sobotky ve funkci, pozn. red.) rozuměl. Měnit předsedu a zároveň premiéra půl roku před volbami je rizikový manévr,“ řekl ke sjezdu Tejc, který zároveň zalitoval, že strana nenabídla programovou změnu. „Varoval jsem před tím, že nejde ani tak o to, co lidem říkáme, ale jestli tomu věří,“ řekl.

Poslední reálná možnost na vystřídání předsedy podle něj byla po říjnových krajských volbách, případná výměna letos v březnu už byla možná jen teoreticky a výměna pozdější by podle něj už straně nepomohla.

Otázka politické budoucnosti Bohuslava Sobotky je v ČSSD tématem proto, že strana s ambicí vést zemi dlouhodobě v preferencích zaostává za koaličním partnerem, hnutím ANO. To také sociální demokracii porazilo v krajských volbách.

Tejc v Rozstřelu nebyl příliš optimistický ani kolem svého případného návratu do politiky. „Může se stát, že ta poptávka bude,“ připustil, „ale kdybych si to myslel a plánoval comeback, tak mlčím, počkám, jak dopadnou volby, zůstanu ve Sněmovně a pak zvednu prapor. Na něco takového se nechystám,“ řekl s tím, že neplánuje ani návrat, při němž by se stal předsedou bez poslaneckého mandátu. To je podle něj pro šéfa parlamentní strany velký handicap.

Pokud by Sobotka v budoucnu odstoupil, vedení strany se podle Tejce ujme z titulu funkce prvního místopředsedy Milan Chovanec. Ačkoliv Tejc sám měl jiného favorita: „Řekl jsem mezi čtyřma očima Lubošovi Zaorálkovi, že kdyby kandidoval on na prvního místopředsedu, nepůjdu proti němu a podpořím ho. On se ale rozhodl, že kandidovat nebude,“ zmínil Tejc.

Odchod ze skleníku

Po odchodu z vysoké politiky plánuje Tejc návrat k profesi, kterou vystudoval. „Mám advokátní zkoušku, mohu po případném výběrovém řízení nastoupit jako soudce, státní zástupce, můžu vykonávat řadu právnických povolání. Ve chvíli, kdy jsem tento krok činil, jsem ale neměl podepsanou žádnou smlouvu, ani předběžnou dohodu,“ řekl Tejc s tím, že má dvě až tři nabídky směřující spíš do soukromého sektoru.

„Po třech volebních obdobích je zdravé a správné opustit poslanecký skleník a normálně žít,“ uvedl před několika dny šéf ústavně-právního výboru Sněmovny a bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD.

Devětatřicetiletý rodák z Brna je členem ČSSD od roku 1997. Ve Sněmovně působí od roku 2006. Po sněmovních volbách v říjnu 2013 patřil k aktérům lánské schůzky, kteří s prezidentem Milošem Zemanem řešili, jak vítězného Sobotku sesadit z čela strany.

Celý záznam pořadu Rozstřel s Jeronýmem Tejcem:

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz